Depeche Mode - Get The Balance Right! (Singiel, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
Leave In Silence [1982]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Everything Counts [1983]
SingielStudyjny31 stycznia 1983
  • - Hammersmith Odeon (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

"Get the Balance Right!" to siódmy singiel brytyjskiego zespołu Depeche Mode, wydany 31 stycznia 1983[1] przez wytwórnię Mute Records. Nagrywany w Blackwing Studios przy udziale producenta Daniela Millera, jest to pierwszy singiel Depeche Mode z Alanem Wilderem jako oficjalnym członkiem formacji. Utwór "Get the Balance Right!" poprzedzał wydanie, ale nie został zawarty na kolejnym albumie Construction Time Again, choć pojawia się na amerykańskiej kompilacji People Are People oraz międzynarodowej The Singles 81-85.

Strona B to "The Great Outdoors!", instrumentalna kompozycja napisana przez Gore'a i Wildera. Utwór pojawił się na trasie Broken Frame Tour jako motyw wprowadzający na wybranych koncertach, po incydencie z ich maszyną Revox, która zniszczyła prawie całe ich poprzednie intro, "Oberkorn (It's a Small Town)", pochodzącego z singla "The Meaning Of Love".

Oryginalnie singiel ukazał się w formacie 7" oraz 12", a na 12-calowych wydaniach znajduje się koncertowa wersja nagrania "Tora! Tora! Tora! (Live)", pierwszy utwór na żywo wydany na singlu Depeche Mode. Limitowana edycja 12-calowa także się ukazała i zawiera więcej utworów koncertowych: "My Secret Garden", "See You", oraz "Satellite". Był to pierwszy singiel Depeche Mode, który miał limitowaną edycję.

Kompozycja

"Get the Balance Right!" to piosenka napisana przez Martina Gore'a, który później niemiło się o niej wypowiadał, dlatego po prostu nie pojawiała się na koncertach grupy. Najbardziej znamiennym faktem jest to, że był to pierwszy singiel nagrany przez zespół z Alanem Wilderem jako czwartym członkiem, który również współtworzył z Gorem instrumentalny utwór "The Great Outdoors", znajdujący się na stronie B. Na tym B-sidzie wyraźnie wyczuwa się już wpływy Wildera i jego specyficzny klimat, który będzie eksplorować na swoim solowym wydawnictwie 1 + 2, który ukaże się trzy lata później pod szyldem Recoil.

Utwór "Get the Balance Right!" to czysto eksperymentalny materiał Depeche Mode, wyprzedzający wydanie pierwszego naprawdę ważnego albumu w ich karierze, Construction Time Again z 1983 roku, który wyróżniał się brzmieniem osadzonym w nurcie muzyki industrialnej powstającej w Niemczech. Kompozycja ta nie ugruntowała jednak tego industrialnego brzmienia, była raczej empirycznym testem tworzenia muzyki elektronicznej z wykorzystaniem elementów dostępnych na syntezatorze w najostrzejszym zapisie.

Choć utwór jest dość rytmiczny, to najbardziej uderzał pretensjonalnie głęboki tekst, jakby skierowany do młodzieńca lub małego dziecka, które trzeba nauczyć wszystkiego dobrego i przygotować na złe rzeczy w życiu. Na okładce singla nazwa pojawia się jako "Get the Balance Right!" z wykrzyknikiem, ale w bazach danych Depeche Mode i na jedynych kompilacjach, na których została zamieszczona, zwykle pojawia się bez wykrzyknika. Utwór "The Great Outdoors!" podobnie pojawia się z wykrzyknikiem.

Teledysk

Pierwszym faktem związanym z wideoklipem do "Get the Balance Right!" jest to, że przez 33 lata nie ujawniono oficjalnie nazwiska reżysera, który go nakręcił. Alan Wilder, który opuścił zespół w 1995 roku, stwierdził, że był to Kevin Hewitt, co choć nie zostało zdementowane, nie zostało wówczas potwierdzone. Dopiero w 2016 roku, kiedy formalnie wydano Video Singles Collection, oficjalny komunikat potwierdził, że Hewitt rzeczywiście był reżyserem teledysku.

Wideo pokazuje oczywistą niewiedzę reżysera na temat Depeche Mode, a najbardziej notoryczny jest brak rozeznania, kto był wokalistą, dlatego czterech członków wydaje się wykonywać główny wokal. Wiadomo, że reżyser początkowo myślał, że to Alan Wilder jest wokalistą, a reszta zespołu była zakłopotana, by wyjaśnić mu tę pomyłkę[2]. W teledysku Wilder synchronizuje pierwsze wersy piosenki ze swoimi ustami, mimo że Dave Gahan jest głównym wokalistą.

Skrajnie niezadowoleni z rezultatu teledysku do "Get the Balance Right!", członkowie Depeche Mode nie umieścili go w żadnej kolekcji teledysków, nawet w klasycznej kolekcji Some Great Videos z 1985 roku, zawierającej teledyski z pierwszych pięciu lat działalności zespołu. Dopiero na wydanym w 2016 roku Video Singles Collection, 33 lata po premierze, teledysk do "Get the Balance Right!" po raz pierwszy znalazł się na oficjalnym wydawnictwie Depeche Mode.

Wykonania na żywo

"Get the Balance Right!" był grany na scenie tylko przez dwie trasy, Broken Frame Tour, a następnie Construction Time Again Tour, po czym został zdegradowany na rzecz bardziej wyrafinowanych utworów. Podobnie, "The Great Outdoors!" zostało użyte jako wstęp do niektórych koncertów na tej trasie, po tym jak oryginalne intro "Oberkorn (It's a Small Town)" zostało utracone.

Odbiór krytyczny

Krytyk Ned Raggett pozytywnie recenzując pierwsze wydanie singla na CD z kwietnia 1987 roku, stwierdził: Zaczynając pokazywać mieszankę lirycznego cynizmu i cięższej muzyki, która będzie charakteryzować Depeche z połowy lat 80-tych, "Get the Balance Right!" sam w sobie jest jednym z najlepszych wysiłków zespołu i prawdopodobnie najlepszym singlem Gore'a do tego momentu. Wyszczególnienie sprzecznych emocjonalnych motywów i planów jest przedstawione przez Gahana z elegancką powściągliwością i odrobiną zgryźliwości, podczas gdy kombinacja mocnych bitów i szybkich, nerwowych melodii jest jednocześnie taneczna i wystarczająco popowa. Dodajmy do tego tak miłe akcenty jak harmonie w połowie utworu, a to już skarb w pełnym tego słowa znaczeniu. Miks "Combination", który również się pojawia, podkręca bas i perkusję oraz wprowadza nieco więcej różnorodności, czyniąc ten utwór doskonałym przykładem beat'u z wczesnych lat 80-tych. Jedna z dwóch piosenek, które Gore i Wilder kiedykolwiek napisali wspólnie, pojawia się na drugiej stronie - "The Great Outdoors!", nieco delikatny, ładny instrumentalny utwór z dziwnymi dźwiękowymi akcentami pochowanymi tu i tam, włączając w to gitarowy riff lub dwa, za uroczą melodią głównego keyboardu. Wydawnictwo zwieńczone jest koncertowym wykonaniem utworu ze Speak and Spell z 1982 roku - "Tora! Tora! Tora!", który jest tutaj dobrze zaprezentowany z nieco bardziej słyszalnym wokalem Gahana, szczególnie w refrenie[3].

Adnotacje

  1. Christopher, Michael (2020-12-28): Depeche Mode FAQ: All That's Left to Know About the World's Finest Synth-Pop Band. Rowman & Littlefield. s. 94. ISBN. 978-1-4930-5400-8.
  2. Miller, Jonathan (London 2008): Stripped: Depeche Mode. Omnibus Press. s. 151. ISBN. 978-1-84772-444-1.
  3. Raggett, Ned: "Get the Balance Right - Depeche Mode | Songs, Reviews, Credits". AllMusic.

Zobacz również

Depeche Mode - Ultra
Ultra
Album, 1997
Depeche Mode - The Singles 86>98
The Singles 86>98
Kompilacja, 1998
Depeche Mode - Remixes 81-04
Remixes 81-04
Kompilacja, 2004

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - Get The Balance Right! (Combination Mix)1983
Winyl, 12", 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
12 BONG 2
Depeche Mode - Get The Balance Right!1983
Winyl, 7", 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
7 BONG 2