Profil artysty

 2 minuty czytania

The Garden of Delight (w skrócie GOD) był niemiecką formacją muzyczną. Zespół został założony w 1990 roku przez Artauda Setha i Włocha Pisacane. Pisacane opuścił zespół w 1991 roku po wydaniu pierwszego albumu i został zastąpiony przez Thomasa O'Connella z Irlandii. W 1993 roku do zespołu dołączył Adrian Hates (z Diary of Dreams). Pierwszy koncert odbył się 9 grudnia 1992 roku w Halle (Saale).

Podstawowym założeniem było wydanie siedmiu albumów z siedmioma utworami w ciągu siedmiu lat, a następnie rozwiązanie grupy. Na początku i w połowie lat 90-tych The Garden of Delight był jednym z wiodących niemieckich zespołów gotycko-rockowych. Do tej pory zespół sprzedał ponad 150.000 płyt. Pomimo sukcesu, ostatni koncert odbył się zgodnie z planem 27 października 1997 roku w Derby (Wielka Brytania).

Po rozwiązaniu Artaud Seth założył wraz z Thomasem O'Connellem, Mikiem Yorkiem i Tomem Nassem projekt Chaos God, który jednak nie powiódł się. Nowe kompozycje Setha bardziej pasowały do The Garden of Delight niż do Chaos God, więc zespół został ożywiony w 2000 roku. Płyty Radiant Sons i Dawn również przyniosły sukces The Garden of Delight. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Jawa Seth, obecna żona Artauda, dołączyła do zespołu, Thomas O'Connell odszedł i dołączył do projektu Gods Army, który opuścił w 2007 roku. W 2003 roku ukazały się albumy Apocryphal I: The Fallen i Apocryphal II: The Faithful, które dotyczą Księgi Henocha. Płyta DVD Apocryphal Moments, nagrana w La Laiterie w Strasburgu 15 listopada 2003 roku, została wydana z dwoma klipami promocyjnymi, ukrytym teledyskiem i dodatkowym CD z remiksami, utworami na żywo i niepublikowanym materiałem.

Następnie w 2005 roku ukazały się trzy albumy pod szyldem Garden of Delight featuring Lutherion. Każdy album został wydany jako bardzo rozbudowany podwójny digipack z bonusową płytą CD. Muzyka ukazuje trudniejszą stronę The Garden of Delight i coraz częściej wykorzystuje elementy crossover i electro, ponieważ były one już używane przez Chaos God. Zespół ponownie świętował udane koncerty (np. w Atenach, Walencji i Moskwie).

25 sierpnia 2007 r. ogłoszono koniec grupy. 12 października 2007 roku ukazał się ostatni studyjny album Darkest Hour oraz singiel Reign. Koncert finałowy odbył się 1 listopada 2008 roku w Berlinie przy K17 i został wydany na DVD/CD 15 maja 2009 roku.

Po rozwiązaniu Garden of Delight nowy projekt Merciful Nuns został założony w 2010 roku.

Dyskografia : wydane płyty

  • lista
  • mini