Village People - Cruisin' (Album, 1978): oprawa graficzna przedniej okładki
Macho Man [1978]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Go West [1979]
AlbumStudyjny25 września 1978
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Cruisin' to trzeci studyjny album amerykańskiej grupy disco Village People, wydany 25 września 1978 roku nakładem wytwórni Casablanca. Nagrany został w studiu Sigma Sound Studios w Nowym Jorku i wyprodukowany przez francuskiego producenta Jacques'a Morali'ego. Ten, wraz z głównym wokalistą, Victorem Willisem, napisał wszystkie kompozycje znajdujące się na tym albumie. Wydawnictwo uzyskało w Stanach Zjednoczonych status platynowej płyty, a w Kanadzie aż poczwórnie platynowej.

Tytuł albumu ma podwójne znaczenie, gdyż może określać zwyczajną jazdę po okolicy lub gejowskie spotkania (gay cruising). Stało się to oczywiste nawet dla zwykłej publiczności w 1980 roku, kiedy to ukazał się film Williama FriedkinaCruising. Na tym wydawnictwie pojawiły się przeboje "Hot Cop" i najbardziej rozpoznawalne nagranie formacji, "Y.M.C.A.", które zajęło drugie miejsce na Billboardzie Hot 100 w USA.

Wydania

Album Cruisin' został oryginalnie wydany na płycie winylowej oraz kasecie magnetofonowej. W USA dostępny były także w formacie ośmio-ścieżkowego kartridża. Pierwszego wydania na CD i od razu ze zremasterowanym dźwiękiem doczekał się dopiero w 1996 roku (Casablanca #314 532 171-2). W 2000 roku, we Włoszech (Brioche Edizioni Musicali Snc, #CD BCH 013) oraz dwa lata później w Europie (Traffic Trading, #TT 10058) ukazał się pod tytułem YMCA. Do dzisiaj nie został jednak wznowiony na czarnym krążku.

Odbiór krytyczny

Amy Hanson z serwisu muzycznego AllMusic oceniła album na 1.5 gwiazdki z 5 możliwych i zauważyła, że Zespół, który stał się już symbolem oburzającego hedonizmu w ruchu dyskotekowym, teraz zawiesił swój sztandar w głównym nurcie, a to, co kiedyś miało przyciągnąć ludzi do klubów, teraz sprowadziło do tego środowiska cały naród. "Y.M.C.A." przyniósł Village People przebój na miejscu drugim na liście przebojów, a od końca 1978 roku do następnego roku, piosenka ta wydawała się być wszędzie, nie tylko na parkietach, ale i wnętrzach amerykańskich domostw[1]. Podsumowała jednak płytę słowami: Podczas gdy Village People zaprezentowali się całkiem nieźle w swoich pierwszych dwóch występach, pozostała część tego albumu to nic innego jak lekki, dyskotekowy wypełniacz, a nawet talent głównego wokalisty Victora Willisa nie poprawił sytuacji w całym medley'u "The Women/I'm a Cruiser" i fatalnie nudnym i samo-wyjaśniającym się "Hot Cop"[1].

Adnotacje

  1.   12Hanson, Amy: "Cruisin' - The Village People | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Village People - Cruisin'1978
Winyl, LP, Częściowo zmiksowane, Holandia
Philips
6410 968

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada400,000  4 x Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta