Posiadamy w sprzedaży 1  egzemplarz  z dyskografii własnej tego wykonawcy, w cenie 19 zł.

Dyskografia:1Albumy:0
Współtwórca:0Single:1
Pojawia się:0Kompilacje:0

WinyleCDKasety
100

W sumie 1 egzemplarz
Ceny: od 19 zł
 • Data / miejsce założenia
  1977 w Londyn, Anglia
 • Rozpadł
  1991 (po 14 latach)
 • Lata aktywności
  1970 - 2000

Profil artysty

 3 minuty czytania

The Psychedelic Furs to angielski zespół rockowy założony w Londynie w lutym 1977 roku. Prowadzony przez wokalistę Richarda Butlera i jego brata Tima Butlera na gitarze basowej, Psychedelic Furs byli jednym z wielu zespołów wywodzących się z brytyjskiej sceny post-punkowej. Ich muzyka przeszła kilka faz, od początkowo surowego brzmienia rockowego, po późniejsze dotknięcie new wave i hard rock.

Zespół ma na swoim koncie kilka przebojów we wczesnej karierze. W 1986 roku filmowiec John Hughes użył piosenki "Pretty in Pink" do swojego filmu o tej samej nazwie. Zespół zawiesił działalność po zakończeniu trasy koncertowej w 1992 roku, ale później przegrupował się w 2000 roku i nadal występuje na całym świecie. Mimo to, od czasu World Outside z 1991 roku nie wydał długogrającego albumu studyjnego.

Debiutancki album The Psychedelic Furs, wydany w marcu 1980 roku, został wyprodukowany przez Steve'a Lillywhite'a. Album szybko wyrobił markę zespołu w rozgłośniach radiowych w Europie i stał się hitem nr 18 na UK Albums Chart. Album odniósł sukces również w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Australii. The Furs odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych, wydając dopiero kolejne wydawnictwo, Talk Talk Talk z 1981 roku, z którym zespół zadebiutował na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200. W Wielkiej Brytanii album przyniósł dwa single na listach przebojów, "Dumb Waiters" i oryginalną wersję "Pretty in Pink". Ta ostatnia piosenka posłużyła za inspirację dla filmu Johna Hughesa z 1986 roku o tej samej nazwie i została ponownie nagrana dla platynowo sprzedającej się ścieżki dźwiękowej - choć Richard Butler był później stanowczy, że interpretacja filmowa miała niewiele wspólnego z pierwotnym zamiarem piosenki.

W 1982 roku zespół został zredukowany do kwartetu z odejściem Morrisa i Kilburna i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu producenta. Zespół nagrał swój kolejny album Forever Now z producentem płytowym Toddem Rundgrenem w Woodstock, w stanie Nowy Jork. Wydany we wrześniu 1982 roku album zawierał "Love My Way", który stał się kolejnym hitem na brytyjskiej liście przebojów, a także ich pierwszym singlem na amerykańskim Billboard Hot 100. Kolejny album Mirror Moves został wyprodukowany przez Keitha Forseya (który również zaprogramował perkusję i został perkusistą zespołu) i zawierał utwory "The Ghost in You" oraz "Heaven". Obydwa utwory znalazły się na liście przebojów w Wielkiej Brytanii, a "Heaven" stał się najwyżej notowanym przebojem zespołu w Wielkiej Brytanii w tym czasie, osiągając miejsce 29.

W 1986 roku zespół nagrał nową wersję "Pretty in Pink" na ścieżkę dźwiękową do filmu o tej samej nazwie. Wydana jako singiel, stała się ich największym przebojem w USA i największym hitem w Wielkiej Brytanii. Butler później stwierdził, że sukces "Pretty in Pink" spowodował, że zespół został zmuszony do wejścia do studia nagraniowego z producentem Chrisem Kimseyem, aby nagrać kolejne wydawnictwo, zanim byli na to gotowi. Rezultatem był Midnight to Midnight, ich największy dotychczasowy sukces w Top 40, ale album, który Richard Butler określił później jako "pusty, nudny i słaby". Bardziej jawnie komercyjny wysiłek niż poprzednie nagrania, album zawierał również singiel "Heartbreak Beat", największy przebój Furs w Top 40 w USA. Na płycie pojawili się również perkusista Paul Garisto i saksofonista Mars Williams, którzy koncertowali z zespołem.

Zespół wydał jeszcze dwa albumy, z których ostatni pojawił się w 1991 roku. Na początku lat 90-tych zespół zrobił sobie długą przerwę, a Richard i Tim Butler założyli Love Spit Love z Richardem Fortusem i Frankiem Ferrerem (obaj dołączą później do Guns N' Roses). W 2000 roku Richard Butler, Tim Butler i Ashton zreformowali Psychedelic Furs. W skład trasy koncertowej wchodził również Fortus, a później Ferrer. Wydali koncertowy album Beautiful Chaos: Greatest Hits Live, który zawierał nowe nagranie studyjne, "Alive (For Once in My Lifetime)".

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini