Duran Duran - Is There Something I Should Know? (Singiel, 1983): oprawa graficzna przedniej okładki
Save a Prayer [1982]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Tiger Tiger [1983]
SingielStudyjny14 marca 1983
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 9.00 zł

Informacje o płycie

 5 minut czytania

"Is There Something I Should Know?" to ósmy singiel brytyjskiego zespołu pop Duran Duran, wydany 19 marca 1983 roku przez wytwórnię EMI. Piosenka ukazała się jako samodzielny singiel i stała się pierwszym brytyjskim numerem jeden formacji. Singiel zadebiutował na pozycji pierwszej listy przebojów UK Singles Chart w dniu 26 marca 1983 roku. Odniósł on również wielki sukces w Ameryce, gdzie został wydany pod koniec maja. Zadebiutował na tamtejszej liście przebojów 4 czerwca na pozycji #57 i dotarł do pozycji #4 na Billboardzie Hot 100 w dniu 6 sierpnia 1983. Sprzedał się tam w ponad milionie kopii. "Is There Something I Should Know?" była piosenką otwierającą setlistę Duran Duran na trasie promującej Seven and the Ragged Tiger w latach 1983/84 - jak również na koncercie charytatywnym na murawie piłkarskiej klubu Aston Villa w 1983 roku.

Historia powstania

"Is There Something I Should Know?" został nagrany w studiu Tony'ego Viscontiego Good Earth Studios w Soho, w Londynie z producentem Ianem Little, który został polecony grupie przez Phila Manzanerę z Roxy Music[1]. Ostatecznie utwór przeszedł kilka rund miksowania z powodu braku kompresji na perkusji, jak twierdził Little: jeden miks został zrobiony w Good Earth, jeden w Eel Pie Studios, jeden w The Gallery i jeden w The Power Station w Nowym Jorku z Bobem Clearmountainem[2]. Klawiszowiec Nick Rhodes wspominał, że był obecny przez większość nocy podczas miksu z Clearmountainem i wyszedł następnego dnia myśląc, że zespół ma coś wyjątkowego w rękach. Jednak po zastanowieniu się kilka dni później, zdecydowano, że pomimo tego, że był to "piękny miks", był on trochę zbyt miękki jak na brzmienie, które chcieli osiągnąć na płycie[3]. Tak więc ostateczny miks został wykonany przez producenta Alexa Sadkina (który został sprowadzony do produkcji następnego albumu zespołu obok Little'a, Seven and the Ragged Tiger) i Phila Thornalleya w RAK Studios, w Londynie, który zastąpił perkusję samplami wyzwalanymi przez jednostki opóźniające AMS[2]. Według Rhodesa, pulsujący dźwięk klawiatury pochodzi z syntezatora Roland Jupiter-8, podczas gdy Prophet-5 został użyty do małej partii melodycznej[4].

Strony B, utwory dodatkowe i remiksy

Strona B singla "Is There Something I Should Know?" w Wielkiej Brytanii to instrumentalny utwór "Faith in This Colour". "Alternate Slow Mix" z "Faith in this Colour" został użyty na 7" singlu, którego niektóre tłoczenia zawierały krótkie nieautoryzowane sample z filmu Gwiezdne Wojny. Zostały one szybko wycofane, gdy podniesiono kwestie praw autorskich. Co ciekawe, na zestawie singli, w wersji "Alternate Slow Mix" słyszalna jest w ostatniej minucie scena, w której Obi-Wan odchodzi, aby wyłączyć wiązkę traktora. Duran Duran jednak tego nie potwierdził.

Głównie instrumentalny "Monster Mix" utworu "Is There Something I Should Know?" został ukończony przez producentów Iana Little'a i Alexa Sadkina oraz Phila Thornalleya w RAK studio One.

W USA, piosenka "Careless Memories" jest stroną B singla "Is There Something I Should Know?".

Dołączenie do albumu w USA

Pomimo, że ogólnie uważany za samodzielny singiel, został dodany do amerykańskiej reedycji z 1983 roku ich debiutanckiego albumu, Duran Duran (1981). Pierwszym wydawnictwem długogrającym, na którym piosenka ta pojawiła się w Wielkiej Brytanii była inauguracyjna kompilacja Now That's What I Call Music wydana pod koniec roku.

Single z albumu Duran Duran nie otrzymały zbyt wiele audycji w Stanach Zjednoczonych przy pierwszym wydaniu albumu; zarówno zespół, jak i styl mody New Romantic były nieznane, a bardzo niewiele brytyjskich zespołów było w stanie przebić się w tym czasie do amerykańskiego radia. Jednak do końca 1982 roku, album Rio zespołu szybko wspinał się na amerykańskie listy przebojów, napędzany przez nasycenie emisji różnych teledysków Duran Duran w MTV. Zespół i jego wytwórnia, Capitol/EMI, zdecydowali się na reedycję debiutanckiego albumu w Stanach Zjednoczonych z uwzględnieniem tego nowo nagranego singla.

Ze względu na ograniczenia czasowe płyty winylowej, włączenie "Is There Something I Should Know?" wymagało pominięcia utworu "To The Shore" na reedycji. "To The Shore" został przywrócony na późniejszych tłoczeniach kompaktowych.

Teledysk

Zapadający w pamięć i często odtwarzany teledysk do "Is There Something I Should Know?" zawierał kolorowe klipy członków zespołu, w niebieskich koszulach z zawiązanymi białymi krawatami, przeplatane surrealistycznymi obrazami w czerni i bieli. W teledysku zaznaczono przejście między albumem pierwszym i drugim, a trzecim, prezentując klipy z kilku wcześniejszych teledysków Duran Duran. Wśród nich znalazł się utwór "My Own Way" - zaprezentowany na albumie wideo Duran Duran, ale nigdy nie wydany do MTV.

Teledysk został wyreżyserowany przez Russella Mulcahy i był jednym z najpopularniejszych teledysków 1983 roku w MTV. Jest on dłuższy, ponieważ znajdują się w nim wersy, które zostały usunięte z oryginalnej edycji, które następnie trafiły na album, taśmę i CD. DVD Greatest Hits ma długą wersję teledysku.

Zapytany, czy jest coś w ich teledyskach, co chciałby zmienić, perkusista Roger Taylor skomentował: Jedyną częścią teledysku, którą bym zmienił, jest koniec "Is There Something I Should Know?", gdzie śpiewam do kamery. Wyglądam bardzo niekomfortowo robiąc to i do dziś boli mnie to za każdym razem, gdy to widzę[5].

Odbiór krytyczny

W retrospektywnej recenzji piosenki, dziennikarz AllMusic Donald A. Guarisco napisał, że tekst zajmuje się trudnym romantycznym związkiem w dość niejasnych warunkach. Guarisco zwrócił uwagę na to, co określił jako "dziwne zwroty akcji" w tekście, takie jak: "and fiery demons all dance when you walk through that door/Don't say you're easy on me 'cause you're about as easy as a nuclear war." (pol. "i ogniste demony wszystkie tańczą, kiedy przechodzisz przez te drzwi/Nie mów, że jesteś dla mnie łatwy, bo jesteś tak łatwy jak wojna nuklearna").

Mimo że Guarisco zakwestionował tekst, pochwalił melodię w piosence. Napisał: Melodia "Is There Something I Should Know?" jest jedną z najbardziej chwytliwych w dorobku Duran Duran, dopasowując pokrętne melodie wersów pełne wpadających w ucho motywów do zharmonizowanego refrenu[6].

Adnotacje

  1. "Ian Little and Rio". duranduran.com (Listopad 15, 2014).
  2.   12Buskin, Richard (Lipiec 2004): "CLASSIC TRACKS: Duran Duran 'The Reflex'". soundonsound.com.
  3. "Clearmountain mix of "Is There Something I Should Know"". duranduran.com (Czerwiec 15, 2014).
  4. "Sounds in depth". duranduran.com (Wrzesień 6, 2002).
  5. "Duran Duran - Video Changes - Ask Katy". DuranDuran.com (2006-07-11).
  6. Guarisco, Donald A.: "Is There Something I Should Know? - Duran Duran - Song Info". AllMusic.

Zobacz również

Duran Duran - Duran Duran
Duran Duran
Album, 1981
Duran Duran - Decade
Decade
Kompilacja, 1989
Duran Duran - Notorious
Notorious
Album, 1986

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Duran Duran - Is There Something I Should Know?1983
Winyl, 12", Niemcy
EMI Electrola
1C K062-65 106 Z
Duran Duran - Is There Something I Should Know?1983
Winyl, 7", Mispress, Wielka Brytania
EMI
EMI 5371
Duran Duran - Is There Something I Should Know?1983
Winyl, 7", 45 RPM, Niemcy
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
EMI
1C 006-65 089