Obecnie w sklepie nie ma w sprzedaży żadnego egzemplarza z dyskografii własnej tego wykonawcy, ale posiadamy  5  egzemplarzy  gdzie się pojawia on lub jego nagranie.

Dyskografia:0Albumy:3
Współtwórca:4Single:0
Pojawia się:1Kompilacje:2

WinyleCDKasety
320

W sumie 5 egzemplarzy
Ceny: od 12 zł do 19 zł
 • Data / miejsce urodzenia
  23 marca 1943 w Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone
 • Zmarły
  15 września 2019 w Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
 • Prawdziwe imię
  Richard T. Otcasek
 • Zmarł w wieku
  76 lat
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lata aktywności
  1970 - 2010

Profil artysty

 2 minuty czytania

Richard Theodore Otcasek (ur. 1943 lub 1944) znany jako Ric Ocasek, był amerykańskim piosenkarzem, autorem tekstów, muzykiem i producentem płytowym. Najbardziej znany jako główny wokalista, gitarzysta rytmiczny i autor tekstów z rockowego zespołu The Cars. W 2018 roku Ocasek został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu Cars.

Ocasek odniósł przełomowy sukces jako założyciel grupy The Cars, która miała na swoim koncie liczne przeboje od 1978 do 1988 roku. Grał na gitarze rytmicznej i śpiewał główne wokale do większości utworów (basista Benjamin Orr był głównym wokalistą w pozostałych utworach). Po podziale obowiązków pisarskich z Orrem w latach 70-tych, Ocasek został głównym autorem tekstów zespołu i napisał prawie cały materiał zespołu Cars, dzieląc się tylko kilkoma utworami z kolegą z zespołu Gregiem Hawkesem jako współtwórcą. W 2010 roku Ocasek połączył się z pozostałymi oryginalnymi członkami zespołu Cars, by nagrać swój pierwszy od 24 lat album zatytułowany Move Like This, który ukazał się 10 maja 2011 roku.

W 1982 roku wokalista wydał swój pierwszy solowy album. Beatitude jest nieco bardziej eksperymentalną odmianą brzmienia new wave rockowego Cars. Na niektórych utworach Ocasek grał na wszystkich instrumentach. Na płycie zagrał również Greg Hawkes. Bardziej syntezatorowa kontynuacja, This Side of Paradise, ukazała się w 1986 roku. Wśród twórców pojawił się Hawkes, Elliot Easton i Ben Orr. Płycie towarzyszył przebój "Emotion in Motion", singliel z miejsca 15.

The Cars został rozwiązany w 1988 roku, a Ocasek zniknął z publicznego widoku na kilka lat. Powrócił w 1990 roku z własnym albumem Fireball Zone. Jeden utwór, "Rockaway", cieszył się krótkim pobytem na listach przebojów, ale jego solowe albumy przyniosły rozczarowujące wyniki sprzedaży, szczególnie w porównaniu z jego sukcesem z The Cars. Następnie wydał inne solowe albumy w ciągu dekady, w tym Quick Change World z 1993 roku, Getchertiktz z 1996 roku (współpraca z Alanem Vegą z Suicide i kanadyjską poetką Gillian McCain, obejmująca jedynie poezję osadzoną na muzyce, efekty dźwiękowe, itp.). W 2005 roku Ocasek wydał kolejny album, Nexterday, który otrzymał pozytywne recenzje.

Nagrania Ocaska znalazły się podobno wśród tysięcy taśm zniszczonych w pożarze studia Universal w 2008 roku.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini