Obecnie nie posiadamy w sprzedaży żadnej płyty z tym wykonawcą.

Obecnie nie posiadamy w sklepie żadnej płyty z tym wykonawcą.
 • Data / miejsce urodzenia
  26 września 1947 w Chorley, Lancashire, Anglia
 • Prawdziwe imię
  Dennis Leigh
 • Aktualny wiek
  74 lat
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lata aktywności
  1970 - 2010

Profil artysty

 4 minuty czytania

John Foxx (urodzony jako Dennis Leigh, 26 września 1947 r.) jest angielskim piosenkarzem, artystą, fotografem i nauczycielem. Był oryginalnym wokalistą zespołu Ultravox, a następnie rozpoczął solową karierę (czego wynikiem było zajęcie jego miejsca w Ultravox przez Midge'a Ure'a). Związany przede wszystkim z elektroniczną muzyką syntezatorów, prowadził również równoległą karierę w dziedzinie projektowania graficznego i edukacji.

Foxx był jedną z tych kultowych postaci znanych bardziej z nagrań innych niż z nagrań własnych. Jego oderwany, wstrząsający styl wokalny inspirował mainstream i artystów undergroundowych przez dziesięciolecia, od synth popowej supergwiazdy Gary'ego Numana do duetu electro-techno Adult.

Leigh urodził się w Chorley, Lancashire, Anglia. Jego ojciec był górnikiem, matka pracownikiem młyna. Uczęszczał do szkół podstawowych i średnich Św. Augustyna. W młodości w latach 60. przyjął styl życia hipisa. Eksperymentował z magnetofonami i syntezatorami, będąc na stypendium w Royal College of Art w Londynie.

W 1973 roku Foxx założył zespół, który ostatecznie nazwano Tiger Lily, złożony z basisty Chrisa Allena i gitarzysty Stevie Shearsa, a wkrótce potem, na początku 1974 roku, dołączył do niego kanadyjski perkusista Warren Cann. Zespół zagrał swój pierwszy koncert w klubie Marquee w sierpniu 1974 roku, po czym Billy Currie został zatrudniony jako skrzypek. Tiger Lily wydał singiel w 1975 roku w Gull Records, którego strona A była coverem utworu Fatsa Wallera "Ain't Misbehavin'". Został zamówiony (ale nie użyty później) do filmu o tej samej nazwie. Strona B była już piosenką grupy - "Monkey Jive". Tiger Lily zagrał kilka koncertów w londyńskich pubach w latach 1974-1975.

Po kilku zmianach nazw, takich jak Fire of London, The Zips i The Damned, w lipcu 1976 roku zespół stał się Ultravox!. Styl zespołu połączył punk, glam, elektronikę, reggae i muzykę new wave. W tym samym czasie Leigh przyjął sceniczną nazwę John Foxx. Chris Allen, który na krótko zmienił nazwisko na Chris St. John, zmienił je ponownie na Chris Cross. Po podpisaniu kontraktu z Island Records, zespół wydał trzy albumy w latach 1977-1978. Na swój trzeci album, Systems of Romance, Ultravox porzucił wykrzyknik w swojej nazwie. W lutym 1979 roku Ultravox odbył tournee po Stanach Zjednoczonych, po zakończeniu którego, Foxx postanowił rozpocząć karierę solową.

Po podpisaniu kontraktu z Virgin Records, Foxx odniósł mały sukces na liście przebojów dzięki swoim pierwszym solowym singlom, "Underpass" (WB nr 31) i "No-One Driving" (WB nr 32). Album, z którego pochodziły single, Metamatic ukazał się 17 stycznia 1980 roku i osiągnął najwyższe miejsce na pozycji 18 na brytyjskiej liście Albums Chart. Foxx zagrał na albumie większość partii syntezatorowych i "maszyn rytmicznych". Następnym albumem Foxxa był The Garden, wydany we wrześniu 1981 roku, który zajął 24 miejsce. Na płycie znalazł się utwór "Systems of Romance", napisany przez Foxxa jeszcze za czasów pracy z Ultravox, ale nie wydany w tamtym okresie. W 1982 roku Foxx założył własne studio nagrań, zaprojektowane przez Andy'ego Munro, zwane również The Garden, mieszczące się w kolektywie artystów w Shoreditch we wschodnim Londynie, w byłym magazynie zajmowanym również przez rzeźbiarzy, malarzy i filmowców. W 1983 roku Foxx napisał część muzyki do ścieżki dźwiękowej do filmu Michelangelo Antonioniego Identificazione di una Donna. We wrześniu tego samego roku ukazała się jego trzecia solowa płyta The Golden Section (WB #27). Album In Mysterious Ways ukazał się w październiku 1985 roku i spędził tydzień na miejscu 85 na brytyjskiej liście przebojów. Muzycznie nie był uważany za znaczący postęp w zakresie brzmienia trzech poprzednich wydawnictw, ani też nie był to sukces komercyjny, chociaż teksty albumu są znacznie bardziej romantyczne niż którykolwiek z jego poprzednich albumów. Foxx później powiedział, że w tym czasie czuł się oderwany od wszelkich współczesnych wpływów muzycznych. Jednak w tym samym roku wyprodukował, współtworzył i zagrał na Pressure PointsAnne Clark.

Po In Mysterious Ways Foxx tymczasowo zakończył karierę w muzyce pop. Sprzedał swoje studio nagrań i powrócił do swojej wcześniejszej kariery jako grafik, pracując pod prawdziwym nazwiskiem Dennis Leigh. 24 marca 1997 roku Foxx powrócił na scenę muzyczną z równoczesnym wydaniem dwóch albumów, Shifting City i Cathedral Oceans w Metamatic Records. Shifting City było pierwszą współpracą Foxxa z muzykiem z Manchesteru Louisem Gordonem.

Foxx występował i nagrywał z różnymi artystami i muzykami od czasu powrotu na scenę muzyczną w połowie lat 90-tych, przede wszystkim z Louisem Gordonem, ale także z Haroldem Buddem, Jori Hulkkonenem, Robinem Guthrie (dawniej w Cocteau Twins), Rubenem Garcią i The Belbury Circle. W 2000 roku, płyta Porcupine Tree o nazwie Lightbulb Sun została wydana z okładką autorstwa Foxxa.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini
RokTytułWytwórniaOcena
Albumy studyjne
John Foxx - Metamatic1980
Virgin
John Foxx - The Garden1981
Virgin
John Foxx - The Golden Section1983
Virgin
John Foxx - In Mysterious Ways1985
Virgin
+ 1 więcej
4.86 / 11 głosów / głos
John Foxx & Louis Gordon - Shifting City1997Metamatic
+ 1 więcej
4.09 / 12 głosów / głos
John Foxx - Cathedral Oceans1997
Metamatic
John Foxx & Louis Gordon - The Pleasures Of Electricity2001Edsel Records
John Foxx & Louis Gordon - Crash And Burn2003Metamatic
3.90 / 10 głosów / głos
John Foxx + Harold Budd - Translucence + Drift Music2003Metamatic
John Foxx - Cathedral Oceans I + Cathedral Oceans II2003
CD Album, Reedycja, Wielka Brytania
Edsel Records
John Foxx - Cathedral Oceans III2005
Metamatic
John Foxx - Tiny Colour Movies2006
CD Album, Wielka Brytania
Metamatic
John Foxx & Louis Gordon - From Trash2006Not On Label
John Foxx & Louis Gordon - Sideways2006Metamatic
John Foxx - Metal Beat2007
2 x CD Album, Edycja limitowana, Wielka Brytania
Metamatic
John Foxx & Louis Gordon - Impossible2008
CD Album, Edycja limitowana, Wielka Brytania
Metamatic
John Foxx - My Lost City2009
CD Album, Wielka Brytania
Metamatic
D'Agostino & Foxx / Jansen - A Secret Life2009Metamatic
John Foxx & Robin Guthrie - Mirrorball2009Metamatic
John Foxx - The Quiet Man2009
CD Album, Wielka Brytania
Metamatic
John Foxx and Theo Travis - Torn Sunset2011
CD Album, Wielka Brytania
Edsel Records
John Foxx and Harold Budd featuring Ruben Garcia - Nighthawks, Translucence And Drift Music2011
CD Album, Reedycja, Remastering, Wielka Brytania
Edsel Records
Albumy koncertowe
John Foxx & Louis Gordon - The Golden Section Tour + The Omnidelic Exotour2002
CD Album, Live, Reedycja, Wielka Brytania
Edsel Records
John Foxx - A New Kind Of Man2008
Metamatic
John Foxx - In The Glow2009
2 x CD Album, Live, Wielka Brytania
Edsel Records
Single i EP
John Foxx - No-One Driving1980
Virgin, Metal Beat
John Foxx - Underpass / Film 11980
Virgin, Metal Beat
John Foxx - Burning Car1980
Virgin, Metal Beat
John Foxx & Louis Gordon - The Drive EP2003
CD Singiel, Edycja limitowana, Wielka Brytania
Metamatic
John Foxx - Underpass2010
3 x File Singiel, MP3, 320kbps, Wielka Brytania
Demon Digital
Kompilacje
John Foxx - Assembly1992
John Foxx - Modern Art - The Best Of John Foxx2001
CD Kompilacja, Remastering, Wielka Brytania
Music Club
John Foxx - Metadelic2013
CD Kompilacja, Wielka Brytania
Edsel Records