Wham! - The Final (Kompilacja, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Twelve Inch Mixes [1992]
KompilacjaStudyjny31 maja 1986
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

The Final jest albumem kompilacyjnym i trzecią studyjną płytą (w Wielkiej Brytanii) wydaną pod koniec maja 1986 roku, podsumowującą karierę brytyjskiego duetu popowego Wham!, a tym samym zawiera materiał, który powstał w latach 1981-1986. Składanka nie została początkowo przeznaczona na rynek w Ameryce Północnej, gdzie zamiast niego ukazał się trzeci i ostatni studyjny album zespołu Music from the Edge of Heaven, a cztery utwory z niego pojawiają się na tej płycie. W Stanach Zjednoczonych wydawnictwo to będzie dostępne dopiero w 1990 roku i już tylko na CD.

Przez ponad dziesięć kolejnych lat, płyta ta pozostawała definitywnym zbiorem przebojów Wham![1], zawierającym wszystkie hity, większość z nich w swoich singlowych miksach. Podwójna płyta i wersje kasetowe albumu posiadały wszystkie 12" miksy (oprócz "Freedom"), a także B-side z singla "Club Tropicana", "Blue (Armed with Love)". Nie znalazł się on w wersji CD i został pominięty na remasteringu, a pozostaje dostępny tylko na kompakcie na japońskim singlu "Club Tropicana".

Luksusowa edycja albumu ukazała się na CD/DVD i została udostępniona do pobrania w listopadzie 2011 roku, a na DVD znalazły się wszystkie teledyski Wham!, w tym wideoklipy do "Young Guns (Go for It!)", "Last Christmas" oraz wersja remiksowa "Everything She Wants". Kolejność utworów pokrywa się z płytą CD, z wyjątkiem "Battlestations", ponieważ był to B-side, a nie oficjalny singiel. Na CD pominięto natomiast "Blue (Armed with Love)" oraz rozszerzone miksy.

Kompilacja The Final została pozytywnie oceniona w retrospektywnej recenzji serwisu AllMusic, a krytyk Jose F. Promis przyznał jej 4 z 5 możliwych gwiazdek. Zauważa, że jest to świetny zbiór ich największych przebojów, zawierający także ten ich najsłynniejszy, coroczne wskrzeszany singiel bożonarodzeniowy "Last Christmas". Podsumowując stwierdza, iż Dla fanów ich krótkiego, ale bardzo udanego panowania na pierwszych miejscach popowych list przebojów, ta trudna do znalezienia kolekcja zawiera najwięcej [hitów][2].

Adnotacje

  1. Dopiero w 1997 roku ukaże się kolejna kompilacja z przebojami duetu, The Best Of Wham! (If You Were There...).
  2. "Recenzja płyty". AllMusic.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Wham! - The Final1986
CD, Europa
Epic
CD EPC 88681, CDEPC 88681

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Belgia50,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Francja392,200  Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin20,000  Platynowa płyta
  Japonia147,000  Platynowa płyta
  Holandia100,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta