Posiadamy w sprzedaży 6  egzemplarzy  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 12 zł do 29 zł.

Dyskografia:6Albumy:3
Współtwórca:0Single:3
Pojawia się:2Kompilacje:2

WinyleCDKasety
620

W sumie 8 egzemplarzy
Ceny: od 12 zł do 29 zł
 • Data / miejsce urodzenia
  15 grudnia 1949 w Flat Creek, Missouri, Stany Zjednoczone
 • Prawdziwe imię
  Donnie Wayne Johnson
 • Aktualny wiek
  71 lat
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lata aktywności
  1960 - 2010

Profil artysty

 3 minuty czytania

Donnie Wayne Johnson (ur. 15 grudnia 1949 r.) to amerykański aktor, producent, reżyser, piosenkarz i autor tekstów. Wcielił się w rolę Jamesa "Sonny'ego" Crocketta w serialu telewizyjnym Miami Vice z lat 80-tych, zdobywając za swoją rolę Złoty Glob. Miał również tytułową główną rolę w serialu policyjnym z lat 90. Nash Bridges. Johnson otrzymał gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

Donnie Wayne Johnson urodził się 15 grudnia 1949 roku w Flat Creek, Missouri, jako syn Nell (z domu Wilson), kosmetyczki, i Wayne'a Freda Johnsona (1930-2017), farmera. W chwili jego narodzin matka i ojciec Johnsona mieli odpowiednio 17 i 19 lat. Johnson wychowywał się w biedzie w Wichita w stanie Kansas, gdzie jego rodzice przenieśli się, gdy miał sześć lat.

W 1984 roku, po latach zmagań o pozycję aktora telewizyjnego, Johnson otrzymał główną rolę detektywa Sonny'ego Crocketta w serialu Michaela Manna, Miami Vice. Serial był emitowany od 1984 do 1990 roku i uczynił z niego "wielką międzynarodową gwiazdę". Według magazynu Rolling Stone, nikt nie miał więcej swawoli w erze Reagana niż Don Johnson. Jako Sonny Crockett z Miami Vice, detektyw działający pod przykrywką i profesjonalny kultywator zarostu, który mieszkał na łodzi ze swoim pupilem aligatorem Elvisem, był ucieleśnieniem męskiego luzu w erze kokainowych imprez i Lamborghini[1]. Jako postać Sonny'ego Crocketta, Johnson zazwyczaj nosił warte tysiące dolarów garnitury Versace i Hugo Boss nałożone na pastelowe koszulki bawełniane, prowadził Ferrari, nosił drogie zegarki Rolex i Ebel i mieszkał na jachcie Endeavour. Miami Vice został doceniony za jego rewolucyjne wykorzystanie muzyki, zdjęć i obrazów oraz za innowacyjne podejście do gatunku dramatu policyjnego. W serialu partnerem Crocketta był Ricardo Tubbs, grany przez Philipa Michaela Thomasa.

Gra Johnsona w serialu Miami Vice przyniosła mu nagrodę Złotego Globu za najlepszy występ aktora w serialu telewizyjnym - dramatycznym w 1986 roku. Johnson był nominowany do tej samej nagrody w 1987, a także do nagrody Emmy za wybitnego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym w 1985.

Johnson wydał dwa albumy z muzyką pop w latach 80-tych. Heartbeat ukazał się w 1986 roku, zaś Let it Roll trzy lata później. Jego singiel "Heartbeat" osiągnął #5 miejsce na liście przebojów Billboard Hot 100.

"Till I Loved You", duet z ówczesną dziewczyną Barbrą Streisand, był hitem z Top 40 na Billboard Hot 100. Został wydany przez wytwórnię Columbia Records na jej albumie studyjnym Till I Loved You 25 października 1988 roku. Piosenka została ponownie wydana na albumie Streisand Duets w 2002 roku.

Johnson był pięciokrotnie żonaty, w sumie z czterema kobietami. Trzy z jego małżeństw były krótkotrwałe, a dwa pierwsze zostały unieważnione w ciągu kilku dni. Nazwiska dwóch pierwszych żon Johnsona nie zostały podane do publicznej wiadomości, choć mówi się, że były to tancerka i "bogata bimba"[2]. Ma czwórkę dzieci: syna Jessego Wayne'a Johnsona (urodzonego w 7 grudnia 1982) z modelką Patti D'Arbanville oraz trójkę z małżeństwa z Kelley Phleger (córkę i dwóch synów).

Adnotacje

 1. Serwer, Jesse (Październik 9, 2014): "'The Sky Rained Panties': Don Johnson on 'Miami Vice'". Rolling Stone.
 2. "Vice: Thing Of The Past Don Johnson Beat Booze And Drugs - And His Hit Series 'Miami Vice' Is The Next To Go". Philly.com (Marzec 27, 1989).

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini