Posiadamy w sprzedaży 4  egzemplarze  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie od 7 zł do 19 zł.

Dyskografia:4Albumy:3
Współtwórca:3Single:2
Pojawia się:3Kompilacje:5

WinyleCDKasety
640

W sumie 10 egzemplarzy
Ceny: od 7 zł do 49 zł
 • Data / miejsce urodzenia
  12 sierpnia 1969 w Münster, Nordrhein-Westfalen, Niemcy
 • Aktualny wiek
  52 lat
 • Płeć
  Kobieta
 • Lata aktywności
  1980 - 2010

Profil artysty

 3 minuty czytania

Tanita Tikaram (ur. 12 sierpnia 1969) jest brytyjską piosenkarką pop/folk. Osiągnęła sukces na listach przebojów dzięki singlom "Twist in My Sobriety" i "Good Tradition" z jej debiutanckiego albumu z 1988 roku, Ancient Heart.

Tikaram urodziła się w Münster w Niemczech, jako córka indyjsko-fidżyjskiego oficera armii brytyjskiej, Pramoda Tikarama i matki Sarawakijki, Fatimah Rohani. Kariera wojskowa jej ojca spowodowała, że spędziła wczesne życie w Niemczech, zanim przeprowadziła się do Basingstoke, Hampshire w Anglii, kiedy była w wieku kilkunastu lat. Jest młodszą siostrą aktora Ramona Tikarama i prawnuczką Sir Moti Tikarama, który był pierwszym Lordem Chief Justice niezależnego Fidżi i najdłużej urzędującym krajowym rzecznikiem praw obywatelskich na świecie.

Tikaram przeniosła się z Basingstoke do dzielnicy Primrose Hill w Londynie, kiedy stała się sławna i nadal tam mieszka. W wywiadzie dla magazynu Diva, opublikowanym w 2017 roku, zaznaczyła, że przez ostatnie pięć lat była w związku z artystką Natachą Horn.

Kariera muzyczna

Tikaram zaczęła śpiewać w nocnych klubach, gdy była jeszcze nastolatką i zwróciła na siebie uwagę wytwórni WEA Records. Jej debiutancki album, Ancient Heart, wyprodukowany przez Roda Argenta i Petera Van Hooke'a, został wydany we wrześniu 1988 roku, gdy miała 19 lat. Dwa pierwsze single z albumu, "Good Tradition" i "Twist In My Sobriety", stały się hitami top 10 w całej Europie, a album sprzedał się w około czterech milionach egzemplarzy na całym świecie. Zarówno singiel "Twist In My Sobriety" jak i Tikaram były nominowane w 1989 roku na gali Brit Awards odpowiednio w kategoriach Najlepszy Brytyjski Singiel i Kobieta Artysta.

Szybko następujące po sobie albumy dla WEA - The Sweet Keeper (1990), Everybody's Angel (1991) i Eleven Kinds of Loneliness (1992) - nie osiągnęły tego samego sukcesu komercyjnego, przy czym każdy album sprzedawał się słabiej niż poprzedni. Jej album z 1992 roku Eleven Kinds of Loneliness, który był pierwszym albumem Tikaram w pełni wyprodukowanym przez nią samą, w ogóle nie trafił na listy przebojów.

Po przerwie od przemysłu muzycznego i przeprowadzce do San Francisco, Tikaram powróciła w 1995 roku z albumem Lovers in the City, który otrzymał lepsze recenzje niż jej poprzednie albumy i osiągnął lepszą sprzedaż. Mimo to, był to jej ostatni studyjny album dla WEA, a jej kontrakt został zakończony w 1996 roku wraz z wydaniem kompilacji The Best of Tanita Tikaram.

Zakontraktowana z wytwórnią Mother Records, Tikaram wydała The Cappuccino Songs w 1998 roku, a następnie ponownie wycofała się na kilka lat z przemysłu muzycznego, pojawiając się dopiero w 2005 roku z albumem Sentimental, który ukazał się nakładem francuskiej wytwórni Naïve. W 2012 roku wydała Can't Go Back, swój pierwszy od siedmiu lat album. Od 2013 roku koncertuje w Wielkiej Brytanii i Europie.

Closer to the People został wydany 11 marca 2016 roku. W grudniu 2015 roku Tikaram wypuściła teledysk do utworu "Food On My Table", choć stwierdziła, że nie jest to pierwszy singiel z płyty. Pierwszy singiel, "Glass Love Train", ukazał się 22 stycznia 2016 roku.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini