Obecnie w sklepie nie ma w sprzedaży żadnego egzemplarza z dyskografii własnej tego wykonawcy, ale posiadamy  1  egzemplarz  gdzie się pojawia on lub jego nagranie.

Dyskografia:0Albumy:0
Współtwórca:0Single:0
Pojawia się:1Kompilacje:1

WinyleCDKasety
100

W sumie 1 egzemplarz
Ceny: od 19 zł
 • Data / miejsce założenia
  1982 w Manchester, Anglia
 • Rozpadł
  sierpień 1987 (po 5 latach)
 • Lata aktywności
  1980

Profil artysty

 1 minuta czytania

The Smiths to angielski zespół rockowy założony w Manchesterze w 1982 roku. W skład grupy wchodzili wokalista Morrissey, gitarzysta Johnny Marr, basista Andy Rourke i perkusista Mike Joyce. Krytycy nazwali ich jednym z najważniejszych zespołów, które wyłoniły się z brytyjskiej sceny muzyki niezależnej lat 80-tych. W 2002 roku, NME (magazyn New Musical Express) nazwał Smiths "artystami, którzy mieli największy wpływ na NME". W 2003 roku cztery albumy zespołu pojawiły się na liście "500 Greatest Albums of All Time" (500 największych albumów wszech czasów) magazynu Rolling Stone.

Bazując na partnerstwie Morrissey'a i Marra, grupa podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią Rough Trade Records, w której wydała cztery albumy studyjne. Wydali również kilka kompilacji i liczne single pozalbumowe. Mieli kilka singli, które znalazły się w pierwszej dwudziestce UK Singles Chart, a wszystkie cztery ich albumy studyjne znalazły się w pierwszej piątce UK Albums Chart, w tym Meat Is Murder, który trafił na pierwsze miejsce. The Smiths zbudował przez lata pokaźną liczbę fanów i stał się zespołem kultowym. Rozpadł się w 1987 roku z powodu wewnętrznych napięć i odrzucił kilka propozycji połączenia.

Skupienie się zespołu na brzmieniu gitary, basu i perkusji oraz ich fuzja rocka i post-punka z lat 60. były odrzuceniem popularnego wówczas, opartego na syntezatorze dance-popu. Gitarowa twórczość Marra, wykorzystująca Rickenbackaera, miała brzmienie jangle pop przypominające Rogera McGuinna z The Byrds. Skomplikowane, literackie teksty Morrisseya łączyły tematy dotyczące zwykłych ludzi z żartobliwym humorem.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini