Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Nosferatu jest trzecim albumem studyjnym czeskiej grupy gotycko-rockowej XIII. Století, wydanym 1 listopada 1995 roku przez wytwórnię Happy Music Production. Płyta została nagrana w praskim studio nagraniowym "Happy" w dniach 24 lipca - 6 sierpnia oraz 4 - 10 września 1995 roku. Autorem wszystkich tekstów oraz muzyki na albumie jest wokalista grupy, Petr Stepan.

Album łączy w sobie muzyczną prostotę, rockową motorykę oraz mroczny, czasem nieco patetyczny klimat w jedną spójną całość. Teksty Petra zakorzenione są w tradycji gotyckiej i traktują o czarnej magii, upadłych aniołach i tajemniczych rytuałach, a ostatni utwór "Květy Zla" nawiązuje do słynnego "Fleurs du Mal" Baudelaire'a. Kilka utworów wiąże się z postaciami historycznymi, takimi jak Nicolo Paganini ("Upír S Houslemi"), Elżbieta Batory ("Nevesta Temnot") czy Tomas de Torquemada.

Album był wielkim krokiem naprzód jeśli chodzi o rozwój muzyczny grupy. Prostymi środkami uzyskali, to czego nie mogli dokonać na swoich poprzednich wydawnictwach. Otwierający utwór "Nosferatu Is Dead" stał się wielkim przebojem zespołu i zwiastował kierunek stylistyczny, którym XIII. Století uraczy słuchaczy na swoich kolejnych albumach.

Płyta została co najmniej dwukrotnie wznowiona. W 2004 ukazała się w Czechach nakładem wytwórni Monitor, a w 2009 w Polsce, w której zespół posiada ogromną bazę fanów, w wytwórni Big Blue Records.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
XIII Stoleti
1:05
XIII Stoleti
5:13
XIII Stoleti
5:55
XIII Stoleti
4:09
XIII Stoleti
7:59
XIII Stoleti
6:22
XIII Stoleti
5:00
XIII Stoleti
5:52
XIII Stoleti
6:17
XIII Stoleti
6:09
XIII Stoleti
10:19

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
XIII. Stoleti - Nosferatu1995
CD, Czechy
Happy Music Production
HMP 009 2 P
XIII. Století - Nosferatu1995
Kaseta, Czechy
Happy Music Production
HMP 009 4P