Talk Talk - History Revisited - The Remixes (Kompilacja, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Natural History: The Very Best of Talk Talk [1990]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Asides Besides [1998]
KompilacjaStudyjnymarzec 1991
  • od 1982 do 1990 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

History Revisited: The Remixes to album kompilacyjny z 1991 roku zawierający remiksy przebojowych utworów angielskiej formacji Talk Talk. Oryginalny materiał powstał w latach 1982-90, a jego przeróbki już po roku 1990. Produkcją płyty zajął się współpracujący od lat z zespołem Tim Friese-Greene. Wydawnictwo pojawiło się na półkach sklepowych zaraz po udanej kolekcji największych przebojów Natural History, wydanej rok wcześniej. Sam zespół nie brał udziału w tworzeniu albumu i je potępił, a w konsekwencji pozwał swoją byłą wytwórnię EMI za wykorzystanie materiału grupy bez zgody.

Tło historyczne

Talk Talk powstał w 1981 roku i wydał cztery albumy dla EMI. Mniej więcej w czasach Spirit of Eden (1988), zespół próbował wycofać się z kontraktu płytowego z wytwórnią. Po 18 miesiącach sporów sądowych[1], ostatecznie zespół wygrał sprawę w apelacji, a w 1990 roku opuścił EMI i przeniósł się do Polydoru. Wkrótce potem EMI wydało składankę Natural History, retrospektywę kariery Talk Talk aż do tego momentu. Kompilacja odniosła zaskakujący sukces: spędziła 21 tygodni na UK Albums Chart, docierając do #3 miejsca i sprzedała ponad milion egzemplarzy na całym świecie[2].

Remiksy

Aby promować Natural History, EMI wznowiła wydawanie singli "It's My Life", "Life's What You Make It", "Such a Shame" oraz "Living in Another World" w latach 1990 i 1991. Zamówiono nowe remiksy dla 12-calowych i kompaktowych formatów singli, a wszystkie cztery wznowienia znalazły się w pierwszej setce zestawienia UK Singles Chart. Nowe remiksy, przygotowane przez stosunkowo nieznanych muzyków spoza zespołu, stały się podstawą dla History Revisited. Zostały one zebrane razem, zaś dopełnieniem kompilacji były trzy kolejne utwory: nowe remiksy dla poprzednich singli "Talk Talk" i "Dum Dum Girl" oraz remiks "Happiness is Easy", który członkowie Talk Talk, Lee Harris i Paul Webb, stworzyli w 1986 roku[3].

Remiksy zebrane na History Revisited w swobodny sposób zmodyfikowały materiał źródłowy. Według ówczesnej promocji EMI, Talk Talk przenika przez tę taneczną dziurkę od klucza, biorąc pod uwagę różnorodne brzmienia ich twórczości z lat osiemdziesiątych i nadając jej powiew świeżości z lat dziewięćdziesiątych[4]. Keith Aspden, menadżer zespołu, zauważył: Oni nie tylko zremiksowali to, co już jest. Praktycznie zastąpili wszystkie instrumenty nowymi, tanecznymi dźwiękami zapożyczonymi z cudzych płyt, włącznie z afrykańskim śpiewem[4]. Podsumował: To jest zniekształcenie - bardziej jak History Reinvented[2] ("Historia wymyślona na nowo").

Odbiór krytyczny

History Revisited został wydany na całym świecie w marcu 1991 roku. Spędził dwa tygodnie na UK Albums Chart, docierając do pozycji #35. Barry Mcllheney z magazynu Q nazwał album ciekawym przykładem tego, jak każdy, kto ma dobrą melodię, może być natychmiastowo przerobiony w taneczny kawałek przy użyciu zastosowaniu właściwych pokręteł w odpowiednich momentach[5]. James Neiss z Record Collector miał jednak odmienną opinię mówiąc: Talk Talk osiągnął złożoność kompozycji większości nagrań już za pierwszym razem. Piosenki po prostu nie sprawdzają się z innym rytmem[2]. Pisząc dla Select, Nick Griffiths zauważył, że remiksy zrujnowały oryginalny materiał zespołu[6]. Chris Woodstra z AllMusic wystawił płycie słabą ocenę, mówiąc: Ładny kawałek dla fanów, ale prawdopodobnie najmniej istotny z ich katalogu[7].

Reakcja zespołu i proces sądowy

Lider Talk Talk Mark Hollis był bardzo niezadowolony, gdy dowiedział się o History Revisited. W wywiadzie dla Melody Maker stwierdził:

Nigdy tego nie słuchałem i nie chcę tego słuchać... ale żeby ludzie wypuszczali takie rzeczy pod twoim szyldem, które nie są przecież tobą, wiesz, nie chcę mieć z tym nic wspólnego. To zawsze było dla mnie bardzo ważne, że miałem do czynienia z ludźmi, z którymi pracowaliśmy. Postawa ludzi zawsze była dla mnie bardzo ważna. Wśród wielu powodów, dla których ktoś mógłby pojawić się na jednym z naszych albumów, jest to, jakim jest człowiekiem. Żeby zatrudnić ludzi, którym nigdy nie poświęciłeś nawet chwili czasu, [...] to jest obrzydliwe[8].

Przed wydaniem kompilacji Hollis wysłał listy z prośbą o wycofanie jej, ale EMI nie odpowiedziała[8]. W listopadzie 1991 roku Talk Talk pozwał wytwórnię, wystosowując cztery pisma przeciwko niej. Zespół twierdził, że materiał został im fałszywie przypisany i że wytwórnia była im winna pieniądze z niezapłaconych honorariów[4]. Talk Talk wygrał sprawę w 1992 roku, a EMI zgodziła się wycofać i zniszczyć wszystkie pozostałe egzemplarze albumu[9]. Menedżer Keith Aspden miał nadzieję, że sprawa ta stworzy precedens dla przyszłych kontraktów płytowych[4].

Laughing Stock, wydany w 1991 roku, okaże się ostatnim albumem studyjnym Talk Talk. W latach 90. i 2000 EMI wyda jeszcze kilka kolejnych kompilacji zespołu, choć History Revisited nie będzie już więcej wznawiana i w obiegu pozostaną jedynie egzemplarze, które sprzedały się w okresie 1991 - 1992.

Adnotacje

  1. Irvin, Jim (Marzec 2006): ""Paradise Lost"". Mojo.
  2.   123Neiss, James (Grudzień 1991): "TALK TALK - JAMES NEISS LOOKS AT THE CAREER OF ONE OF THE MOST INTERESTING ACTS TO HAVE EMERGED DURING THE PAST TEN YEARS". Record Collector.
  3. Rozsa, Ferenc (2004): "Talk Talk Discography". Another World.
  4.   1234"History Revisited: Pop remix faces legal challenge]" The Independent.
  5. Mcllheney, Barry: "History Revisited". Q.
  6. Griffiths, Nick (kwiecień 1991): "Talk Talk - History Revisited" Select. s. 84.
  7. "Recenzja płyty". AllMusic.
  8.   12Sutherland, Steve (Wrzesień 1991): "Talk Talk: Silencing the Scams". Melody Maker.
  9. Roland, Mark (18 Listopad 1995): "Info Freako: It's the Hollis!" Melody Maker.

Zobacz również

Talk Talk - Another Word
Another Word
Singiel, 1984
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Talk Talk - Laughing Stock
Laughing Stock
Album, 1991
  1 za 89.00 zł  Kup teraz
Talk Talk - Spirit of Eden
Spirit of Eden
Album, 1988

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Talk Talk - History Revisited - The Remixes1991
CD, Wielka Brytania i Europa
Parlophone
CDP 7959652, CDPCS 7349, CDP-7-95965-2
Talk Talk - History Revisited - The Remixes1991
Winyl, LP, Polska
Parlophone, MJM Music PL
MJM 113