Posiadamy w sprzedaży 5  egzemplarzy  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 15 zł do 29 zł.

Dyskografia:5Albumy:1
Współtwórca:0Single:2
Pojawia się:3Kompilacje:5

WinyleCDKasety
170

W sumie 8 egzemplarzy
Ceny: od 15 zł do 49 zł
 • Data / miejsce założenia
  1990 w Ibiza, Hiszpania
 • Aktywny przez
  32 lat
 • Lata aktywności
  1990 - 2010

Profil artysty

 2 minuty czytania

Enigma to niemiecki projekt muzyczny założony w 1990 roku przez rumuńsko-niemieckiego muzyka i producenta Michaela Cretu. Cretu wydał kilka solowych płyt, współpracował z różnymi artystami i wyprodukował albumy dla swojej ówczesnej żony, niemieckiej piosenkarki pop Sandry, zanim wpadł na pomysł projektu New Age, Worldbeat. Nagrał pierwszy album studyjny projektu MCMXC a.D. w 1990 roku, z udziałem Davida Fairsteina i Franka Petersona. Album ten do dziś pozostaje najpopularniejszym wydawnictwem Enigmy, wspomaganym przez międzynarodowy singiel "Sadeness (Part I)", który sprzedał 12 milionów sztuk samodzielnie. Według Cretu, inspiracją do stworzenia projektu było pragnienie stworzenia muzyki, która nie spełniała "starych zasad i przyzwyczajeń" i prezentowała nową formę artystycznej ekspresji z mistycznymi i eksperymentalnymi komponentami.

Enigma poszła w ślady MCMXC a.d. z serią albumów, w których uczestniczyło kilku muzyków i producentów współpracujących z Cretu. Pierwszym z nich był The Cross of Changes (1993), który obejmował wpływy plemienne i etniczne i sprzedał ponad 8 milionów egzemplarzy na całym świecie, a następnie Le Roi est mort, vive le Roi! (1996), który połączył przyśpiewki gregoriańskie przypominające pierwszy album i silne międzykulturowe krajobrazy dźwiękowe obecne w drugim. Czwarty album Enigmy The Screen Behind the Mirror (2000) rozpoczął niewielkie odejście od poprzednich motywów muzyki światowej w kierunku cięższej elektronicznej atmosfery. Kulminacją tej ewolucji był Voyageur (2003), jego piąty i bardziej popowy album oraz A Posteriori (2006), utwór zainspirowany przyszłym zderzeniem galaktyk Milky Way i Andromeda, z wyraźnymi operowymi tonami i elektronicznym spektrum bliższym Voyageur niż wcześniejsze wydawnictwa. Kolejne Seven Lives Many Faces (2008) zawierało mieszankę klasycznych i nowoczesnych elementów, od etnicznych przyśpiewek po wpływy rapu i dubstepu. Ósmy album, The Fall of a Rebel Angel, ukazał się w listopadzie 2016 roku.

Projekt Enigma sprzedał ponad 8.5 miliona egzemplarzy swoich płyty z certyfikatem od RIAA w samych tylko Stanach Zjednoczonych i około 70 milionów na całym świecie z ponad 100 statusami złotej i platynowej płyty. Projekt otrzymał również trzy nominacje do nagrody Grammy.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini