Depeche Mode - Master And Servant (Singiel, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
People Are People [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Blasphemous Rumours / Somebody [1984]
SingielStudyjny20 sierpnia 1984
  • - Music Works
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Master and Servant" to jedenasty brytyjski singiel synth-popowej formacji Depeche Mode i drugi pochodzący z ich czwartego studyjnego albumu Some Great Reward. Został wydany w sierpniu 1984 roku nakładem wytwórni Mute w Europie oraz Sire Records w Ameryce Północnej, a zarejestrowany w maju w studiu Music Works w Highbury w Hansa Mischraum w Berlinie. Produkcją zajął się zespół wraz Garethem Jonesem i Danielem Millerem, a autorem kompozycji jest Martin Gore. Tematem utworu są relacje BDSM[1], co wywołało pewne kontrowersje. Singiel zajął #9 pozycję na liście przebojów UK Singles Chart, #49 na American dance chart[2] i #87 na Billboard Hot 100.

Koncepcja i kompozycja

Tekst piosenki "Master and Servant", o zdecydowanie seksualnym charakterze i tematyce BDSM, wraz z syntezatorowymi efektami dźwiękowymi bicza i łańcucha, sprawiły, że nagranie zostało zakazane przez wiele stacji radiowych w Stanach Zjednoczonych, choć i tak dotarło do listy Billboard Hot 100, lecz tylko do pozycji #87 i tylko na trzy tygodnie.

Podobno piosenka ta ledwo uniknęła także zakazu w radiu BBC, gdyż jeden z pracowników stacji, który chciał zablokować singiel, wyjechał akurat na wakacje, w czasie, gdy inni pracownicy głosowali nad dodaniem nagrania do listy odtwarzania[3].

Nagrywanie i produkcja

Proces produkcji i miksowania "Master and Servant" został zapamiętany przez Alana Wildera, Daniela Millera i Garetha Jonesa, jako jeden z najdłuższych, jaki kiedykolwiek miał miejsce w historii Depeche Mode. Jedna ze słynnych opowieści o utworze zawiera wzmiankę o siedmiu dniach tworzenia miksa, a po wszystkich przeróbkach i ostatecznym masteringu twórcy zdali sobie sprawę, że zostawili wyciszony kanał z werblem podczas ostatniego refrenu.

Niektóre z dźwięków na "Master and Servant", takie jak efekt bata, zostały stworzone w studiu przez Daniela Millera, który syczał i pluł do mikrofonu. Według zespołu, próbowali oni nagrać dźwięk prawdziwego bicza, ale "efekt był beznadziejny"[3].

Wydania i wersje utworów

Remiks "Slavery Whip Mix" był najdłuższą 12" piosenką Depeche Mode w tym czasie, z outro zamienionym w swingową wersję refrenu. Wersja "Voxless" jest instrumentalnym miksem tego utworu. B-side to utwór "(Set Me Free) Remotivate Me", zawierający 12-calowy miks "Release Mix". Wersja 7" w znacznym stopniu opiera się na jego początku.

Niektóre wersje zawierają piosenkę "Are People People?", która wykorzystuje sample z "People Are People" wraz ze śpiewem. Zarówno "Are People People?" jak i "Master and Servant (An ON-USound Science Fiction Dance Hall Classic)" pojawiają się na kompilacji Remixes 81–04 z 2004 roku. Zostały zremiksowane przez Adriana Sherwooda.

Odbiór krytyczny

Ned Raggett w retrospektywnej recenzji wysoko ocenionego singla napisał: Jeszcze bardziej industrialny hymn, niż jego poprzednicy, "Master and Servant" nie tylko koduje w swoich tekstach ukrytą scenę niewoli/dominacji, ale ożywia ją poprzez potężny atak rytmu. To, że może to być również popowy przebój, jest częścią unikalnego, potężnego wizerunku Depeche Mode, od wokalu otwierającego, po mocno przetworzony śpiew Davida Gahana i połączenie delikatniejszych tonów z ostrzejszymi krzykami, hałasami i perkusją[4].

Adnotacje

  1. Praktyki w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza o podłożu seksualnym. Skrót pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do słów: "związanie" i "dyscyplina" (ang. bondage & discipline, B&D), "dominacja" i "uległość" (ang. domination & submission, D&s, D/s), sadyzm i masochizm (ang. sadism & masochism, S&M).
  2. "Depeche Mode – Awards". AllMusic. All Media Network.
  3.   12Jenkins, Mark (22 Wrzesień 1984): "Blasphemy Rewarded". Melody Maker.
  4. "Recenzja płyty". AllMusic.

Zobacz również

Depeche Mode - 101
101
Album, 1989
Depeche Mode - Love In Itself · 2
Love In Itself · 2
Singiel, 1983
  1 za 69.00 zł  Kup teraz
Depeche Mode - Violator
Violator
Album, 1990

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - Master and Servant1984
Winyl, 12", 45 RPM, Skandynawia
Mute
12 BONG 6
Depeche Mode - Master And Servant (Slavery Whip Mix)1984
Winyl, 12", 33 ⅓ RPM, Francja
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Mute, Vogue
311093
Depeche Mode - Master And Servant1984
Winyl, 7", 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
7 BONG 6

Opinie

Dzisiaj można określić ten utwór jako klasyk i przedstawiciel starego, dobrego brzmienia zespołu. Tematyka też nietuzinkowa, podobnie jak w "Sex Dwarf" Soft Cell wydanym trzy lata wcześniej.