Huey Lewis And The News - Hip To Be Square (Singiel, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
The Heart And Soul E.P. [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Power Of Love / Do You Believe In Love [1986]
SingielStudyjny6 października 1986
  • w 1986 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Hip to Be Square" to piosenka formacji Huey Lewis and the News, napisana przez Billa Gibsona, Seana Hoppera oraz Huey'a Lewisa i wydana na początku października 1986 roku w wytwórni Chrysalis Records, jako drugi singiel z ich multiplatynowego albumu, Fore!. Utwór był sporym przebojem w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął trzecie miejsce na Billboardzie Hot 100. Na koncertach Huey Lewis śpiewa obecnie tę piosenkę jako "(Too) Hip to Be Square", jak to miało miejsce na ich albumie na żywo, Live At 25 w 2005 roku. W utworze na wokalach w tle występuje Joe Montana i Ronnie Lott, obaj będący zawodnikami drużyny footballu amerykańskiego Pro Football Hall of Famers z Ohio, a wówczas San Francisco 49ers[1]. Po stronie B znajduje się remiks utworu "Some of My Lies Are True", pochodzący oryginalnie z pierwszego albumu zespołu z 1980 roku. Lekko zmienioną wersję na potrzeby tego singla przygotował Robert Missbach.

Według Lewisa, piosenka miała być ironiczna i pierwotnie została napisana w trzeciej osobie ("He used to be...", pol. "Był...")[2]. Nie miała być hymnem dla staromodnych ludzi i nie wszyscy dostrzegali w niej ironię - powiedział Lewis[2]. Nieprawidłowo skonstruowane przesłanie piosenki uważa za jeden z błędów, których żałuje w swojej karierze[2].

Wykorzystanie w popkulturze

Do piosenki nawiązuje powieść American Psycho Breta Eastona Ellisa z 1991 roku, w której główny bohater, Patrick Bateman, przedstawia długą krytykę kariery Huey Lewis and the News. Utwór ten znalazł się następnie w filmowej adaptacji podczas sceny, w której Bateman (grany przez Christiana Bale'a) wygłasza skróconą wersję swojej krytyki z powieści Paulowi Allenowi (Jared Leto) tuż przed zabiciem go siekierą w jednej z najbardziej ikonicznych scen filmu:

W '87, [sic] Huey wydał to... Fore!, ich najbardziej udany album. Myślę, że ich niekwestionowanym arcydziełem jest "Hip to Be Square", piosenka tak chwytliwa, że większość ludzi prawdopodobnie nie słucha tekstów. Ale powinni, bo nie chodzi tylko o przyjemność z konformizmu i znaczenie trendów, ale także o osobistą wypowiedź o samym zespole.

Pierwotnie utwór pojawił się na towarzyszącej mu ścieżce dźwiękowej, ale krótko po jego wydaniu album został usunięty z półek sklepowych i ponownie wydany, ale niewielka część pierwszego nakładu została sprzedana. Różne doniesienia błędnie twierdziły, że Lewis sprzeciwił się kontekstowi, w jakim jego piosenka została wykorzystana w filmie i zażądał jej usunięcia z albumu[3][4]. W rzeczywistości ekipa produkcyjna filmu zapłaciła za prawa do wykorzystania piosenki w filmie, ale przeoczyła otrzymanie praw do zamieszczenia jej na ścieżce dźwiękowej. Kiedy ta została natomiast wydana, Lewis kazał ją wycofać, ponieważ prawa do niej nie zostały zabezpieczone[5].

W 2013 roku sam Lewis wystąpił w parodii tej sceny z "Weird Alem" Yankovicem na stronie Funny or Die[6].

Popularny program dla dzieci Ulica Sezamkowa stworzył także edukacyjną parodię piosenki "Hip to be a Square" i wykorzystał ją w komiksowej części programu[7]. Lewis powiedział o niej: Skontaktowali się z naszym wydawcą, żeby to zrobić, a my chętnie im na to pozwoliliśmy. Myślę, że to jest słodkie[8].

Adnotacje

  1. Janofsky, Michael (2 stycznia 1987): "N.F.L. Playoffs; 49ers Practice to a Noisy Beat" The New York Times. s. 20.
  2.   123"Question of the Week - Huey Lewis and the News: pytanie od Vanita Menapace – Mosquero, NM - January 6, 2013". Hueylewisandthenews.com.
  3. Dansby, Andrew (2000-04-11): "Huey Lewis Sparks "American Psycho" Soundtrack Recall". Rolling Stone.
  4. Zacharek, Stephanie (2000-04-14): "American Psycho". salon.com.
  5. Quelland, Sarah (2000-04-20): "Huey in the News". metroactive.com.
  6. "American Psycho with Huey Lewis and Weird Al". Funny or Die (3 kwietnia 2013).
  7. "Sesame Street: It's Hip to Be a Square". YouTube (19 Marzec 2010).
  8. "Question of the Week - Huey Lewis and the News: pytanie od Robyn Learn - November 23, 2015". Hueylewisandthenews.com.

Zobacz również

Huey Lewis & The News - Four Chords & Several Years Ago
Four Chords & Several Years Ago
Album, 1994
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Huey Lewis And The News - Fore!
Fore!
Album, 1986
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Huey Lewis And The News - Huey Lewis And The News
Huey Lewis And The News
Album, 1980
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Huey Lewis and the News - Hip to Be Square1986
Winyl, 12", Stany Zjednoczone
Chrysalis
4V9 43075
Huey Lewis And The News - Hip To Be Square1986
Winyl, 7", 45 RPM, Europa
Chrysalis
108 660