DepecheMode - World In My Eyes / Happiest Girl / Sea Of Sin (Singiel, 1990): oprawa graficzna przedniej okładki
Policy of Truth [1990]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Halo [1990]
SingielStudyjny2 września 1990
  • - The Church (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Logic Studios (Milan, Włochy)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

"World in My Eyes" to 26 brytyjski singiel zespołu Depeche Mode oraz czwarty i ostatni pochodzący z albumu Violator. Został wydany 2 września 1990 roku nakładem wytwórni Mute w Europie oraz Sire / Reprise Records w Ameryce Północnej. Był to niewątpliwie przebój w Danii[1] oraz Hiszpanii[2], gdzie uplasował się na pozycji #2 tamtejszych list przebojów, lecz docierając jedynie do miejsca #17 w Wielkiej Brytanii na UK Singles Chart i tylko do #52 na Billboardzie Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, jest to najmniej udany singiel z tego wydawnictwa. Kompozycja chwalona była jednak przez krytyków, którzy uznali ją za idealne nagranie otwierające album, a Tim Nicholson z Record Mirror stwierdził nawet, że doskonale nadaje się jako wstęp do tego kompromisu między muzyką pop a czymś mroczniejszym[3].

Nagrywanie materiału

Utwór został nagrany w styczniu 1990 roku w dwóch studiach: we włoskim Logic Studios w Milanie oraz angielskim The Church w Londynie. Miksowanie materiału odbyło się natomiast w Axis Studios w Nowym Jorku. Producentem nagrania był zespół wraz z Floodem oraz Alanem Friedmanem. Autorem wszystkim kompozycji na singlu jest Martin Gore.

Martin zrobił demo na własną rękę, wspomina Andy Fletcher. Nie pamiętam, żeby utwór się jakoś wyróżniał, gdy go wtedy usłyszeliśmy. Ale w studio, wszystko to się zgrało genialnie... Kiedy tylko ktoś mnie pyta, który z naszych utworów jest moim ulubionym, zawsze mówię "World in My Eyes"[4].

Kompozycje i wydania

Singiel "World in My Eyes" zawierał dwa ekskluzywne utwory na stronie B, dzięki czemu Violator jest jedynym albumem Depeche Mode, na którym wszystkie cztery single mają co najmniej jedną ekskluzywną stronę B, w tym także instrumentalną. B-side'y to "Happiest Girl" i "Sea of Sin". "Happiest Girl (Jack Mix)" i "Sea of Sin (Tonal Mix)" to główne wersje siedmiocalowe. "Oryginalna" wersja "Happiest Girl" nigdy nie została jednak wydana, a raczej ten miks jest regularną wersją, według wywiadów i oficjalnej strony internetowej. Reedycja europejskiego singla z 2004 roku (Mute CDBONG20X, 0724354832420) zawiera dłuższą wersję intro w utworze "World in My Eyes (Oil Tank Mix)".

Oprócz różnych wydań na winylu istnieją także różne edycje singla na CD. Jedną z ważniejszych różnic zaobserwować można na brytyjskim wydaniu (Mute CDBong20), na którym trzy nagrania są trochę krótsze. Powodem, dla którego te trzy miksy zostały skrócone, jest fakt, że singiel ten miał wydany w formacie 3", a utwory zostały zedytowane, aby je dopasować do nośnika. Jednak nawet po tym, jak plany zostały odrzucone na rzecz zwykłej płyty 5", to i tak zostały one wykorzystane na potrzeby brytyjskiego wydania. Niemieckie wydawnictwo (Mute INT 826.945), choć wyświetlające tę samą listę utworów, wykorzystywało dłuższe wersje tych trzech miksów, podobnie amerykańskie wydanie (Sire/Reprise 9 21735-2) i japońskie (Alfa Records, Inc ALCB-159).

Okładka

Na okładce singla "World in My Eyes" znajduje się zdjęcie jednego z członków zespołu, który układem dłoni tworzy kształt okularów. Na różnych formatach płyty mieszczą się inni muzycy. Przykładowo na brytyjskim 7" (Mute Bong 20) widnieje Martin, zaś na 12" (Mute 12 Bong 20) prawdopodobnie Dave Gahan. W tle widać także różne budynki lub tylko czyste niebo. Na limitowanym wydaniu 12" (Mute INT 126.946, L12 Bong 20) znajdują się natomiast zdjęcia wszystkich czterech muzyków, prezentujących ten sam układ rąk, ale już ich wizerunki przedstawione z dalszej perspektywy. Na przodzie i tyle okładki zamieszczone są po dwa obrazy.

Teledysk

Teledysk do singla "World in My Eyes" wyreżyserował Anton Corbijn. Istnieją jego dwie wersje. Oryginalna została pierwotnie udostępniona dopiero na kompilacji The Videos 86-98. Częściowo zawiera materiał z trasy World Violation Tour, podczas gdy Dave Gahan i dziewczyna, z którą przebywa, oglądają go w kinie samochodowym. Alternatywna wersja na wydawnictwie Strange Too prezentuje tym razem już tylko zespół w samochodzie, pokazuje więcej materiałów na żywo, a ciche zakończenie wideoklipu z Gahanem jest dłuższe.

Odbiór krytyczny

Ned Raggett z serwisu AllMusic bardzo pozytywnie odebrał singiel i wysoko go ocenił przyznając aż 4.5 gwiazdki na 5 możliwych. Recenzent stwierdził: Ostatni singiel z Violator, "World in My Eyes" był również pierwszym utworem na albumie -- ale i bez tego kontekstu wciąż jest sukcesem, zaczynając od rześkiej linii basu, budując poziom równego napięcia i uderzeń. Aranżacja Wildera do tego utworu jest doskonała, dodając wystarczająco dużo smyczków i innych linii melodycznych, nie wspominając o dziwnych akcentach, jak to, co brzmi jak pianino wsteczne i inne nietypowe fragmenty produkcji. Gahan daje czadu jak zwykle, a Gore znakomicie go wspiera w wielu momentach. François Kevorkian poradził sobie wyśmienicie zarówno z miksem singlowym utworu, nieznacznie różniącym się od wersji albumowej, jak i z wersją "Oil Tank", delikatną, ale niezbyt odmienną czy porywającą[5].

Krytyk w swojej recenzji odniósł się także do utworów ze strony B singla: Pojawiły się tu również dwa całkowicie oryginalne nagrania ze strony B, choć, jak na ironię, oryginalne miksy obu nie zostały uwzględnione [krytyk odnosił się amerykańskiego wydania na CD]. "Sea of Sin" jest lżejszym z tych dwóch kawałków, ale do pewnego stopnia. O ile tematem jest oczekiwana religijność/erotyczna konfliktowość typowa dla Gore'a, o tyle śpiew Gahana jest łagodniejszy w porównaniu z ciasną aranżacją i gitarową linią pomagającą w prowadzeniu utworu w miksach "Tonal" i "Sensoria", oba wykonane przez Kevorkiana. "Happiest Girl" to coś zupełnie innego -- pierwotnie zaplanowane do włączenia na Violator, idealnie by się tam zmieściło, ale jeszcze lepiej wypada jako samodzielny utwór, przedstawiając pokręcony portret kogoś, kto najwyraźniej nie powinien być w ogóle szczęśliwy. Wykonanie Gahana jest zarówno współczujące jak i agresywne, fascynująca kombinacja[5].

Adnotacje

  1. "Top 3 Singles in Europe". Music & Media (10 listopada 1990). s. 17.
  2. Salaverri, Fernando (Spain Wrzesień 2005): Sólo éxitos: año a año, 1959–2002. Fundación Autor-SGAE. Wydanie 1st. ISBN. 978-84-8048-639-2.
  3. Nicholson, Tim (17 marca 1990): "Depeche Mode: Violator" Record Mirror. ISSN. 0144-5804.
  4. Magazyn Q, Maj 2001
  5.   12Raggett, Ned: "World in My Eyes - Depeche Mode | Songs, Reviews, Credits". AllMusic.

Zobacz również

Depeche Mode - The Singles 81 → 85
The Singles 81 → 85
Kompilacja, 1985
Depeche Mode - The Singles 86>98
The Singles 86>98
Kompilacja, 1998
Depeche Mode - Shake The Disease
Shake The Disease
Singiel, 1985
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:57
4:58
4:43

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Depeche Mode - World in My Eyes1990
Winyl, 12", Wielka Brytania
Mute
12 Bong 20
DepecheMode - World In My Eyes / Happiest Girl / Sea Of Sin1990
Winyl, 7", 33 ⅓ RPM, 45 RPM, Wielka Brytania
Mute
Bong 20
DepecheMode - World In My Eyes / Happiest Girl1990
Winyl, 12", Maxi-Singiel, Edycja limitowana, Specjalna edycja, Niemcy
Mute
INT 126.946, L12 Bong 20
Depeche Mode - World in My Eyes
CD, Europa
Virgin, Mute, Labels
CD BONG 20, 5016025630202