Obecnie nie posiadamy w sprzedaży żadnej płyty z tym wykonawcą.

Obecnie nie posiadamy w sklepie żadnej płyty z tym wykonawcą.
 • Data / miejsce założenia
  1985 w Jihlava, Czechy
 • Aktywny przez
  36 lat
 • Lata aktywności
  1980 - 2000

Profil artysty

 3 minuty czytania

XIII Století (polski: XIII wiek) to czeski gotycki zespół rockowy, który czasami skłania się ku post-punkowi i hard rockowi. Skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie na przestrzeni lat, ale lider zespołu, wokalista Petr Štěpán i jego brat, perkusista Pavel Štěpán, do dziś są jego stałymi członkami. XIII Století był bezpośrednim spadkobiercą punkowego zespołu Hrdinové Nové Fronty (H.N.F.). Albumy grupy oparte są na mistyce, a także na wizerunkach różnych postaci historycznych i literackich - od Friedricha Nietzschego i Andy'ego Warhola po Lady Macbeth i Nicolo Paganiniego.

W 1991 roku powstała pierwsza płyta demo zatytułowana Vampir Songs for Agnes, początkowo dostępna tylko na kasetach, ale później wydana na płycie CD. W 1992 roku pojawia się natomiast właściwy debiutancki album Amulet, na którym wykorzystano nowe brzmienie gitar elektrycznych i który znalazł się pod namacalnym wpływem legendarnego The Sisters of Mercy. Teksty z tego okresu zawierają motywy "gotyckie", wizerunki starych zamków i tajemniczych stworzeń XIII wieku - wilków, czarodziejów i demonów.

Druga płyta, , była bardziej popularna niż poprzednia. Podkreśla instrumenty klawiszowe, zwiększa długość piosenek, ale również pokazuje, że zespół szuka własnego stylu. Podobnie jak Amulet, płyta została wydana przez wytwórnię Monitor, choć później zespół rozpoczął współpracę z Happy Music, w której wydali kolejne trzy albumy. W 1995 roku zespół wydał energiczny album Nosferatu, który jest uważany za jeden z najlepszych albumów zespołu. Teksty lidera zespołu, Petra, przypominają styl piosenki z debiutanckiego albumu. Tak więc tekst piosenki "Book of Nosferatu" (czeska Kniha Nosferatu) jest opowieścią o czarnej magii, aniołach i tajemnicach rytualnych, a piosenka "Flowers of Evil" (czeskie Květy zla), która kończy album, jest opowieścią o mrocznej chwale słynnego inkwizytora Torquemady.

W 1996 roku pojawia się nowy, czwarty album Werewolf. Wściekłe i nieskrępowane piosenki przenoszą słuchacza do przedstawionych na pierwszym albumie gór Transylwanii - królestwa wilkołaków, samobójstw, wampirów i wszelkiego rodzaju innych magicznych obrazów. Na płycie wykorzystano dodatkowe instrumenty sesyjne - skrzypce, flet i wiolonczelę, co nadało muzyce XIII Století nowe brzmienie. To właśnie ten fakt wyjaśnia, dlaczego utwory z tego albumu nie były w większości wykonywane na żywo przez zespół.

W 1998 roku ukazał się piąty studyjny album Ztraceni v Karpatech (polski: Zagubieni w Karpatach). Warto wspomnieć, że ukazała się na niej piosenka "Elizabeth", dedykowana legendarnej Elżbiecie Batory; przez długi czas piosenka znajdowała się w setach koncertowych grupy i stała się symbolem zespołu. W tym samym roku Peter Stepan wydał książkę "Kniha Nosferatu (Biblia Wampirska)" (czeska książka Nosferatu - Biblia Wampirów), która porusza tematy związane z wampirami, takie jak okultyzm, mistyczne oddziaływanie pełni księżyca, czarna magia, cmentarze, Drakula, Bela Lugosi. Została wznowiona w 2003 roku.

Wiosną 2000 roku ukazał się nowy album Metropolis, przypominający nieco Gotikę. Utwory z tego albumu są bardziej ponure i coraz bardziej przypominają ballady. Najbardziej znanym utworem na płycie jest "Bela Lugosi is Dead", coverowa wersja utworu słynnego zespołu Bauhaus.

Dyskografia : wydane płyty

 • lista
 • mini
RokTytułWytwórniaOcena
Albumy studyjne
XIII. Stoleti - Amulet1992
Monitor
XIII. Stoleti - Gotika1994
CD Album, Czechy
Monitor-EMI
XIII. Stoleti - Nosferatu1995
Happy Music Production
4.38 / 13 głosów / głos
XIII. Stoleti - Werewolf1996
Monitor
XIII. Stoleti - Ztraceni V Karpatech1998
Happy Music Production
XIII. Stoleti - Metropolis2000
Happy Music Production
XIII. Stoleti - Vampire Songs (Tajemstvi Gothickych Archivu)2005
CD Album, Czechy
Monitor
Albumy koncertowe
XIII. Století - Nocturno - Live2010
CD Album, Live, Czechy
EMI, Monitor
XIII. Století - Live In Berlin2012
CD Album, Live, Czechy
EMI
Kompilacje
XIII. Století - Bela2000
CD Kompilacja, Promocyjne, Edycja limitowana, Czechy
Heretic Records
XIII. Stoleti - Karneval - Best Of Gothic Decade 1991 - 20012001
AS Happy
3.60 / 10 głosów / głos
XIII. Století - Ritual2011
2 x CD Kompilacja, Czechy
EMI
XIII. Století - Vampir Songs for Agnes (Demo)1991
Heretic Records
XIII. Století - Tancici Belial (Scenicka a Instrumentalni Hudba)1994
Kaseta Album, Bootleg, Czechy
Heretic Records
XIII. Století - Land Of Bizarre2000
Kaseta Album, Bootleg, Demo, Czechy
Heretic Records