Aqua - Doctor Jones (Singiel, 1997): oprawa graficzna przedniej okładki
Barbie Girl [1997]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Lollipop (Candyman) [1998]
SingielStudyjny8 listopada 1997
  • w 1996 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 5.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Doctor Jones" to piosenka duńskiej grupy taneczno-popowej Aqua. Wydany jako piąty singiel w karierze zespołu, był kontynuacją ich najbardziej udanego utworu "Barbie Girl" w wielu regionach. Utwór był kolejnym popowym przebojem, który dobrze sprzedawał się na całym świecie i rozwiał przypuszczenia, że formacja będzie gwiazdą jednego hitu, chociaż pozostaną nimi w Ameryce gdzie "Barbie Girl" była ich jedynym przebojem aż do momentu, gdy ukaże się tam "Lollipop (Candyman)", który trafił do Top 40 na Billboardzie Hot 100.

"Doktor Jones" ukazał się na całym świecie w ciągu kilku różnych miesięcy, a pierwsze wydanie miało miejsce w październiku 1997 roku. Większość z nich ukaże się w listopadzie, a w tym miesiącu trafi na listy przebojów w Japonii, Skandynawii i Europie. W grudniu australijskie wydanie znalazło się tam na liście przebojów na miejscu pierwszym spędzając na tej pozycji siedem kolejnych tygodni, zanim piosenka trafiła do Wielkiej Brytanii w lutym następnego roku. Tam stała się drugim singlem numer jeden grupy, spędzając na szczycie trzy tygodnie.

Piosenkę można też usłyszeć w filmie Disneya z 1998 roku I'll Be Home for Christmas (pol. Przyjadę do domu na święta). Allie Henderson (Jessica Biel) śpiewa przy niej podczas jazdy samochodem przez Colorado.

Teledysk

Wideoklip sugeruje, że piosenka opiera się na postaci Indiany Jonesa z serii filmów o tej samej nazwie, z René Difem grającym Jonesa i ratowaniem jego kolegów z zespołu przed stereotypowym plemieniem voodoo. Tytułowe logo jest napisane w podobnej formie, jak logo Indiany Jonesa. Znajduje się tam również ujęcie toru lotu samolotu nad mapą, która jest wykorzystywana w serii filmowej. Tekst "Dr. Jones, wake up now" (pol. "Dre Jones, obudź się teraz") może być również odniesieniem do filmu Indiana Jones and the Temple of Doom, gdzie Short Round błaga Indiana Jonesa, aby się obudził po praniu mózgu przez krew Kālī Ma, lub podczas sceny w samolocie, gdy Willie Scott mówi: Calling Dr. Jones, wake up! (pol. "Wzywam dra Jonesa, obudź się!").

Wideo było jednym z pięciu teledysków Aqua wyreżyserowanych przez Pedera Pedersena, który później ponownie zajmie się tematem Indiana Jones w swoim animowanym komputerowo krótkim filmie Lego Indiana Jones and the Raiders of the Lost Brick (2008). "Doktor Jones" został zamieszczony na YouTube w lutym 2011. Do września 2020 roku film miał ponad 34.3 mln odsłon[1].

Odbiór krytyczny

CantStopThePop zauważył, Pośród wielkiej ilości motywów znajduje się refren, który czasami można zapomnieć. Świadczy to jednak o tym, że reszta piosenki jest tak dobra, a nie, że sam refren jest słaby[2]. Music & Media napisał, Motto "jeśli coś nie jest popsute, nie naprawiaj tego" wydaje się być credo zespołu Aqua, gdy wymyślili tego godnego następcę zjawiska, jakim jest "Barbie Girl". Nie tylko jest to mocna piosenka popowa sama w sobie, ale włączenie kilku smacznych remiksów m.in. Antiloopa i Molelli & Phila Jaya mogłoby wzbudzić zainteresowanie programistów, którzy zazwyczaj wyznaczają swój kurs z dala od głównego nurtu[3]. Bob Waliszewski z Plugged In zauważył, że melodia "bouncy" dotyczy "końca lata miłości"[4]. Pop Rescue skomentował, Ponownie, kontrast i wymienność pomiędzy doniosłym wokalem René a wyższym, tanecznym wokalem "eye-pee-eye-ay" Lene naprawdę pomagają temu utworowi utrzymać tempo i chwytliwość. Utwór jest zabawny, wspomagany przez wokalną grę duetu i karykatury[5]. Nick Reed z The Quietus uznał piosenkę jako wyróżniającą się na tle albumu, dodając, że jest tak bezwysiłkowo chwytliwy, z tymi wszystkimi małymi, skocznymi liniami melodycznymi, niesamowitym beatem i refrenem z tekstem "Wake up now!", który wciąż mnie śmieszy. Przez ten jeden moment formacja Aqua była w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał stylu ABBA i udało jej się napisać naprawdę doskonały popowy utwór[6].

Adnotacje

  1. "Aqua - Doctor Jones". YouTube.
  2. (21 Styczeń 2019): "Aqua – Doctor Jones". CantStopThePop.
  3. "Airborne". Music & Media. s. 16.
  4. Waliszewski, Bob: "Aquarium". Plugged In. Focus on the Family.
  5. "REVIEW: “AQUARIUM” BY AQUA (CD, 1997)". Pop Rescue (28 Sierpień 2015).
  6. Reed, Nick (4 Sierpień 2014): "Absolved! The Quietus Writers' 50 Favourite Guilt-Free Pleasures". The Quietus.

Zobacz również

Aqua - Barbie Girl
Barbie Girl
Singiel, 1997
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Aqua - Around The World
Around The World
Singiel, 2000
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Aqua - Aquarius
Aquarius
Album, 2000
  1 za 11.25 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Aqua - Doctor Jones1997
CD, Maxi-Singiel, Europa
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Universal
UMD 80447

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia210,000  3 x Platynowa płyta
  Belgia50,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Wielka Brytania600,000  Platynowa płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia10,000  Platynowa płyta
  Szwecja30,000  Platynowa płyta