Seal
   • Data / miejsce urodzenia
    19 lutego 1963 w Paddington, Westminster, Londyn, Wielka Brytania
   • Prawdziwe imię
    Henry Olusegun Adeola Samuel
   • Aktualny wiek
    57 lat
   • Płeć
    Mężczyzna
   • Lata aktywności
    1980 - 2010

   Profil artysty

   Henry Olusegun Adeola Samuel (ur. 19 lutego 1963 r.), lepiej znany pod pseudonimem scenicznym Seal, jest brytyjskim wokalistą soul i R&B oraz autorem tekstów piosenek. Sprzedał ponad 20 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie[1] i jest znany z licznych międzynarodowych hitów, w tym "Kiss from a Rose", który pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Batman Forever z 1995 roku. Był trenerem w programie The Voice Australia w 2012, 2013 i 2017 roku.

   Seal jest laureatem wielu nagród muzycznych w całej swojej karierze, w tym trzech nagród Brit Awards dla najlepszego brytyjskiego wykonawcy solowego w 1992 roku, czterech Grammy Awards[2] oraz MTV Video Music Award. Jako autor tekstów piosenek otrzymał nagrodę Ivor Novello Akademii Brytyjskiej za najlepszą piosenkę muzyczną i liryczną, w dwóch kolejnych latach za "Killer" (1990) i "Crazy" (1991).

   Henry Olusegun Adeola Samuel urodził się 19 lutego 1963 roku w Szpitalu Św. Marii w Paddington w Londynie[3], z nigeryjskiej matki Adebisi Ogundeji i afro-brazylijskiego ojca Francisa Samuela[4]. Wychowywała go rodzina zastępcza w Westminsterze w Londynie. Otrzymał dyplom z zakresu architektury i pracował na różnych stanowiskach w rejonie Londynu.

   W latach 80. Seal spędził krótki czas śpiewając w lokalnych klubach i barach. W 1987 roku dołączył do Push, brytyjskiego zespołu funkowego, i odbył z nimi tournee po Japonii. W Tajlandii dołączył na jakiś czas do zespołu bluesowego, po czym rozstał się z zespołem i samodzielnie podróżował po Indiach. Wrócił do Anglii, śpiąc u przyjaciela Juliana Bunstera, wówczas modela. Czasami pytał go: "czy dobrze śpiewam?", na co często otrzymywał odpowiedź, że śpiewa lepiej niż większość obecnych artystów. Następnie poznał producenta Adamskiego i otrzymał tekst piosenki "Killer", która była wielkim przebojem w 1990 roku i zapoczątkowała jego karierę.

   W kwietniu 1992 roku Seal wystąpił z członkami rockowego zespołu Queen na koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który odbył się na stadionie Wembley[5]. Seal wykonał we własnym zakresie hit "Who Wants to Live Forever" z 1986 roku i dołączył do reszty wykonawców w finałowym utworze "We Are the Champions".

   Adnotacje

   1. "Acclaimed Singer And Songwriter Seal Returns With Second Set Of Soul Classics, Soul 2, Due for Release in the US on January 31st, 2012, From Warner Bros. Records; The First Single, "Let's Stay Together," Impacts Radio Today". Reprise Records. Yahoo!.
   2. "Winners". Grammy.com.
   3. "Seal". Biography.com.
   4. Batey, Angus: "Seal: The reluctant pop star". The Guardian.
   5. "Queen "The Freddie Mercury Tribute Concert" video and song lyrics". Ultimatequeen.co.uk.

   Dyskografia : wydane płyty

   • lista
   • mini

   Góra