Posiadamy w sprzedaży 4  egzemplarze  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 7 zł do 49 zł.

Dyskografia:4Albumy:3
Współtwórca:0Single:0
Pojawia się:0Kompilacje:1

WinyleCDKasety
130

W sumie 4 egzemplarze
Ceny: od 7 zł do 49 zł
 • Data / miejsce założenia
  lipiec 1985 w Melbourne, Victoria, Australia
 • Rozpadł
  czerwiec 1996 (po 10 latach)
 • Lata aktywności
  1980 - 2010

Profil artysty

 4 minuty czytania

Crowded House to australijski / nowozelandzki zespół rockowy, założony w Melbourne w 1985 roku. Jego członkami-założycielami byli Nowozelandczyk Neil Finn (wokalista, gitarzysta, główny autor tekstów) oraz Australijczycy Paul Hester (perkusja) i Nick Seymour (bas). W późniejszym okresie członkami zespołu byli m.in. brat Neila Finna, Tim Finn, oraz Amerykanie Mark Hart i Matt Sherrod. Obecny skład zespołu tworzą synowie Finna: Elroy i Liam oraz amerykański klawiszowiec Mitchell Froom. Neil Finn i Nick Seymour są jedynymi stałymi członkami grupy od momentu jej powstania.

Oryginalnie aktywny od 1985 do 1996 roku, Crowded House miał stały sukces komercyjny i krytyczny w Nowej Zelandii oraz Australii, a także międzynarodowy sukces na listach przebojów w dwóch fazach, zaczynając od debiutanckiego albumu, który osiągnął miejsce #12 na amerykańskim Billboardzie 200 w 1987 roku i zapewnił przeboje z Top 10: "Don't Dream It's Over" i "Something So Strong". Dalszy międzynarodowy sukces przyszedł w Wielkiej Brytanii, Europie i Południowej Afryce z ich trzecim i czwartym albumem (Woodface i Together Alone) oraz albumem kompilacyjnym Recurring Dream, który zawierał hity "Fall at Your Feet", "Weather with You", "Distant Sun", "Locked Out", "Instinct" i "Not the Girl You Think You Are". Neil i Tim Finn zostali odznaczeni orderem imperium brytyjskiego w czerwcu 1993 roku za swój wkład w muzykę Nowej Zelandii[1].

W czerwcu 1996 roku Crowded House ogłosił, że się rozpadnie. Zespół zagrał kilka pożegnalnych koncertów w tym roku, w tym koncerty w Melbourne i Sydney uwiecznione na Farewell to the World. 26 marca 2005 roku, Hester zmarł śmiercią samobójczą, w wieku 46 lat[2]. W 2006 roku grupa ponownie uformowała się z perkusistą Mattem Sherrodem i wydała dwa kolejne albumy (w 2007 i 2010 roku), z których każdy osiągnął pierwsze miejsce na australijskiej liście przebojów. Po kilku latach nieaktywności ogłoszono, że zmieniony skład Crowded House odbędzie trasę koncertową po Wielkiej Brytanii w 2020 roku. W nowym składzie znaleźli się Neil Finn, Nick Seymour, Mitchell Froom oraz synowie Finna - Liam i Elroy. Ze względu na pandemię COVID-19, planowane na 2020 rok koncerty zespołu zostały przesunięte na 2021 rok.

Do lipca 2010 roku Crowded House sprzedał 10 milionów sztuk swoich albumów[3]. W listopadzie 2016 roku zespół został włączony do ARIA Hall of Fame[4].

Adnotacje

 1. Hunkin, Joanna (3 maja 2007): "Finn 'sick' of PM grabbing music glory". The New Zealand Herald.
 2. Bernard Zuel, Nassim Khadem, Patrick Donovan, James Button (29 marca 2005): "Farewell to the clown prince". The Sydney Morning Herald.
  Cytat: After a long battle with depression, Hester has taken his life by hanging himself from a tree in a park near his home. He was 46, and leaves behind his two daughters, aged 5 and 10, and his ex-partner, photographer Mardi Somerfeld. Hester took his two dogs for a walk late on Friday night, and was found dead in the park about 1pm on Saturday. Ambulance officers tried but failed to resuscitate him.

  Tłumaczenie: Po długiej walce z depresją, Hester odebrał sobie życie wieszając się na drzewie w parku niedaleko swojego domu. Miał 46 lat i pozostawił po sobie dwie córki w wieku 5 i 10 lat oraz swoją byłą partnerkę, fotografkę Mardi Somerfeld. Hester wziął swoje dwa psy na spacer późno w piątek wieczorem, i został znaleziony martwy w parku około 13 w sobotę. Funkcjonariusze pogotowia ratunkowego próbowali, ale nie udało się go reanimować.
 3. Ferris, Rina; Brennan, Kristyn; Davies, Ferris (22 lipca 2010): "ARIA #1 Chart Awards Are a Family Affair!". Australian Recording Industry Association.
 4. "Crowded House to enter ARIA Hall Of Fame". – AAP (5 września 2016). Sydney Morning Herald (5 września 2016).

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini