Depeche Mode - A Question Of Lust (Singiel, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Stripped [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
A Question Of Time (Remix) [1986]
SingielStudyjny14 kwietnia 1986
  • - Trident Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Hansa Tonstudios (Berlin, Niemcy)
  • - Westside Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 8 minut czytania

"A Question of Lust" to piosenka angielskiego zespołu muzyki elektronicznej Depeche Mode pochodząca z ich piątego albumu studyjnego, Black Celebration (1986). Została nagrana pod koniec 1985 roku z producentem Garethem Joneses oraz Danielem Millerem i wydana 14 kwietnia 1986 roku nakładem wytwórni Mute Records jako szesnasty w dyskografii singiel zespołu i drugi promujący wspomniany album. Jest to także drugi singiel formacji z Martinem Gorem na wokalu, po "Somebody", a pierwszy, który został wydany z utworem pozaalbumowym na stronie B. Jednakże, 12-calowy singiel ukazał się jako podwójna strona A z "A Question of Time" w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak "Somebody".

Na stronie B znajduje się instrumentalny utwór "Christmas Island", nazwany na cześć wyspy o tej samej nazwie. Wszystkie piosenki zostały napisane przez Martina, z wyjątkiem "Christmas Island" autorstwa Gore'a i Alana Wildera oraz "If You Want" napisanego przez Wildera. Dostępne na niektórych wersjach singla utwory wykonane na żywo pochodzą z koncertu z 1984 roku w Bazylei, w Szwajcarii. Singiel nie był zbyt wielkim sukcesem komercyjnym osiągając pozycje w Top 10 list przebojów tylko w Danii oraz Niemczech (odpowiednio #7 i #8). W Wielkiej Brytanii dotarł jedynie do miejsca #28. Kolejny singiel z tego samego albumu, nosi podobny tytuł "A Question of Time", ale oba utwory różnią się diametralnie.

Kompozycje

Jest to jeden z najbardziej romantycznych utworów Depeche Mode, choć paradoksalnie pełen nostalgii, ale przede wszystkim zawierający dużo zmysłowości. Jako ciekawostkę można dodać, że perkusja jest akustyczna jak na poprzednich albumach, napędzana serią pośrednich modulacji i podtrzymywanych efektów, nadających jej specyficzną, pełną melancholii dźwięczność.

Teksty traktują o związku i uczuciach związanych z prawdziwym zaangażowaniem w nie, o pożądaniu, zaufaniu, strachu przed utratą i zniszczeniem tego, co zostało osiągnięte oraz o wzajemnej zależności. Wszystko to pojawia się pod bardzo rozbudowaną oprawą muzyczną, w której cały czas pobrzmiewa mocna perkusja, która wciąż nawiązywała do wcześniejszych tematów inspirowanych industrialem.

Piosenka w warstwie lirycznej jest dedykacją bezwarunkowej i integralnej miłości, w której deklarowane jest wszystko, co zawsze powinno być powiedziane osobie, którą kochasz, nawet przewidując chwile, kiedy nie jesteś z nią, podczas gdy akompaniament muzyczny jest harmonijny i mocny, choć bez utraty zapisu prawdziwej ballady.

We wszystkich swoich elementach jest to smutny, ale nastrojowy utwór, emocjonalny, ale bezpośredni jak relacje międzyludzkie, zawsze przeplatający najbardziej rozdzierające serce uczucia z pożądaniem i pragnieniem czegoś lepszego, tak jak mówią słowa refrenu: It's a question of lust, It's a question of trust (pol. To kwestia pożądania, to kwestia zaufania).

Wersje

Singlowa wersja "A Question of Lust" jest w zasadzie wersją albumową, ale bez efektu przejście z poprzedniego utworu ("Fly on the Windscreen")[1]. Wersja "Edit" utworu "A Question of Lust" na amerykańskim komercyjnym 7" singlu (Sire - #7-28697) nie jest właściwie oznaczona jako taka. Jedyną różnicą pomiędzy "Edit" a normalną wersją singla jest to, że wycisza się ona około 20 sekund wcześniej[2].

Specyficzny remiks "A Question of Lust (Flood Mix)" dostępny na kasecie (Mute - #CBong11), niemieckim winylu 12" (#INT 126.844 L12Bong1) oraz francuskim CD (Virgin - #30167) powstał w wyniku niedopatrzenia. Alan Wilder powiedział, że kiedy Flood w końcu dostarczył swój remiks, zespół był zaskoczony, że połowa dźwięków została pominięta. Okazało się i co było przedmiotem wielkiej iryacji, że Mute Records nie wysłało mu po prostu obu taśm wielościeżkowym i pracował na niekompletnym materiale[1].

Teledysk

"A Question of Lust" był ostatnim teledyskiem Depeche Mode wyreżyserowanym przez Clive'a Richardsona, który odpowiadał za większość wczesnych klipów grupy. Jest to również ostatnie wideo nakręcone przez zespół przed przybyciem holenderskiego reżysera Antona Corbijna, który od sierpnia 1986 roku stał się stałym współpracownikiem zespołu aż do połowy dekady 2010-2020[3].

Wideo pokazało nieco bardziej dojrzały wizerunek Depeche Mode, w przeciwieństwie do młodzieńczej zabawy z wczesnych lat i konfrontacji pomysłów jako koncepcji wizualnej. Już na samym początku scena, w której Martin Gore rozbiera się publicznie, a jego koledzy z zespołu próbują go zakryć, zmieniła tradycyjny teledysk grupy.

Duża część materiału została nakręcona podczas koncertu, co nadało grupie bardziej żywy wygląd i klimat, na przemian ze specjalnie sfilmowanymi scenami Davida Gahana w melancholijnym nastroju, grającym na tamburynie, choć stałym elementem jest twarz Gore'a śpiewającego ze smutnym wyrazem.

Teledysk znalazł się w wydanej w 1985 roku kolekcji Some Great Videos, choć tylko w wersji amerykańskiej. Ukazał się on później na płycie The Videos 86>98 z 1998 roku oraz na Video Singles Collection z 2016 roku.

Dodatkowo, na potrzeby trasy The Singles Tour, reżyser Anton Corbijn nakręcił uproszczoną projekcję tła dla koncertowych wykonań piosenki, przedstawiającą nagi tors krzepkiej kobiety, który następnie zmieniał się w stoicką twarz każdego z muzyków. Na potrzeby tras Devotional Tour i Exotic Tour Corbijn stworzył minimalistyczne tło projekcyjne do utworu "Judas", które było wykorzystywane zamiennie przy wykonaniach "A Question of Lust", "I Want You Now" i "Waiting for the Night", w którym pojawiały się zapalone świece, jeden w kształcie serca, a drugi w kształcie krzyża, ale przesuwające się w przód i w tył, tak że na początku była para bezkształtnych świec, które na końcu kończyły się w kształcie serca i krzyża, a na innym ekranie było po prostu kilka zapalonych świec.

Wykonania na żywo

Piosenka została wprowadzona do odpowiadającej jej trasy Black Celebration Tour promującej album, z której pochodziła i od tego czasu stała się stałym elementem tras Depeche Mode. Pojawiła się na Tour for the Masses, następnie na Devotional Tour, Exotic Tour, The Singles Tour, a także na trasie Touring the Angel w jej tytułowej formie, na której charakterystyczną perkusję akustyczną zapewnił Christian Eigner.

Podczas tras Tour of the Universe, Delta Machine Tour i Global Spirit Tour, utwór był opcjonalnie włączany w wersji akustycznej z solową muzyką klawiszową Petera Gordeno. Dodatkowo, instrumentalny utwór "Christmas Island" był wykorzystywany przez całą trasę Black Celebration Tour jako intro do koncertów.

Odbiór krytyczny

Krytyk Ned Raggett z serwisu AllMusic recenzując wznowienie na CD ocenił je na 4 z 5 możliwych gwiazdek i stwierdził: Jeden z niewielu singli śpiewanych przez Martina Gore'a, które Depeche Mode wydali, "A Question of Lust" to jedna z jego charakterystycznych mieszanek szczerych uczuć i cynicznych gier emocjonalnych - mieszanka, która nie powinna pasować, ale tak często się sprawdza, z doskonałym skutkiem. Jego pełen pasji wokal, tak często pomijany na korzyść bardziej prostolinijnego podejścia Davida Gahana, pasuje do powolnego, przewrotnie czułego dźwiękowego melanżu aranżacji, perkusji z pogłosem, stentorowych linii fortepianu i mieszanki innych elementów, by stworzyć balladę mocy, która przebije wszystkie. Kiedy dodatkowa partia syntezatorów dodaje się do końcowego refrenu, wszystko staje się jeszcze piękniejsze. Co może nie być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że jest to bardziej powolna piosenka taneczna niż cokolwiek innego, na płycie znajduje się tylko jedna dodatkowa wersja utworu - "minimalna". Usunięto z niej większość perkusji i trochę ogólnej tekstury, podkręcono śpiew Gore'a, a następnie wprowadzono rozbudowaną instrumentalną kodę, jest to przyjemne, ale niewiele ponad to. "Christmas Island", druga i ostatnia piosenka, której współautorami są Gore/Alan Wilder, jest jedyną oryginalną stroną B - posępna i mroczna, jest atrakcyjnie ponura, ale pasuje bardziej do solowej twórczości Wildera jako Recoil niż do czegokolwiek innego. Wyciszona przerwa w połowie utworu, która skupia się na lżejszej perkusji jest jego najlepszą częścią, podczas gdy rozszerzony miks, który również się pojawia, dostarcza więcej muzyki bez dodawania więcej do ogólnego uroku piosenki. Jest też wersja na żywo "People Are People", nagrana w 1986 roku w Szwajcarii, która pojawia się jako prekursor bardziej znanej wersji koncertowej ze 101. Nie zdradza ona jednak zbyt wiele, gdyż podstawowa aranżacja i wykonanie są takie same. Płytę uzupełnia instrumentalna wersja "It Doesn't Matter Two" z Black Celebration[4].

Sama zaś tytułowa kompozycja została opisana przez Tima DiGravina słowami: Jedna z najbardziej emocjonalnych ballad Martina Gore'a, "A Question of Lust", to delikatny, a zarazem epicki kawałek piękna. Zawsze, gdy Gore sam zajmuje się wokalem, jest to znak, że utwór będzie dotyczył ostrych, osobistych uczuć. Tutaj głos Gore'a wyłania się tak, jakby śpiewał kołysankę. Do czasu, gdy piosenka się kończy, wyraża on desperację niczym zraniony śpiewak gospel. Elektroniczne efekty dźwiękowe budują się, rozpadają i odbudowują wokół jego lekko echolalicznego głosu. Ambientowe efekty dźwiękowe, elektronicznie przetworzone klaskanie w dłonie, skomplikowane, wyścigowe melodie klawiszy i wysokie dźwięki syntezatorów malują atmosferę optymistycznego smutku. Gore śpiewa o wszystkich swoich słabościach, od swojej kruchości, przez paraliżujące zahamowania, po ciągłe przeprosiny. Za każdym razem, gdy powtarza refren, ujawnia się więcej emocji. It's a question of lust/It's a question of trust/It's a question of not letting what we've built up crumble to dust (pol. To kwestia pożądania / To kwestia zaufania / To kwestia tego, by nie pozwolić, by to, co zbudowaliśmy, rozsypało się w proch), przyznaje Gore, które trzymają go i jego kochankę razem. "A Question of Lust" jest istotnym elementem, jeśli nie sercem, Black Celebration. To doskonała piosenka Depeche Mode i jedno z najbardziej poruszających osiągnięć artystycznych Martina Gore'a. Pomimo tego, że wylewa on swoją duszę, momentami niemal krzycząc, piosenka jest delikatna jak kocyk niemowlaka. To, że wciąż śpiewa, gdy "A Question of Lust" się wycisza, jest tym bardziej powodem, by sięgnąć po przycisk powtórz w odtwarzaczu CD[5].

Adnotacje

  1.   12Barassi, Daniel: "Depeche Mode: The Archives". Depeche Mode: The Archives.
  2. Barassi, Daniel: "Depeche Mode: The Archives". Depeche Mode: The Archives.
  3. "Depeche Mode Biography 1986". depechemodebiographie.de.
  4. Raggett, Ned: "A Question of Lust - Depeche Mode | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  5. DiGravina, Tim: "A Question of Lust - Depeche Mode - Song Info". AllMusic.

Zobacz również

Depeche Mode - 101
101
Wideo, 1989
  1 za 59.00 zł  Kup teraz
Depeche Mode - The Videos 86>98
The Videos 86>98
Kompilacja, 1998
  1 za 49.00 zł  Kup teraz
Depeche Mode - Some Great Reward
Some Great Reward
Album, 1984
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - A Question Of Lust1986
Winyl, 12", 33 ⅓ RPM, Promocyjne, Stany Zjednoczone
Mute, Sire
PRO-A-2504
Depeche Mode - A Question Of Lust1986
Winyl, 7", 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
7 BONG 11
Depeche Mode - A Question Of Lust1991
CD, Niemcy
Mute
INT 826.985, CDBONG 11, cdbong11