George Michael - Careless Whisper (Singiel, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
A Different Corner [1986]
SingielStudyjny24 lipca 1984
  • w 1984 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Careless Whisper" to ballada popowa napisana przez George'a Michaela i Andrew Ridgeleya z Wham!. Została po raz pierwszy wydana w sierpniu 1984 roku i pojawiła się na albumie Wham! Make It Big. Piosenka zawiera wybitne saksofonowe riffy, a od czasu jej pierwszego wydania została przerobiona przez wielu artystów. Została wydana jako singiel i stała się wielkim komercyjnym sukcesem na całym świecie. Osiągnęła numer jeden w prawie 25 krajach, sprzedając około 6 milionów egzemplarzy na całym świecie, z czego 2 miliony w Stanach Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do większości innych singli Wham!, piosenkę napisali George Michael i Andrew Ridgeley. Michael i Ridgeley stworzyli ją wspólnie jako początkujący artyści trzy lata wcześniej w Watford w Anglii, w wieku 17 lat, czerpiąc inspirację z historii z wczesnoromantycznych uwertur Michaela.

Piosenka przeszła co najmniej dwie rundy produkcji. Pierwszą z nich była podróż Michaela do Muscle Shoals w Alabamie, gdzie udał się do studia Muscle Shoals Sound Studio i pracował z producentem Jerrym Wexlerem. Michael był niezadowolony z oryginalnej wersji wyprodukowanej przez Wexlera i postanowił nagrać ją ponownie i wyprodukować samodzielnie. Ta druga wersja została ostatecznie wydana jako singiel i zawiera charakterystyczne tenorowe saksofonowe solo w wykonaniu Steve'a Gregory'ego.

Po nagraniu podkładu utworu i wokalu George'a, Wexler zarezerwował najlepszego saksofonistę z Los Angeles, by przyleciał i zagrał solówkę. "Przybył o jedenastej i powinien był załatwić robotę do dwunastej", wspominał menadżer Wham!, Simon Napier-Bell. "Zamiast tego, po dwóch godzinach, nadal tam był, podczas gdy wszyscy w studiu drżeli z zażenowania. Po prostu nie mógł zagrać pierwszego riffu tak, jak chciał tego George, tak jak brzmiało to na taśmie demo, i jak zagrał to dwa lata wcześniej przyjaciel George'a, który mieszkał za rogiem i grał na saksofonie dla zabawy w pubie".

Pomimo ogromnego sukcesu singla "Careless Whisper", Michael nigdy nie lubił tej piosenki.

Powiedział w 1991 roku, że "nie jest to integralna część mojego rozwoju emocjonalnego... rozczarowuje mnie, że można napisać tekst bardzo lekkomyślnie, a do tego nieszczególnie dobry, a mimo to może on tak wiele znaczyć dla wielu ludzi. To rozczarowujące dla pisarza".

Wyprodukowana przez Wexlera wersja została wydana w późniejszym okresie roku, jako B-side "Special Version" na 12" w Wielkiej Brytanii i Japonii i trwał 4:41.

Oficjalnie wydany singiel ukazał się w sierpniu 1984 roku, wchodząc na brytyjską listę przebojów pod numerem 12. Po dwóch tygodniach stał się numerem jeden, kończąc tym samym dziewięciotygodniowe królowanie na szczycie listy utworu "Two Tribes" grupy Frankie Goes to Hollywood. Pozostała na pierwszym miejscu przez trzy tygodnie, stając się piątym najlepiej sprzedającym się singlem 1984 roku w Wielkiej Brytanii. Lepsze były tylko dwa single Frankie Goes to Hollywood, "Two Tribes" i "Relax", "I Just Called to Say I Love You" Steviego Wondera oraz "Do They Know It's Christmas?" Band Aid. Piosenka znalazła się również na szczycie listy przebojów w 25 innych krajach, w tym na Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych w lutym 1985 roku pod szyldem "Wham! featuring George Michael". Spędzając trzy tygodnie na szczycie w Ameryce, piosenka została później nazwana piosenką numer jeden Billboardu z 1985 roku.

Oficjalny teledysk (wykorzystujący krótszą wersję singla zamiast pełnej wersji z albumu i wyreżyserowany przez Duncana Gibbinsa, który wcześniej nakręcił "Wake Me Up Before You Go-Go") pokazuje poczucie winy odczuwane przez człowieka (portretowanego przez Michaela) w związku z romansem i świadomością, że jego partnerka (Lisa Stahl) się o tym dowie. Film został nakręcony w 1984 roku w Miami na Florydzie i zawiera takie lokalizacje jak Coconut Grove i Watson Island. Ostatnia część filmu przedstawia Michaela wychylającego się z balkonu na ostatnim piętrze Grove Towers w Miami.

Zobacz również

George Michael - Songs From The Last Century
Songs From The Last Century
Album, 1999
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
George Michael - Older
Older
Album, 1996
George Michael - Twenty Five
Twenty Five
Kompilacja, 2006
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
George Michael - Careless Whisper1984
Winyl, 7", 45 RPM, Europa
Epic
EPCA 4603, A 4603
Wham! featuring George Michael - Careless Whisper1984
Winyl, 12", 45 RPM, Japonia
Epic
12・3P-570
George Michael - Careless Whisper (Extended Mix)1984
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Europa
Epic
EPCA 12-4603, EPCA 12.4603, A 12.4603

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia140,000  2 x Platynowa płyta
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Dania45,000  Złota płyta
  Francja585,000  Srebrna płyta
  Wielka Brytania1,500,000  Platynowa płyta
  Włochy50,000  Platynowa płyta
  Japonia204,000
  Holandia100,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta