Posiadamy w sprzedaży 3  egzemplarze  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 29 zł do 35 zł.

Dyskografia:3Albumy:4
Współtwórca:0Single:0
Pojawia się:3Kompilacje:2

WinyleCDKasety
330

W sumie 6 egzemplarzy
Ceny: od 19 zł do 49 zł
 • Data / miejsce założenia
  1969 w Birmingham, West Midlands, Wielka Brytania
 • Aktywny przez
  52 lat
 • Lata aktywności
  1960 - 2010
 • Alan Atkins
  1969 - 1972
  ↳ główne wokale

Profil artysty

 2 minuty czytania

Judas Priest to angielski zespół heavy metalowy założony w West Bromwich w West Midlands w 1969 roku. Sprzedali ponad 50 milionów egzemplarzy swoich albumów i często są klasyfikowani jako jeden z największych zespołów metalowych wszech czasów. Pomimo innowacyjnej i pionierskiej pracy w drugiej połowie lat 70-tych, zespół zmagał się z brakiem większego sukcesu komercyjnego aż do 1980 roku, kiedy to osiągnął przełom z albumem British Steel.

Zespół przez lata występował w różnych składach, zwłaszcza zmieniając często perkusistów w latach siedemdziesiątych, a 1992 roku znaczące było odejście wokalisty Roba Halforda. Amerykanim Tim "Ripper" Owens zastąpił Halforda w 1996 roku i nagrał dwa albumy z Judas Priest, zanim Halford powrócił do zespołu w 2003 roku. Obecny skład zespołu to Halford, gitarzyści Glenn Tipton i Richie Faulkner, basista Ian Hill i perkusista Scott Travis. Najlepiej sprzedającym się albumem zespołu jest Screaming For Vengeance z 1982 roku, z ich najbardziej komercyjnie udanym składem, w którym znaleźli się Hill, Halford, Tipton, gitarzysta K. K. Downing i perkusista Dave Holland. Tipton i Hill to jedyni dwaj członkowie formacji, którzy pojawiają się na każdym albumie.

Operowy styl wokalny Halforda i bliźniacze gitarowe brzmienie Downinga i Tiptona były głównym wpływem na zespoły heavy metalowe. Wizerunek Judas Priest - skóra, kolce i inne odzieżowe elementy tabu - wywarły duży wpływ w czasach glam metalu lat 80. Magazyn The Guardian określił album British Steel jako płytę, która definiuje heavy metal. Pomimo spadku zainteresowania w połowie lat 90-tych, zespół po raz kolejny doświadczył odrodzenia, za sprawą tras koncertowych na całym świecie, inaugurując w 2006 roku serię VH1 Rock Honors, otrzymując nagrodę Grammy za Najlepsze Wykonanie Metalowe w 2010 roku, a także występując w grach wideo takich jak Guitar Hero i Rock Band. Judas Priest był nominowany do Rock and Roll Hall of Fame w 2020 roku.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini