Posiadamy w sprzedaży 5  egzemplarzy  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 5 zł do 19 zł.

Dyskografia:5Albumy:4
Współtwórca:2Single:1
Pojawia się:2Kompilacje:4

WinyleCDKasety
270

W sumie 9 egzemplarzy
Ceny: od 5 zł do 29 zł
 • Data / miejsce urodzenia
  17 maja 1961 w Gaoth Dobhair, Donegal
 • Prawdziwe imię
  Eithne Ní Bhraonáin
 • Aktualny wiek
  60 lat
 • Płeć
  Kobieta
 • Lata aktywności
  1980 - 2010

Profil artysty

 2 minuty czytania

Enya Patricia Brennan (irlandzki: Eithne Pádraigín Ní Bhraonáin; ur. 17 maja 1961), znana jako Enya, jest irlandzką piosenkarką, autorką tekstów, producentką płyt i muzykiem. Urodzona w muzycznej rodzinie i wychowana w irlandzkojęzycznej dzielnicy Gweedore w hrabstwie Donegal, Enya rozpoczęła swoją karierę muzyczną, gdy dołączyła do rodzinnego celtyckiego zespołu folkowego Clannad w 1980 roku grając na klawiszach i udzielając się wokalnie. W 1982 roku odeszła wraz z ich menadżerem i producentem Nickym Ryanem, aby rozpocząć karierę solową, a jej autorką tekstów była żona Ryana, Roma Ryan. Enya rozwijała swoje brzmienie przez kolejne cztery lata, wykorzystując wielościeżkowy wokal i klawisze z elementami new age, muzyki celtyckiej, klasycznej, kościelnej i ludowej. Na swoich płytach śpiewała w sumie aż w dziesięciu językach.

Pierwsze projekty Enyi jako solowej artystki obejmowały pracę nad ścieżką dźwiękową do The Frog Prince (pol. Żabi książę, w USA pod tytułem French Lesson) (1984) i serialu dokumentalnego BBC z 1987 roku The Celts, który został wydany jako jej debiutancki album, Enya (1986). Podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music UK, która zapewniła jej wolność artystyczną i minimalną ingerencję ze strony wytwórni. Komercyjny i krytyczny sukces Watermark (1988) zapewnił jej światową sławę, do czego przyczynił się międzynarodowy przebój "Orinoco Flow". Następnie ukazały się sprzedające się w wielomilionowych nakładach albumy Shepherd Moons (1991), The Memory of Trees (1995) i A Day Without Rain (2000). Sprzedaż tego ostatniego i jego głównego singla, "Only Time", wzrosła w Stanach Zjednoczonych po jego wykorzystaniu w relacjach medialnych z ataków z 11 września. Po Amarantine (2005) i And Winter Came... (2008), Enya zrobiła sobie dłuższą przerwę od muzyki; powróciła w 2012 roku i wydała Dark Sky Island (2015).

Jest najlepiej sprzedającą się artystką solową pochodzącą z Irlandii i drugą najlepiej sprzedającą się artystką za U2, z dyskografią, która rozeszła się w nakładzie 26.5 miliona certyfikowanych płyt w samych Stanach Zjednoczonych i około 75 milionów na całym świecie, co czyni z niej jedną z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów. A Day Without Rain (2000) pozostaje najlepiej sprzedającym się albumem new-age, z szacunkową liczbą 16 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Enya zdobyła liczne nagrody, w tym siedem World Music Awards, cztery statuetki Grammy za Najlepszy Album New Age Album i Ivor Novello Award. Była nominowana do Oscara i Złotego Globu za utwór "May It Be", napisany do filmu The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (pol. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia) (2001).

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini