a-ha - The Sun Always Shines On T.V. (Singiel, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Take on Me [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
45 R.P.M. Club [1985]
SingielStudyjny16 grudnia 1985
 • w 1985 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 29.00 zł

Informacje o płycie

 6 minut czytania

"The Sun Always Shines on T.V." to kompozycja norweskiej grupy synth-popowej a-ha. Została napisana przez gitarzystę Påla Waaktaara i wydana jako trzeci singiel z ich debiutanckiego studyjnego albumu Hunting High and Low (1985). Ukazała się w grudniu 1985 roku nakładem wytwórni Warner Bros. Records, a jej produkcją zajął się Alan Tarney, który przez najbliższe lata będzie współpracować z zespołem.

Na niektórych rynkach komercyjnych singiel nie był tak popularny jak ich poprzedni (debiutancki) "Take on Me", który osiągnął #1 miejsce w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach na całym świecie. W Wielkiej Brytanii i Irlandii był jednak numerem jeden, poprawiając tym samym wynik względem drugiej pozycji debiutu. Omawiany singiel przebywał na podium zestawienia UK Singles Chart przez dwa tygodnie pod koniec stycznia 1986 roku, będąc tam wydanym ponad miesiąc wcześniej, bo 16 grudnia 1985 roku. Jego sukces zapewnił zespołowi prestiż posiadania singla #1 na obu głównych anglosaskich listach przebojów po obu stronach Atlantyku[1][2]. Szacuje się, że singiel sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie[3].

Piosenka ta została ponownie wydana przez zespół jako singiel z wersją wykonaną na żywo w 2003 roku, jednak z niewielkim sukcesem, choć okazała się ona popularna w Europie Wschodniej.

Powstanie i nagrywanie

Paul Waaktaar-Savoy stwierdził, że po napisaniu przez nich "The Sun Always Shines On T.V.", sekretarka Andrew Wickhama [dyrektora wykonawczego wytwórni Warner Bros.] od razu uznała go za hit. Przekonała go także, żeby zrobił dla niego miejsce w harmonogramie. Kiedy go nagrywaliśmy, byliśmy naprawdę chorzy na grypę. Magne i Morten leżeli w studio na łóżkach campingowych z wysokimi gorączkami[4].

Waaktaar-Savoy napisał i skomponował kompletną ścieżkę perkusyjną do tego utworu. Linia basu została wykonana przy użyciu syntezatora Yamaha DX7. Inne urządzenia to PPG Wave, Roland Juno-60 i sample instrumentów. Na oboju zagrała natomiast Clare Jarvis.

Wydanie i odbiór

"The Sun Always Shines on T.V." został wydany późną jesienią 1985 roku, stając się drugim udanym singlem z Hunting High and Low oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych utworów zespołu. Istnieje w sumie pięć oficjalnych wersji tego nagrania. Wersja 7" trwa 4:40, albumowa 5:08 a instrumentalna 6:38. Są także dwie wersje rozszerzone (Extended). Pierwsza brytyjska trwa 7:09 i zaczyna się od powolnego intro fortepianowego, a druga to powszechnie znany remiks Steve'a Thompsona o długości 8:28, opisywany często jako (U.S. Steve Thompson Dance Mix)[5].

Piosenka dotarła do #20 miejsca na BillboardzieHot 100. Znalazła się również w Top 5 w Niemczech, Szwecji, Holandii, a także w ojczyźnie zespołu - Norwegii. Singiel był natomiast numer jeden w Irlandii i na brytyjskim zestawieniu Singles Chart, uzyskując tam tym samym lepszy wynik niż "Take On Me"[6]. W Polsce, na Liście Przebojów Programu Trzeciego, utwór ten znalazł się na podium w notowaniu z dnia 22 marca 1986 roku.

Tim DeGravine z serwisu AllMusic napisał później o utworze, "The Sun Always Shines on T.V." jest równie porywający [jak "Take on Me"]. Zaczynając się jako smutna ballada, eksploduje w coś większego, gdyż porywające gitary i operowe syntezatory współgrają z sugestywnymi stylizacjami wokalnymi Harketa. Gdyby kiedykolwiek utwór z lat 80. zakwalifikowany został do Ściany Dźwięku, "The Sun Always Shines on T.V." byłby nim[7].

Teledysk

Teledysk do "The Sun Always Shines on T.V." został wyreżyserowany przez Steve'a Barrona i nakręcony w ciągu trzech dni na początku października 1985 roku w Udney Hall Gardens i wiktoriańskim gotyckim kościele św. Albana Męczennika, oba znajdują się w Teddington, Richmond upon Thames, w Anglii[8].

Teledysk otwiera krótka sekwencja, która stanowi epilog do teledysku do "Take On Me", poprzedniego singla zespołu, kontynuując wykorzystanie animacji rotoskopowej. Młodzi kochankowie (grani przez Mortena Harketa i Therese "Bunty" Bailey), którzy przeżyli trudy historii z pierwszego teledysku, stają teraz naprzeciw siebie w lesie nocą. Nagle młody mężczyzna zaczyna fizycznie powracać do swojego pierwotnego, animowanego stanu, widzianego w teledysku "Take on Me". Młoda kobieta, zrozpaczona, zdaje sobie sprawę, że on nie może pozostać w jej świecie. Ten z bólem oddala się z powrotem do swojego komiksowego świata, a ona zostaje w tle. Kamera unosi się nad nią i napisy końcowe przewijają się w stylu końca klasycznego filmu Hollywood, podając informację "The End / A Warner Bros. First National Picture", a następnie animowaną grafikę telewizyjną, na której znajduje się tekst "oglądasz kanał 3" i logo A-ha.

Główna sekwencja wideo składa się z członków zespołu wykonującego "The Sun Always Shines on T.V.", uzupełnionego przez sesyjnego perkusistę Lindsaya Elliotta[8] i basistę[9] wewnątrz gotyckiego kościoła, filmowanego głównie w czerni i bieli z rozbryzgami pastelowych kolorów. Widzem tego występu jest gęsty tłum nagich manekinów, rozstawionych w całym kościele, a niektóre ubrane w formalne stroje koncertowe trzymają instrumenty muzyczne, aby reprezentować klasyczny układ instrumentacji piosenki. Wideo kończy się wycięciem A-ha z tła i przekształceniem w nieruchomy kadr.

Teledysk do kolejnego singla zespołu, "Train Of Thought", rozpoczynał się od tego ujęcia, tworząc wizualną i fabularną trylogię "Take On Me", "The Sun Always Shines on T.V." i "Train of Thought".

Nagrody

Na gali MTV Video Music Awards w 1986 roku teledysk wygrał w kategorii "Najlepszy montaż w teledysku" (montażysta: David Yardley) oraz "Najlepsze zdjęcia w teledysku" (reżyser zdjęć: Oliver Stapleton)[10]. Otrzymał również nominację w kategorii "Najlepsza reżyseria artystyczna w teledysku" (dyrektor artystyczny: Stefan Roman).

Wpływ na innych wykonawców

Zespół U2 stwierdził, że "The Sun Always Shines on T.V." miał duży wpływ na kompozycję ich singla "Beautiful Day" z 2000 roku[11]. Bono oddał hołd tej kompozycji łącząc dwie piosenki razem podczas koncertu w Oslo w Norwegii w 2005 roku[12].

Przed U2, indie-popowy zespół The Beloved, wykorzystał w 1987 roku część tekstu refrenu w swojej własnej piosence "Please Understand", która powinna znaleźć się na ich pierwszym albumie, ostatecznie niewydanym. Piosenka jest dostępna na YouTube.

Przeróbki

Cover utworu "The Sun Always Shines on T.V." został wydany w 1994 roku na singlu przez norweską grupę Eurodance Diva, składającą się z wokalistek Helene Sommer i Elene Nyborg. Interactive wykonał ten utwór na singlu wydanym w 1996 roku. W 2003 roku Milk Inc. wydał własną wersję tej kompozycji, która znalazła się na #2 miejscu belgijskiej listy przebojów. W 2005 roku In Strict Confidence wykonał tę piosenkę na singlu. Norweski zespół metalowy Susperia zamieścił cover na swojej EP-ce Devil May Care z 2005 roku. Duński zespół metalowy Meridian wydał cover w czerwcu 2020 roku na EP "Taking Cover"[13][14].

Adnotacje

 1. Roberts, David (London 2006): British Hit Singles & Albums. Guinness World Records Limited. Wydanie 19th. s. 458. ISBN. 1-904994-10-5.
 2. "a-ha diary 1984 - 1994". darsu.btinternet.co.uk (10 Luty 2010).
 3. Buskin, Richard (Marzec 2011): "Classic Tracks: A-ha - Take On Me".
 4. "Videos. The Official Website of a-ha". A-ha.com.
 5. "a-ha - The Sun Always Shines On T.V.".
 6. "Irish Singles Chart". The Irish Chart.
 7. Tim DiGravina (4 Grudzień 2010): "Hunting High and Low - a-ha / Songs, Reviews, Credits, Awards". AllMusic.
 8.   12Suzie Dent: "a-ha diary 1984 - 2010.".
 9. The Sun Always Shines on T.V. - widoczny pomiędzy 2.38 - 3.02
 10. "Billboard". Nielsen Business Media, Inc. (11 Październik 1986). s. 59.
 11. "U2 admits taking melody line from a-ha". The Official Website of a-ha.
 12. U2 Beautiful Day/The Sun Always Shines on TV, Oslo 2005 na Youtube
 13. Meridian - The Sun Always Shines On TV (Official Video)
 14. "Meridian Facebook announcement".

Zobacz również

a-ha - Lifelines
Lifelines
Album, 2002
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
a-ha - Stay on These Roads
Stay on These Roads
Album, 1988
  1 za 25.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:45
3:04

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
a-ha - The Sun Always Shines on T.V.1985
Winyl, 12", Wielka Brytania
Warner Bros. Records
W8846(T), 920410-0, W8846T, 920 410-0
a-ha - The Sun Always Shines On T.V.1985
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Poster, Europa
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records
920 410-0
a-ha - The Sun Always Shines On T.V.1985
Winyl, 7", 45 RPM, Stereo, Paper Labels, Wielka Brytania
Warner Bros. Records
W8846, 928 846-7
a-ha - The Sun Always Shines On T.V. 1985
Winyl, 7", 45 RPM, Europa
Warner Bros. Records, Reprise Records
928 846-7
a-ha - The Sun Always Shines on T.V.1985
Winyl, 12", Europa
Warner Bros. Records, Reprise Records
920 410-0

Opinie

Produkcja tego nagrania jest kwintesencją lat 80-tych i w najlepszy możliwy sposób oddaje charakter tej dekady. Muzyka jest zniewalająca i nieubłaganie pędzi do przodu, niczym banda rozjuszonych, syntezatorowych koni. Morten Harket daje tu ponownie niesamowity popis swoich wokalnych możliwości, śpiewając w wysokim zakresie z zaskakującą siłą. Początkowe nuty zawsze sprawiają, że sięgam po gałkę, by podkręcić głośność.

Jakim cudem ta piosenka znalazła się jedynie na dwudziestym miejscu w USA, a sam zespół pozostawał tam praktycznie niezauważony? Nie wiem, ale jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego za dwa lata producenci Jamesa Bonda zgłoszą się do a-ha z prośbą o nagranie piosenki przewodniej, to ma tutaj odpowiedź.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy250,000  Srebrna płyta
  Francja200,000  Srebrna płyta
  Wielka Brytania405,000  Srebrna płyta
  Włochy200,000  Srebrna płyta