Posiadamy w sprzedaży 1  egzemplarz  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie 79 zł.

Dyskografia:1Albumy:1
Współtwórca:0Single:0
Pojawia się:1Kompilacje:1

WinyleCDKasety
110

W sumie 2 egzemplarze
Ceny: od 25 zł do 79 zł
 • Data / miejsce założenia
  1981 w Grangemouth, Falkirk, Wielka Brytania
 • Rozpadł
  1998 (po 17 latach)
 • Lata aktywności
  1970 - 2000

Profil artysty

 2 minuty czytania

Cocteau Twins był szkockim zespołem rockowym działającym od 1979 do 1997 roku. W Grangemouth założyli je Elizabeth Fraser (wokal), Robin Guthrie (gitary, perkusja) i Will Heggie (bas), a w 1983 roku Heggiego zastąpił multiinstrumentalista Simon Raymonde.

Grupa zdobyła uznanie krytyki za charakterystyczny, eteryczny dźwięk i sopranowy wokal Fraser, której teksty często wychodzą poza rozpoznawalny język. Zostali uznani za pionierów podgatunku dream pop lat 80. i związani byli z brytyjską wytwórnią płytową 4AD przez większą część swojej kariery.

Grupa zadebiutowała albumem Garlands, który zaoferował embrionalny smak ich szybko rozwijającego się, nastrojowego brzmienia, stworzonego wokół twórczego wykorzystania zniekształconych gitar, pętli taśmowych, efektów echo i rytmicznego basu Heggiego, a także wszechobecnej perkusyjnej maszynie Roland 808. Wkrótce po wydaniu Peppermint Pig EP, Heggie opuścił grupę, a Guthrie i Fraser wydali w 1983 roku Head Over Heels jako duet. Niemniej jednak, album w dużej mierze udoskonalił formułę Cocteaus i ustanowił fundament, z którego grupa będzie kontynuować pracę przez cały okres swojej kariery.

Grupa wydała w sumie 8 albumów studyjnych, ostatni pojawił się w 1995 roku. Zespół rozpadł się w 1997 roku podczas prac nad nowym materiałem, który miał być ich dziewiątą płytą. Byli członkowie Cocteau Twins pozostali jednak aktywni muzycznie przez lata od czasu upadku zespołu. Oprócz założenia wytwórni Bella Union, Guthrie i Raymonde wyprodukowali w niej płyty z nowymi zespołami. Raymonde wydał solowy album Blame Someone Else jako pierwsze wydawnictwo Bella Union. Guthrie wydał natomiast pięć solowych albumów i pracował również nad tworzeniem muzyki filmowej.

Fraser wykonała gościnne wokale na singlu grupy The Future Sound of London "Lifeforms" (1993), wokale do trzech piosenek na albumie MezzanineMassive Attack w 1998 roku (jak również kilkakrotne wzięła z nimi udział w trasach koncertowych) oraz dla innych projektów muzycznych i grup. W szczególności, napisała teksty i zaśpiewała wokal do "Teardrop" Massive Attack, który został wydany jako singiel w 1998 roku i osiągnął 10 miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Spekuluje się, że pracowała nad solowym albumem, choć szczegóły tego nie są jeszcze dostępne. Fraser zaśpiewała również w utworze "Lament for Gandalf" na The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring. W 2000 roku w duecie z Peterem Gabrielem nagrała OVO (The Millennium Show).

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini