Frankie Goes To Hollywood - Two Tribes (Singiel, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Relax [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Power Of Love [1984]
SingielStudyjny4 czerwca 1984
  • od 1983 do 1984 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"Two Tribes" to antywojenny utwór brytyjskiego zespołu Frankie Goes to Hollywood, wydany w Wielkiej Brytanii przez ZTT Records 4 czerwca 1984 roku. Utwór ten został później dołączony do albumu Welcome to the Pleasuredome. Prezentując nihilistyczny, radosny tekst wyrażający entuzjazm dla widma wojny nuklearnej, zestawia linię basu i gitarowy riff inspirowany amerykańskim funkiem i R&B z wpływami rosyjskiej muzyki klasycznej, a wszystko to w bogatej aranżacji wyprodukowanej przez Trevora Horna.

Wspierany przez uderzającą kampanię reklamową przedstawiającą zespół jako członków Armii Czerwonej i szeroki wachlarz remiksów, singiel był fenomenalnym sukcesem w Wielkiej Brytanii, natychmiast wchodząc na pierwsze miejsce 10 czerwca 1984 roku i pozostając na szczycie listy przebojów UK Singles Chart przez dziewięć kolejnych tygodni, podczas których poprzedni singiel grupy "Relax" wspiął się z powrotem na listę na drugie miejsce. Był to najdłużej notowany singiel numer jeden w Wielkiej Brytanii w latach 80-tych. W listopadzie 2012 roku sprzedał 1,58 miliona egzemplarzy w Wielkiej Brytanii. Autorzy Johnson, Gill i O'Toole otrzymali nagrodę Ivor Novello w 1984 roku za najlepszą piosenkę pod kątem muzycznym i lirycznym. W 2015 roku piosenka została wybrana przez brytyjską publiczność jako 14 ulubiona piosenka lat 80. w plebiscycie na ITV.

Singiel został wydany w czasie, gdy zimna wojna się zaostrzyła, a obawy przed globalną wojną nuklearną osiągnęły szczyt. Chociaż Johnson miał potwierdzić w wywiadzie radiowym z 1984 roku, że "dwa plemiona" w piosence potencjalnie reprezentowały jakąkolwiek parę walczących przeciwników (podając przykłady "kowbojów i Indian lub kapitana Kirka i Klingonów"), wiersz "On the air America/I modelled shirts by Van Heusen" stanowi wyraźne odniesienie do ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana. Reagan reklamował firmę odzieżową Phillips Van Heusen w 1953 roku, a tytuł jego pierwszego filmu brzmiał "Love Is On the Air".

Oryginalna okładka zawierała radziecki fresk z postacią Władimira Lenina w Sankt Petersburgu oraz wizerunki Reagana, a następnie brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Notatki na okładce, przypisywane Paulowi Morleyowi z ZTT beznamiętnie podawały szczegóły dotyczące poszczególnych arsenałów jądrowych każdego supermocarstwa.

Utwór ukazał się w formie sześciu miksów, w tym "Annihilation", "Carnage", "Hibakusha", "Cowboys and Indians", "We Don't Want to Die" oraz "For The Victims Of Ravishment". Na 7-calowym singlu, na stronie B pojawia się utwór "One February Friday", czyli wywiad przeprowadzony z trzema muzykami zespołu, Markiem O'Toole, Brianem Nash'em i Peterem Gill'em, na temat niezatytułowanego utworu instrumentalnego. Podobny utwór znalazł się na stronie B singla "Relax", z tytułem "One September Monday".

Zobacz również

Frankie Goes To Hollywood - The Power Of Love
The Power Of Love
Singiel, 1984
Frankie Goes To Hollywood - Rage Hard
Rage Hard
Singiel, 1986
  2 od 19.00 zł  Kup teraz
Frankie Goes To Hollywood - Liverpool
Liverpool
Album, 1986
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Frankie Goes to Hollywood - Two Tribes1984
Winyl, 12", Wielka Brytania
ZTT
12 ZTAS 3
Frankie Goes to Hollywood - Two Tribes (Keep the Peace)1984
Kaseta, Wielka Brytania
ZTT
CTIS 103
Frankie Goes To Hollywood - Two Tribes (Annihilation)1984
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Hiszpania
ZTT, Island Records
F-601325, F-601.325
Frankie Goes To Hollywood - Two Tribes (Carnage)1984
Winyl, 12", 45 RPM, Wielka Brytania
ZTT
XZTAS 3
Frankie Goes To Hollywood - Two Tribes1984
Winyl, 7", 45 RPM, Europa
ZTT, Island Records
106 495, 106 495-100

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania1,580,000listopad 2012