Posiadamy w sprzedaży 1  egzemplarz  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie 59 zł.

Dyskografia:1Albumy:1
Współtwórca:0Single:0
Pojawia się:0Kompilacje:0

WinyleCDKasety
010

W sumie 1 egzemplarz
Ceny: od 59 zł
 • Data / miejsce założenia
  2001 w Warszawa, Mazowieckie, Polska
 • Aktywny przez
  21 lat
 • Lata aktywności
  2000 - 2010

Profil artysty

 2 minuty czytania

Riverside to progresywny zespół metalowy z Warszawy w Polsce. Został założony w 2001 roku przez przyjaciół Mariusza Dudę, Piotra Grudzińskiego, Piotra Kozieradzkiego i Jacka Melnickiego, którzy podzielają miłość do rocka progresywnego i heavy metalu, chociaż Duda, główny autor tekstów i kompozytor zespołu, początkowo był fanem muzyki elektronicznej, ambientowej i eksperymentalnej, jak Radiohead, Massive Attack, Dead Can Dance, Tangerine Dream i Peter Gabriel. Riverside można opisać jako mieszankę atmosferycznego rocka i elementów metalowych, czego efektem jest brzmienie podobne do Porcupine Tree, The Mars Volta, Opeth i Dream Theater, przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości.

Ich debiutancki album Out of Myself ukazał się w Polsce pod koniec 2003 roku. Sukces albumu w Polsce oraz występy na żywo, które zespół wykonał, doprowadziły do wydania albumu w amerykańskiej wytwórni Laser's Edge we wrześniu 2004 roku, tym razem z okładką projektu Travisa Smitha, który współpracował z takimi zespołami jak Opeth, Anathema i Devin Townsend. Album Out of Myself był najlepszym debiutem w wielu magazynach i stronach internetowych, takich jak Metal Hammer i Belgium Prog-Nose.

21 lutego 2016 roku zmarł gitarzysta Piotr Grudziński. Uczestniczył w koncercie w Warszawie noc wcześniej. 4 marca ujawniono, że zmarł na nagłe zatrzymanie krążenia. Riverside ogłosił odwołanie zaplanowanych tras koncertowych. 10 marca 2016 roku Riverside ogłosił, że trwa budowa nowego albumu, kompilacji ambientowych i instrumentalnych utworów Riverside. 21 sierpnia album został ogłoszony jako Eye of the Soundscape i ukazał się 21 października.

23 września Riverside ogłosiło, że nie zastąpi Piotra Grudzińskiego, a zamiast tego będzie kontynuował działalność jako trio. Mariusz Duda będzie grać na gitarze na albumach, a członkowie sesji zastąpią go podczas występów na żywo. 22 lutego 2017 roku oficjalnie ogłoszono, że gitarzysta Maciej Meller (Quidam, Meller Gołyźniak Duda) dołączy do zespołu jako członek zespołu w trasie koncertowej.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini