Depeche Mode - The Meaning Of Love (Singiel, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
See You [1982]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Leave In Silence [1982]
SingielStudyjny26 kwietnia 1982
  • - Blackwing Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

"The Meaning of Love" to piąty singiel brytyjskiego zespołu Depeche Mode (a drugi pochodzący z ich albumu A Broken Frame), wydany tylko w Europie na 7" i 12" winylu w dniu 26 kwietnia 1982 roku[1]. Został nagrany w londyńskim studiu Blackwing Studios z producentem Danielem Millerem. Piosenka została skomponowana przez Martina Gore'a, a na stronie B pojawił się instrumentalny utwór "Oberkorn (It's a Small Town)", który Gore napisał specjalnie jako wstęp do koncertów w ramach trasy Broken Frame Tour w miasteczku Oberkorn w Luksemburgu. Singiel przez osiem tygodni przebywał na brytyjskim zestawieniu UK Singles Chart i w tym czasie zdołał dotrzeć do pozycji #12, debiutując na #34 w dniu 8 maja 1982 roku.

Singlowa wersja "The Meaning of Love" jest taka sama jak wersja albumowa z A Broken Frame. The "Fairly Odd Mix" jest rozszerzoną wersją z elektronicznymi eksperymentami dodanymi do oryginalnego miksu. Singiel nie został wydany w Stanach Zjednoczonych, ale 12-calowy "Fairly Odd Mix" utworu znajduje się na stronie B amerykańskiego 12-calowego singla "See You".

Kompozycje

"The Meaning of Love" okazał się być mniej znanym utworem Depeche Mode, aczkolwiek stosunkowo udanym, z młodzieżowym tekstem i chwytliwą melodyjną aranżacją. Jego główną wadą było jednak naśladowanie poprzedniego stylu zespołu z Vincem Clarkiem i w rzeczywistości brzmiał on jak utwór, który ten mógł napisać. Jednakże, biorąc pod uwagę ograniczenia repertuarowe, stał się on częstą kompozycją wykonywaną przez zespół na koncertach w początkowym okresie działalności.

Melodia jest bardzo prosta, choć, jak wszystkie piosenki Martina Gore'a z tamtej epoki, miała być taneczna, a przede wszystkim podobać się klubom tanecznym i masowej publiczności. Rozpoczyna się efektem perkusyjnym, mniej lub bardziej głośnym i natychmiast przechodzi w młodzieńczą, szybką melodię uzupełnioną efektem podtrzymania atmosfery, która towarzyszy lekkiemu tekstowi o "Znaczeniu miłości", z dwuczęściowym chórem Gore'a i Andrew Fletchera na końcu każdego refrenu.

"The Meaning of Love" to piosenka miłosna, jak sama nazwa wskazuje, o lekkim i naiwnym brzmieniu. Teksty są o kimś, kto nigdy nie zaznał miłości i chciałby ją zaznać, albo jest tak zdesperowany, by być singlem przez długi czas, że zapomniał o jej znaczeniu.

Strona B

Na stronie B znajduje się utwór "Oberkorn (It's a Small Town)", klimatyczny instrumental napisany przez Martina Gore'a jako intro do A Broken Frame Tour, w miasteczku Oberkorn, w Luksemburgu. Dłuższa wersja nazwana "Development Mix" zawiera ambientowe intro, po którym następuje oryginalna piosenka, a po niej nowa aranżacja muzyki.

Oprawa graficzna

Autorem okładki singla "The Meaning of Love" jest niemiecki artysta Moritz Reichelt o pseudonimie AtaTak Design (Rrr). Oprawa została stworzona w stylu akwareli i utrzymana jest w optymistycznym tonie, z dominującym zielonym kolorem. Przedstawia rysunkowe postacie (chłopaka i dziewczynę) oraz psa z kością. Najprawdopodobniej przybywają w parku o czym świadczą drzewa oraz bloki w tle. Nad nimi, na niebie szybują dwa ptaki (być może gołębie). Na bokach znajduje się ramka, a na niej obrazy kwiatów.

Teledysk

Teledysk "The Meaning of Love" został wyreżyserowany przez Juliena Temple'a i był drugim z udziałem Alana Wildera, który zawiera nieco bardziej znaczący jego występ. Alan dołączył do zespołu wkrótce po zakończeniu promocji A Broken Frame, choć nie miał on swojego wkładu w powstanie piosenki.

Teledysk byłby jednym z najmniej lubianych w twórczości zespołu, gdyż już sam początek z wizerunkiem szklanej kuli i małych dzieci oddaje jego niemalże zabawowy charakter. Członkowie Depeche Mode byli bardzo niezadowoleni z tego wideo i nie znalazł się on na wydanym w 1985 roku albumie Some Great Videos. Dopiero na zestawie Video Singles Collection z 2016 roku, 34 lata po premierze, teledysk do "The Meaning of Love" po raz pierwszy znalazł się na oficjalnym wydawnictwie grupy.

Wykonania na żywo

"The Meaning of Love" było grane podczas trzech tras Depeche Mode, również z powodu ograniczonego repertuaru zespołu w tamtym czasie, a nie prawdziwej akceptacji czy popularności. Były to: See You Tour - zapowiedź albumu A Broken Frame, następnie na odpowiadającej mu trasie Broken Frame Tour i w końcu na Construction Time Again Tour, po której zostało zastąpione utworami o znacznie ostrzejszym podejściu lirycznym. Jak wspomniano wcześniej, "Oberkorn (It's a Small Town)" został wykorzystany jako instrumentalne intro do koncertów Broken Frame Tour.

Odbiór krytyczny

Krytyk Ned Raggett podczas recenzowania reedycji singla z 1988 roku na CD przyznał mu 3 gwiazdki na 5 możliwych i i uznał go za pozytywny objaw energiczności zespołu. Prawdopodobnie ostatni singiel zespołu, który mógłby być opisany jako czysto i całkowicie "żywiołowy", pomimo polowania na tytułowy temat w tekście, "The Meaning of Love" jest cudownie niedorzeczny na swój sposób. Szybki, ładny i zabawny, jego radość tkwi w pędzie muzyki, która na swój sposób brzmi jak to, co zrobiłby garażowy zespół zainteresowany stworzeniem szybkiego, chwytliwego motywu przy użyciu syntezatorów i współbrzmień. Gahan ma tu kilka dobrych wokalnych akcentów, szczególnie pod koniec, a w drugorzędnych wersach pojawiają się niezłe aranżacje wokalne. Miks "Fairly Odd" to jedna z bardziej pospolitych przeróbek zespołu, głównie dodająca kilka dodatkowych breaków i bitów, ale co jakiś czas dodająca coś bardziej zabawnego, jak na przykład krótkie gadki ze studia. Jeśli chodzi o stronę B, to ukłon w stronę "Oberkorn (It's a Small Town)". To instrumentalny, powolny, nastrojowy utwór z cichą elegancją, dzięki wiodącej partii syntezatora i jej lekkiemu wycofaniu w miksie, w połączeniu ze stałym pulsem perkusji i delikatnymi gongami. Miks "Development" jest równie udany; choć nie jest to radykalna przeróbka, to jednak całkiem dobrze podkreśla ogólne wrażenie delikatnej tajemniczości i melancholii, co dobrze świadczy o muzycznych umiejętnościach Gore'a[2].

Adnotacje

  1. "The Meaning Of Love". depechemode.com.
  2. Raggett, Ned: "Meaning of Love - Depeche Mode | Songs, Reviews, Credits". AllMusic.

Zobacz również

Depeche Mode - Stripped
Stripped
Singiel, 1986
  2 od 15.00 zł  Kup teraz
Depeche Mode - Happiest Boys
Happiest Boys
Kompilacja, 1999
Depeche Mode - Master And Servant
Master And Servant
Singiel, 1984
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - The Meaning Of Love1982
Winyl, 7", 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
7 MUTE 022