Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee) (Singiel, 1998): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Move Your Body [1999]
SingielStudyjny7 października 1998
  • w wrześniu 1998 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 8 minut czytania

"Blue (Da Ba Dee)" to piosenka włoskiej grupy muzycznej Eiffel 65, wydana po raz pierwszy 7 października 1998 roku we Włoszech przez wytwórnię Skooby Records należącą do włoskiej firmy muzycznej Bliss Corporation. Jest to główny singiel pochodzący z ich debiutanckiego albumu Europop, a sama piosenka jest najbardziej popularnym utworem grupy, który w następnym roku odniósł międzynarodowy sukces osiągając pierwsze miejsce na listach przebojów wielu krajów, jak również docierając do pozycji #6 na Billboardzie Hot 100 w Stanach Zjednoczonych w styczniu 2000 roku.

W Wielkiej Brytanii piosenka początkowo weszła do pierwszej czterdziestki zestawienia UK Singles Chart wyłącznie na podstawie sprzedaży importowej, co było do tej pory dopiero trzecim takim wyczynem w historii tej listy. Piosenka otrzymała również nominację do Grammy Award za najlepsze nagranie taneczne na Grammy Awards 2001, dwa lata po jej wydaniu.

Powstanie i produkcja

"Blue" został napisany przez głównego wokalistę Eiffel 65, Jeffreya Jeya, klawiszowca Maurizio Lobina i producenta Massimo Gabutti, który był znany z formacji Underground Warriors i został zainspirowany przez fortepianowy otwierający motyw napisany przez Lobina. Pomysł na piosenkę taneczną wpadł następnie na pomysł jej producentów. Jey wyjaśnił, że jego inspiracją do tekstów było to, jak człowiek wybiera swój styl życia. Kolor niebieski jako główny temat piosenki został wybrany losowo, a Lobina zasugerował mu napisać nonsensowny tekst. Gabutti wymyślił motyw "da ba dee". Zastosowany w nagraniu efekt wokalny z przesunięciem wysokości dźwięku został stworzony za pomocą harmonizera.

Kompozycja i tekst

"Blue (Da Ba Dee)" jest napisany w tonacji g-moll, z zakresem wokalnym od C3 do E♭4, i jest wykonany w umiarkowanym tempie 128 uderzeń na minutę. Tekst piosenki opowiada historię człowieka, który żyje w "niebieskim świecie". Wyjaśnia się również, że jest on "niebieski wewnątrz i na zewnątrz", co obok słów "on sam i wszyscy dookoła, bo nie ma nikogo do słuchania" i "niebieskie są uczucia, które żyją we mnie" może wskazywać, że określenie "blue" reprezentuje jego stan emocjonalny (po angielsku "blue" może bowiem oznaczać także smutek). Piosenka wyjaśnia jednak również, że ogromna różnorodność tego, co posiada, jest także niebieska, w tym jego dom i samochód ("niebieska Corveta"), a na okładce jednego z wydań singla przedstawione są przeróżne niebieskie przedmioty. Powtarzający się motyw piosenki to zdanie "I'm Blue", po którym następuje powtórzenie dźwięków "da ba dee da ba daa". Dźwięk ten jest wspólny dla podobnych kompozycji, takich jak "Around the World (La La La La La)" ATC, które pojawiły się w tym samym czasie.

Notowania na listach

Singiel wydany w październiku 1998 roku stał się kilka miesięcy później przebojem numer jeden w wielu europejskich krajach. Piosenka początkowo odniosła sukces we Francji, gdzie zadebiutowała w sierpniu 1999 roku i przez trzy tygodnie była na pierwszej pozycji. Następnie popularność zyskała na innych rynkach, gdyż we wrześniu tego samego roku pierwsze miejsce zajęła na wielu listach przebojów, m.in. w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Szwecji czy Norwegii. Utwór, na wielu z tych zestawień, zastąpił na podium kompozycję "Mambo No. 5" Lou Bega. W Wielkiej Brytanii piosenka ta spędziła trzy tygodnie na szczycie listy przebojów we wrześniu i październiku, stając się ostatecznie drugim najlepiej sprzedającym się singlem w tym roku w kraju za "Baby One More Time" Britney Spears.

Piosenka odniosła sukces również w innych regionach, w tym w Oceanii i Ameryce Północnej: była numerem jeden w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Stała się hitem w pierwszej dziesiątce na amerykańskim Billboardzie Hot 100, notując #6 lokatę. Stała się najwyżej notowaną włoską piosenką w Stanach Zjednoczonych od czasu "Al Di Là" Emilia Pericoli, która również osiągnęła szóstą pozycję w 1962 roku.

"Blue (Da Ba Dee)" wrócił ponownie w Wielkiej Brytanii na listę przebojów (tanecznych) w dniu 6 maja 2013 roku na pozycję #40, w tym samym tygodniu, gdy na ekranach wyświetlany był film Iron Man 3, w którym utwór ten się pojawił.

Wydania

Singiel po raz pierwszy ukazał się we Włoszech na płycie winylowej w 1998 roku nakładem Skooby Records i miał numer katalogowy SK004. Według Massimo Gabuttiego, to tłoczenie zostało ograniczone do 1000 egzemplarzy i tylko około 200 zostało sprzedanych. Posiadało szaro-pomarańczową, typową okładkę wytwórni. Po nim pojawiło się na tym rynku wznowienie, ale tym razem już w niebieskiej kolorystyce okładki (nadal typowej od wytwórni) oraz etykiet. Mniej więcej w tym samym czasie ukazało się także pierwsze wydanie na płycie kompaktowej (SK004/CD). Nie posiadało ono jeszcze kodu kreskowego, ale zawierało naklejkę z sugerowaną ceną detaliczną na tylnej okładce "Prezzo Consigliato Al Pubblico": L. 10.900". Późniejsze wznowienia zastąpiły to prostym tekstem stwierdzającym: "Hit European Hit" ("Hit europejski") i dodano kod kreskowy w prawym górnym rogu.

Na bazie rosnącej popularności utworu na listach przebojów zaczęły pojawiać się nowe remiksy wydawane w różnych krajach i w przeróżnych formatach. Spora część tych wydawnictw posiada także całkiem odmienne okładki. Obecnie można naliczyć aż nawet 50 edycji tego singla.

Teledysk

Teledysk do utworu został wydany w 1999 roku przez BlissCoMedia, oddział grafiki komputerowej Bliss Corporation, znany w tym czasie jako BlissMultiMedia.

Podobnie jak większość teledysków Bliss Corporation, ten został nakręcony na green screenie w garażowym studiu BlissCoMedia i zawierał komputerowo generowane grafiki, które zostały wykonane w 3ds Max. Dzięki bardzo niewielu zasobom, samouczkom i książkom oraz tylko jednej maszynie do edycji, film został wykonany w latach 1998-1999 w garażu w ciągu około 2 do 3 miesięcy, podobnie jak inne teledyski wykonane przez BlissCo.

Były pracownik BlissCo, Davide La Sala, wyjaśnił, że wymyślił historię do filmu: Mieliśmy sesje burzy mózgów i byliśmy bardzo pomysłowym zespołem, wielkimi fanami filmów science fiction i gier wideo: Blade Runner, Star Wars, etc... byliśmy mistrzami w robieniu wszystkiego, co w naszej mocy i pracy z kilkoma narzędziami, które mieliśmy do dyspozycji, aby stworzyć kompletne opowiadania w bardzo krótkim czasie.

Podobnie jak w przypadku innych teledysków BlissCo, nad tym teledyskiem pracowało łącznie pięć osób. Materiał filmowy na zielonym tle został zrobiony w krótkim czasie, a jego część została umieszczona w komputerowo generowanym środowisku 3D, podczas gdy komponenty zespołu również zostały nakręcone. La Sala powiedział: Byliśmy bardzo elastyczni, ale każda osoba w zespole miała swoje szczególne umiejętności, która była bardziej nastawiona na grafikę ruchową, projektowanie i montaż, inni bardziej zaawansowani w projektowaniu architektonicznym, a ja i eksperci CEO w dziedzinie animacji.

Wideoklip ten znalazł się na liście "50 najgorszych teledysków w historii" magazynu NME.

Opowiedziana w teledysku historia

Wydarzenia przedstawione w teledysku mają miejsce na Tukon4, gdzie wokalista Jeffrey Jey zostaje uprowadzony podczas koncertu przez niebiesko zabarwionych kosmitów Zorotl i Sayok6. Obcy następnie udają się z nim na Ziemię. Członkowie grupy Maurizio Lobina i Gabry Ponte gonią za nimi we własnym małym statku kosmicznym, a ostatecznie oba statki docierają na niebieską planetę Obcych przez portal.

Następnie okazuje się, że Jey został uprowadzony, aby wystąpić w koncercie dla Obcych, z nimi śpiewając tę samą piosenkę, którą miał wykonać, gdy został zabrany. Powoli uświadamia sobie, że tłum składa się w całości z dziwnych, niebieskich stworzeń, znanych jako Tukonianie i coraz bardziej się niepokoi.

Po pokonaniu wielu obcych strażników wykorzystując sztuki walki i kilku energetycznych, psionicznych zdolności, w tym piorunów siłowych, Lobinie i Ponte udaje się uratować Jeya. Opuszczając planetę, są jednak proszeni przez Obcych o powrót. Zobowiązują się i spędzają pozostały czas trwania teledysku wykonując koncert dla niebieskoskórej obcej rasy z Zorotl dołączając do nich na scenie i tworząc przyjaźń między zespołem a stworzeniami. Wydarzenia te mogą doprowadzić do powstania scenariusza do teledysku dla utworu "Move Your Body".

Wydarzenia w teledysku nie mają żadnego związku z liryczną treścią piosenki, poza tym, że wszyscy obcy mają niebieską skórę.

Odbiór krytyczny

Piosenka otrzymała mieszane recenzje od krytyków. Larry Flick z Billboardu napisał, że motyw w nim, z jego tanecznym, ale ciekawie przykuwającym uwagę rytmem śpiewu i liryką, jest przeznaczony do natychmiastowej reakcji ze słuchaczami. Zauważył również, że ma on "europejski dźwięk" i jest kreatywny, będzie oddziaływał na słuchaczy na obu końcach spektrum demograficznego i jest hymnem. Entertainment Weekly pozytywnie ocenił utwór, nazywając go ulotnym, czułym kawałkiem do tupania i nadał mu ocenę B-. Christopher Thelen z The Daily Vault opisał go jako "dziwny mały przebój" z "powracającym refrenem". Zauważył również, że "kluczem jest użycie syntezatora głosu". Recenzent PopMatters Chris Massey w swojej recenzji Europop opisał swoją początkową reakcję na utwór jako "naprawdę, naprawdę złą". Później jednak stwierdził w recenzji, że po wielu powtórnych przesłuchaniach piosenki "pokochał ją". Redaktor AllMusic Jose F. Promis określił piosenkę jako "hipnotyczny błysk".

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)1998
CD, Maxi-Singiel, Włochy
Skooby Records
SK004/CD
Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)1999
CD, Maxi-Singiel, Europa
BMG Berlin Musik GmbH
74321 688212
Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)1999
Winyl, 12", 33 ⅓ RPM, Francja
Hot Tracks
SHT 3463-6
Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)1999
CD, CD-Extra, Australia i Nowa Zelandia
Central Station
CSR CD5 0344

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Austria30,000  Platynowa płyta
  Australia210,000  3 x Platynowa płyta
  Kanada50,000  Złota płyta
  Szwajcaria100,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy1,250,000  5 x Złota płyta
  Dania45,000  Złota płyta
  Finlandia7,957  Złota płyta
  Francja750,000  Diamentowa płyta
  Wielka Brytania1,200,000  2 x Platynowa płyta
  Holandia40,000  Złota płyta
  Szwecja60,000  3 x Platynowa płyta