Dream Theater - A Change of Seasons (Singiel, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
The Silent Man [1994]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Through Her Eyes [2000]
SingielEP, Studyjny19 września 1995
  • - BearTracks Recording Studio
  • - Ronnie Scott's (Londyn, Wielka Brytania)
  • - A & D Mobile Recording Unit
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

A Change of Seasons to EP-ka zespołu Dream Theater, wydana po raz pierwszy 19 września 1995 roku przez wytwórnię EastWest Records America w Stanach Zjednoczonych. Została zarejestrowana w okresie od 31 stycznia do maja tego roku, przy czym nagranie w studiu miało miejsce w BearTracks Studios w Suffern w Nowym Jorku, a występ na żywo odbył się w klubie Ronnie Scott's Jazz Club w Soho w Londynie, na koncercie fanklubu, który miał miejsce pod koniec stycznia. Wydawnictwo składa się z 23-minutowego utworu tytułowego i zbioru kompozycji wykonanych live jako medley coverów różnych wykonawców.

Tytułowy utwór został nagrany w BearTracks Studios w Nowym Jorku i pierwotnie miał być wydany na płycie z 1992 roku Images And Words, ale zamiast tego został ponownie nagrany i wydany jako EP-ka[1]. Chociaż piosenka zawiera próbki audio z filmu z 1989 roku Dead Poets Society (pol. Stowarzyszenie Umarłych Poetów), jak również cytaty z wiersza Roberta Herricka z 1648 roku, To the Virgins, to Make Much of Time[2] (pol. Do dziewcząt, by czas swój wykorzystały), to teksty, napisane przez perkusistę Mike'a Portnoy'a, nie były inspirowane tym filmem. Zamiast tego, chodzi o cykl życia. Zasadniczo, wziąłem na siebie wiele osobistych incydentów, jak utrata matki i kilka rzeczy, które wydarzyły się w moim życiu, i zapisałem je w tekstach[3]. A Change of Seasons było również pierwszym wydawnictwem Dream Theater z Derekiem Sherinianem na klawiszach.

Dream Theater - 2002 Olympics Commercial
Dream Theater - 2002 Olympics Commercial
Fragmenty utworu tytułowego zostały wykorzystane przez telewizję NBC w segmencie narciarstwa zjazdowego podczas Zimowej Olimpiady 2002

Chociaż płyta jest oznaczona jako EP-ka, to jednak jej czas trwania 57:30 sprawia, że jest znacznie dłuższa niż standardowe wydawnictwa w tym formacie, a nawet wiele płyt LP, w tym dwa pierwsze albumy Dream Theater. Według Portnoy'a Ważne było dla nas i wytwórni, aby nie była ona postrzegana jako najnowsza płyta studyjna. Dlatego też oznaczyliśmy ją jako EP-kę[4].

Odbiór krytyczny

Krytyk Phil Carter z serwisu AllMusic w swojej niezwykle przychylnej recenzji stwierdził: Pierwszy utwór, 23-minutowy, siedmioczęściowy epos "A Change of Seasons", to jeden z najbardziej imponujących utworów, jakie kiedykolwiek napisano w duchu progresywnego metalu. Z tym samym ciężkim dźwiękiem, który naznaczył Awake, ale z wieloma innymi wymieszanymi stylami, utwór charakteryzuje się niesamowitą grą, dramatycznymi, złożonymi aranżacjami instrumentalnymi i strzelistym wokalem. Nowy klawiszowiec Derek Sherinian (dawniej w Kiss i Alice Cooper) dodaje swoje własne piętno do brzmienia Dream Theater, jak gdyby zawsze był z nimi[5]. Odnosząc się natomiast do wielkiego medley z ostatniego utworu powiedział, że trzeba to usłyszeć, aby uwierzyć.

Adnotacje

  1. Portnoy, Mike: "A change of Seasons in Images and Words". About Mike – FAQ. Mikeportnoy.com.
  2. Użytkownik: gaba66g (18 czerwca 2014): "[ENG>POL] R. Herrick – To the Virgins, to make much of Time - mLingua". Forum Tłumaczy mLingua.pl.
  3. Portnoy, Mike: "Did the movie Dead Poet's Society influence the song A Change of Seasons?". About Mike – FAQ. Mikeportnoy.com.
  4. Portnoy, Mike: "Dream Theater – A Change of Seasons EP". About Mike – FAQ. Mikeportnoy.com.
  5. Carter, Phil: "A Change of Seasons - Dream Theater | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
A Change of Seasons
I. The Crimson Sunrise
II. Innocence
III. Carpe Diem
IV. The Darkest of Winters
V. Another World
VI. The Inevitable Summer
VII. The Crimson Sunset
23:09
Plus Additional "Seasonings": Dream Theater - Uncovered
10:48
5:33
7:28
The Big Medley
I. In the Flesh?
II. Carry on Wayward Son
III. Bohemian Rhapsody
IV. Lovin, Touchin, Squeezin
V. Cruise Control
VI. Turn It on Again
10:33

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Dream Theater - A Change of Seasons1995
CD, EP, Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
EastWest Records America
7559-61842-2