Animotion
   • Data / miejsce założenia
    1984 w Stany Zjednoczone
   • Aktywny przez
    36 lat
   • Lata aktywności
    1980 - 2010

   Profil artysty

   Animotion to amerykański zespół synthpop z Los Angeles w Kalifornii, najbardziej znany z piosenek "Obsession", "Let Him Go", "I Engineer" i "Room to Move". Grupa założona w 1983 roku z pozostałości zespołu retro science-fiction o nazwie Red Zone, podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Mercury Records w 1984 roku i nagrała cztery albumy.

   Wkrótce po powstaniu Animotion, do zespołu dołączył główny gitarzysta Don Kirkpatrick, uzupełniając najbardziej znany skład zespołu. W 1984 roku wydali swój debiutancki album o takiej samej nazwie jak zespół, czyli Animotion, który w Kanadzie ukazał się pod nazwą The Language Of Attraction. W tym samym roku singiel z tego albumu, "Obsession", napisany przez autorkę przebojowych piosenek Holly Knight oraz brytyjskiego wokalistę/aktora Michaela Des Barresa (który pierwotnie zedytował piosenkę jako "Knight and Des Barres" na potrzeby filmu A Night in Heaven z 1983 roku), stał się światowym sukcesem i pierwszym singlem zespołu w Top 10 na amerykańskim Billboard Hot 100. Kolejny singiel z tego albumu, "Let Him Go", również wskoczył do Top 40 po zremiksowaniu, aby brzmiał bardziej jak jego poprzednik.

   Po odejściu Antonellego i O'Briena, klawiszowiec Greg Smith, który zagrał na debiutanckim albumie zespołu, oraz perkusista Jim Blair zostali oficjalnymi członkami zespołu przed nagraniem kolejnego albumu, Strange Behavior (1986). Podczas gdy z tego albumu wydano kilka singli, jego sukces w Stanach Zjednoczonych wypadł jednak blado w porównaniu z debiutancką płytą. Zespół stał się jednak bardzo sławny w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i RPA dzięki singlowi "I Engineer", kolejnej kompozycji Holly Knight napisanej wspólnie z Bernie Taupinem i Mike'm Chapmanem. "I Engineer" znalazł się w pierwszej dwudziestce (i czasami w pierwszej piątce) w tych krajach. W 1986 i 1987 roku Animotion odbył intensywne tournee, występując u boku takich wykonawców jak Phil Collins, Depeche Mode, Eurythmics, Genesis, Howard Jones, INXS i Simply Red.

   W trakcie nagrywania trzeciego albumu, Animotion przeszedł zmiany personalne, ponieważ wszyscy trzej pozostali członkowie założyciele (Ottavio, Plane i Wadhams) odeszli w tym czasie wraz z Blairem. Rozstanie nie było polubowne; Ottavio i Plane (którzy w tym momencie byli parą, a później pobrali się) zostali zwolnieni z zespołu na polecenie kierownictwa; a odejście Wadhamsa było kulminacją odmowy wytwórni płytowej, aby umożliwić mu dalsze pisanie utworów dla zespołu (na ich pierwszym albumie był głównym autorem tekstów i wraz z Kirkpatrickiem i Smithem odegrał tę samą rolę na drugim), co było dla niego niewygodne. Aktorka/tancerka/piosenkarka Cynthia Rhodes, znana z występu jako postać "Penny Johnson" w filmie Dirty Dancing z 1987 roku, zastąpiła Plane'a jako wokalistka, a były solowy artysta i również członek zespołu DevicePaul Engemann, zastąpił Wadhamsa jako męski lider drugiego albumu o tytule Animotion, znanego również jako Room to Move (ze względu na sukces tej piosenki), aby odróżnić go od ich pierwszego albumu. Nawiasem mówiąc, w skład dawnego zespołu Engemanna, Device wchodziła również Holly Knight (współtwórczyni "Obsession"). W momencie wydania trzeciego albumu, tylko Kirkpatrick i Smith pozostali oficjalnie w "zespole" wraz z Rhodesem i Engemannem, a większość nagrań albumu została wykonana przez innych muzyków sesyjnych. Singiel "Room to Move", remake utworu z 1988 roku autorstwa grupy Climie Fisher z ich albumu Everything wydanego rok wcześniej, stał się hitem radiowym w kwietniu 1989 roku i był ich drugim przebojem Top 10 w USA, wspomagany przez włączenie go do filmu My Stepmother is an Alien. Jednak sam album nie pojawił się w pierwszej setce listy przebojów, a wkrótce potem zespół Animotion zawiesił działalność.

   Kilku członków wskrzesiło Animotion już w 2001 roku wykonując liczne koncerty, ale dopiero w 2016 roku zespół nagrał nowy album zatytułowany Raise.

   Dyskografia : wydane płyty

   • lista
   • mini

   Góra