Aerosmith - Cryin' (Singiel, 1993): oprawa graficzna przedniej okładki
Livin' On The Edge [1993]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Amazing [1993]
SingielStudyjny20 czerwca 1993
  • w 1992 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 9.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"Cryin'" to power ballada amerykańskiego hard rockowego zespołu Aerosmith, wydana jako singiel z ich jedenastego studyjnego albumu Get A Grip przez wytwórnię Geffen Records 20 czerwca 1993 roku w Stanach Zjednoczonych oraz w październiku w Wielkiej Brytanii. Została nagrana w 1992 roku w studiu A&M Studios w Los Angeles w Kalifornii oraz w Little Mountain Sound Studios w Vancouver w Kanadzie. Napisali ją Steven Tyler, Joe Perry i Taylor Rhodes. Producentem nagrania był Bruce Fairbairn, współpracujący z zespołem od 1986 roku. Singiel ukazał się na CD, płycie winylowej oraz kasecie magnetofonowej i na większości formatów wszystkie nagrania pojawiają się w swoich albumowych wersjach.

Sukces komercyjny

Singiel "Cryin'" dotarł do #12 miejsca na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, a na zestawieniu tego samego magazynu zamykającym rok uplasował się na #60 pozycji[1]. Utwór jest jednym z ich najbardziej udanych hitów w Europie, który był numer jeden w Norwegii, zajął #3 lokatę w Islandii, Portugalii i Szwecji oraz #17 na brytyjskim zestawieniu UK Singles Chart. Singiel zdobył status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych za sprzedaż ponad 500.000 egzemplarzy.

Teledysk

Wideoklip do utworu, wyreżyserowany przez Marty'ego Callnera, zawiera pierwszy z trzech kolejnych występów Alicii Silverstone w teledyskach zespołu, kolejne dwa to "Amazing" (1993) i "Crazy" (1994). Dziewczyna miała 16 lat, gdy nakręcono "Cryin'". W teledysku zespół występuje w Central Congregational Church w Fall River, Massachusetts. Wideoklip miga ujęciami tam i z powrotem pomiędzy zespołem a Silverstone, która zrywa ze swoim chłopakiem (w tej roli Stephen Dorff) po tym jak nakryła go na zdradzie. Udaje, że próbuje go pocałować, ale zamiast tego odchyla się, denerwując go. Następnie uderza go i wyrzuca z samochodu, pozostawiając w kurzu. Rozpoczyna fazę buntu i indywidualizmu oraz przebija pępek, co w dużej mierze zostało uznane za wprowadzenie tego typu zdobnictwa ciała do głównego nurtu kultury[2].

Po skradzeniu jej torebki przez innego młodego mężczyznę (granego przez nieznanego wówczas Josha Hollowaya z Lost), ściga go i powala na ziemię. Nagranie wideo następnie ukazuje ją, stojącą na krawędzi wiaduktu, rozważającą skok. Na miejsce zdarzenia przybywa jej były chłopak, wraz z licznymi policjantami, zachęcając ją do zejścia z mostu. Ta jednak skacze, ale okazuje się, że przymocowana jest do liny bungee, zatrzymując upadek i pozostawiając ją zwisającą nad autostradą, śmiejąc się z Dorffa. Film kończy się na tym, że wisząca na linie dziewczyna patrzy w górę i pokazuje chłopakowi środkowy palec.

Wideoklip odniósł ogromny sukces w MTV, stając się najbardziej pożądanym teledyskiem w 1993 roku[3] i zdobywając kilka nagród na gali MTV Video Music Awards[4].

Adnotacje

  1. "Billboard Top 100 – 1993".
  2. "Aerosmith - BME Encyclopedia".
  3. "MTV Top 100 Videos of 1993". IMDb.
  4. "MTV Video Music Awards". MTV.com (Wrzesień 8, 1994).

Zobacz również

Aerosmith - I Don't Want To Miss A Thing
I Don't Want To Miss A Thing
Singiel, 1998
  1 za 7.00 zł  Kup teraz
Aerosmith - Get A Grip
Get A Grip
Album, 1993

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Aerosmith - Cryin'1993
CD, Maxi-Singiel, Europa
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Geffen Records
GED21850

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Norwegia  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta