Whodini - Whodini (Album, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Escape [1984]
AlbumStudyjny8 lipca 1983
  • - Battery Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Can Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Whodini to debiutancki album amerykańskiej hip-hopowej grupy Whodini, wydany w lipcu 1983 roku przez wytwórnię Jive Records. Nagrania zostały zrealizowane na przestrzeni lat 1982-83 w dwóch studiach: Battery Studios w Londynie oraz Can Studios w Niemczech. Produkcją płyty zajmował się między innymi Conny Plank, współpracujący z taki formacjami jak Kraftwerk, Ultravox czy Killing Joke oraz Thomas Dolby, który w momencie ukazania miał już za sobą swój własny debiut z albumem The Golden Age of Wireless. Z wydawnictwa Whodini pochodzą dwa przebojowe single: "Magic's Wand" i "The Haunted House of Rock".

Sama płyta nie zanotowała obecności na żadnej znaczącej liście przebojów, oprócz osiągnięcia pozycji #42 w Niemczech. Jednak singiel "Magic's Wand", wyprodukowany przez Thomasa Dolby'ego, dotarł do #11 miejsca amerykańskiego zestawienia Billboardu Dance Club Songs[1] i #45 na Hot R&B/Hip-Hop Songs[2], a utwór "The Haunted House of Rock", wyprodukowany przez Willesden Dodges, osiągnął #27 pozycję na Dance Club Songs[3] i #55 na Hot R&B/Hip-Hop Songs[4].

W ówczesnej recenzji w gazecie The Philadelphia Inquirer recenzent Ken Tucker przyznał albumowi cztery z pięciu gwiazdek, stwierdzając, że W przeciwieństwie do tak wielu twórców hitów dance-clubowych, Whodini potrafi trzymać się obranego pomysłu na całym albumie[5].

Adnotacje

  1. "Whodini Magic's Wand Chart History". Billboard Dance Club Songs.
  2. "Whodini Magic's Wand Chart History". Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs.
  3. "Whodini The Haunted House Of Rock Chart History". Billboard Dance Club Songs.
  4. "Whodini The Haunted House Of Rock Chart History". Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs.
  5. Tucker, Ken (25 listopada 1983): "New albums" The Philadelphia Inquirer. s. 22.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Whodini - Whodini1983
Winyl, LP, Niemcy
Jive
6.25634, 6.25634 AO

Opinie

To jeden z ważnych albumów w historii hip hopu. Został wydany w czasie, gdy styl ten odchodził od funku i wkraczał w bardziej elektroniczne brzmienie. Wszystkie beaty pochodzą z syntezatorów, a sam album jest owocem epoki lat 80-tych. Produkcja jest bardzo dobra, co sprawia, że ten album warto posłuchać. Rap nie jest jakiś spektakularny, ale to nigdy nie było mocną stroną tej formacji. Podobnie jak wszystkie albumy Whodini, najlepsze piosenki na nich to single, więc jeśli nie jesteś kolekcjonerem, to zamiast szukać rzadkich, niewznawianych już albumów, można zadowolić się spokojnie składanką ich największych przebojów.