Yellow Magic Orchestra - Yellow Magic Orchestra (Album, 1978): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Solid State Survivor [1979]
AlbumStudyjny25 listopada 1978
  • od 10 lipca do 5 września 1978 roku
  • - ALFA Studio A
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Yellow Magic Orchestra to pierwszy oficjalny album japońskiego zespołu Yellow Magic Orchestra, znanego wcześniej jako Yellow Magic Band. Pierwotnie wydany przez Alfa Records w Japonii w 1978 roku, album został wydany przez A&M Records w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie na początku 1979 roku, z amerykańską wersją zawierającą nową okładkę, ale bez końcowego utworu "Acrobat". Okładka z kobietą trzymającą w ręku wachlarz znamionuje amerykański mix, a większość tych wersji kończy się piosenką "Mad Pierrot" zamiast "Acrobat". Obie wersje zostały wydane ponownie w 2003 roku jako podwójna płyta, z amerykańską wersją jako pierwszą.

Album jest przykładem wczesnego synth-popu, stylu w elektronice, którego zespół był pionierem. Przyczynił się on do rozwoju electro, hip hopu, techno i bleep techno. Innowacje albumu w dziedzinie muzyki elektronicznej obejmowały wykorzystanie opartego na mikroprocesorach sekwencera muzycznego Roland MC-8 Microcomposer, który umożliwił tworzenie nowych dźwięków elektronicznych, a także samplowanie dźwięków z gier wideo.

Album sprzedał się w Japonii w nakładzie 250.000 egzemplarzy i wszedł na listę przebojów Billboard 200 i R&B Albums w Stanach Zjednoczonych. Jego najbardziej udany singiel to "Computer Game / Firecracker", który sprzedał ponad 400.000 płyt w Stanach Zjednoczonych i był hitem w Top 20 w Wielkiej Brytanii.

Album miał być jednorazowym projektem dla producenta i basisty Haruomi Hosono oraz dwóch wynajętych przez niego muzyków sesyjnych: perkusisty Yukihiro Takahashi i klawiszowca Ryuichi Sakamoto. Trio miało stworzyć własny cover egzotycznej melodii Martina Denny'ego z 1959 roku "Firecracker" z nowoczesną elektroniką, jako przewrót egzotyki i orientalizmu oryginalnej melodii, wraz z różnymi oryginalnymi kompozycjami zgłębiającymi również tematy azjatyckości, egzotyki i orientalizmu, ale z japońskiej perspektywy. Album został ostatecznie nazwany Yellow Magic Orchestra, jako satyra japońskiej obsesji na punkcie czarnej magii w tamtym czasie. Projekt okazał się bardzo popularny, a jego kulminacją była kariera trzech muzyków, która potrwa do 1983 roku, przed udanymi solowymi karierami i wspólnymi występami w nadchodzących dekadach.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Yellow Magic Orchestra - Yellow Magic Orchestra1978
Winyl, LP, First Press, Japonia
Alfa
ALR-6012

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Japonia250,0001978