Obecnie w sklepie nie ma w sprzedaży żadnego egzemplarza z dyskografii własnej tego wykonawcy, ale posiadamy  2  egzemplarze  gdzie się pojawia on lub jego nagranie.

Dyskografia:0Albumy:0
Współtwórca:1Single:0
Pojawia się:1Kompilacje:2

WinyleCDKasety
020

W sumie 2 egzemplarze
Ceny: od 29 zł
 • Data / miejsce urodzenia
  11 lipca 1957 w Northampton, Anglia
 • Prawdziwe imię
  Peter John Joseph Murphy
 • Aktualny wiek
  64 lat
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lata aktywności
  1970 - 2010

Profil artysty

 2 minuty czytania

Peter John Joseph Murphy (ur. 11 lipca 1957 r.) jest angielskim piosenkarzem, autorem tekstów i muzykiem. Był wokalistą goth rockowego zespołu Bauhaus, a następnie wydał kilka solowych albumów, takich jak Love Hysteria, Deep i Holy Smoke. Szczupły, z wyrazistymi kośmi policzkowymi, barytonowym głosem i zamiłowaniem do ponurej poetyki, często nazywany jest "ojcem chrzestnym gotyku".

Pomimo udanej kariery solowej jako kultowy artysta, Peter Murphy pozostaje najbardziej znany jako główny wokalista Bauhaus, pionierskiego post-punkowego goth rockowego zespołu początku lat 80-tych. Po rozwiązaniu Bauhaus w 1983 roku Murphy założył Dali's Car z byłym członkiem JapanMickiem Karnem. Dali's Car wydał tylko jeden album, The Waking Hour, w 1984 roku. Po wydaniu albumu duet rozpadł się i Murphy niezdecydowanie rozpoczął karierę solową od coveru utworu "The Light Pours Out of Me" grupy Magazine, który znalazł się na kompilacji Beggars Banquet z 1985 roku zatytułowanej The State of Things.

W 1986 roku wydał swój pierwszy długogrający solowy album Should the World Fail to Fall Apart, na którym gościło wielu artystów, w tym były członek Bauhaus, Daniel Ash. Dwa lata później Murphy wydał swój drugi album, Love Hysteria. Podobnie jak jego poprzednia płyta, Love Hysteria otrzymała umiarkowane recenzje, ale sprzedała się dobrze oddanej bazie fanów.

Wraz z wydaniem Deep w 1990 roku, Murphy zaskoczył hitem - pierwszy singiel z płyty, utwór "Cuts You Up" w stylu Bowiego, stał się amerykańskim hitem rockowym roku, spędzając siedem tygodni na szczycie amerykańskich list przebojów i przechodząc do radia AOR i list przebojów, gdzie osiągnął najwyższą pozycję 55. Po sukcesie singla, Deep osiągnął 44 miejsce na listach przebojów. Murphy nie był w stanie utrzymać tego sukcesu z kolejnym albumem, Holy Smoke z 1992 roku, który osiągnął tylko 108 pozycję na listach przebojów, pomimo przeboju rockowego na miejscu drugim, "The Sweetest Drop". W 1995 roku Murphy wydał płytę Cascade, która została powitana słabymi recenzjami. Album nie znalazł się na liście przebojów ani w Ameryce, ani w Wielkiej Brytanii.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini