Kate Bush - Running Up That Hill (Singiel, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Night Of The Swallow [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Cloudbusting [1986]
SingielStudyjny5 sierpnia 1985
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 7 minut czytania

"Running Up That Hill" to piosenka angielskiej piosenkarki-kompozytorki Kate Bush. Jest to pierwszy singiel z jej albumu Hounds of Love z 1985 roku, wydany w Wielkiej Brytanii 5 sierpnia 1985 roku nakładem wytwórni EMI. Była to najbardziej udana kompozycja artystki z lat 80-tych, która zadebiutowała na brytyjskiej liście przebojów na miejscu #9, a ostatecznie dotarła do #3 pozycji, co okazało się jej drugim najlepszym wynikiem w całej karierze. Singiel ten wywarł również wpływ w Stanach Zjednoczonych, zapewniając Bush pierwszy przebój na tamtejszym zestawieniu Billboard Hot 100 od 1978 roku, gdzie znalazł się w pierwszej trzydziestce i zajął również wysokie miejsce na liście Dance Charts. Po raz pierwszy artystka wykonała ten utwór na żywo z Davidem Gilmourem z Pink Floyd na benefisie Secret Policeman's Third Ball w 1987 roku. Tytuł piosenki na Hounds Of Love i wszystkich kolejnych wydaniach to "Running Up That Hill (A Deal with God)".

Strona B 7-calowego singla zawiera kompozycję "Under the Ivy". 12-calowy także posiada ten utwór po stronie B wraz z instrumentalną wersją "Running Up That Hill". Na stronie A znajduje się natomiast rozbudowany remiks tytułowego nagrania. Wydany został również limitowany 7-calowy singiel z okładką gatefold.

Piosenka została krytycznie bardzo pozytywnie przyjęta. W retrospektywnej recenzji utworu, dziennikarka z serwisu AllMusic Amy Hanson napisała: Zawsze biegła w przedstawianiu emocji i pięknie potrafiąca manipulować nawet najbardziej zgorzkniałymi sercami, rzadko kiedy Bush pisała jednak aż tak brutalnie prawdziwą, boleśnie zmysłową piosenkę[1].

Utwór pojawił się jako główna melodia tematyczna w serialu dla dzieci telewizji BBC 1 z 1986 roku zatytułowanym Running Scared[2].

Historia tytułu

Przedstawiciele EMI wahali się z wydaniem utworu o planowanym oryginalnym tytule "A Deal with God" z powodu możliwego negatywnego odbioru za sprawą użycia w nim słowa "Bóg"[3]. Bush ustąpiła w tej kwestii i zmieniła tytuł. Jednak wersja albumowa piosenki jest nazwana już jako "Running Up That Hill (A Deal with God)". Kierownictwo wytwórni początkowo chciało wydać kolejny, powstały na potrzeby albumu utwór, "Cloudbusting", jako główny singiel z płyty. Artystce udało się jednak przekonać ich do wypuszczenia najpierw "Running Up That Hill", twierdząc, że jest to pierwsza kompozycja napisana do nowego albumu i czuła, że lepiej odzwierciedla on szersze odczucia związane z Hounds of Love.

Kate Bush odniosła się do tego problemu w następujący sposób:

Próbowałam powiedzieć, że tak naprawdę, mężczyzna i kobieta nie mogą się zrozumieć, ponieważ jesteśmy mężczyzną i kobietą. I gdybyśmy rzeczywiście mogli zamienić się rolami, gdybyśmy rzeczywiście mogli przez jakiś czas być na nie swoim miejscu, to myślę, że oboje bylibyśmy bardzo zaskoczeni! I myślę, że doprowadziłoby to do większego zrozumienia. Jedynym sposobem, w jaki mogłam to zrobić, było albo... wiesz, myślałam o umowie z diabłem, wiesz. I pomyślałam: "Cóż, nie, a dlaczego nie układ z Bogiem!" Wiesz, bo w pewnym sensie to jest o wiele bardziej potężne, ten cały pomysł, by prosić Boga o ugodę z tobą. Widzisz, dla mnie nadal nazywa się to "Deal With God", taki był jego tytuł. Ale powiedziano nam, że gdybyśmy zachowali ten tytuł, to stacje nie zagrałyby go w żadnym z krajów religijnych, Włochy by go nie zagrały, Francja, ani Australia i Irlandia, i że generalnie mogliśmy tylko przez to stracić i to tylko dlatego, że miał Boga w tytule.[3]
Teledysk utworu

W teledysku Bush wykonała interpretacyjny taniec z tancerzem Michaelem Hervieu. Wideoklip został wyreżyserowany przez Davida Garfatha, a choreografią do tańca zajęła się Diane Grey[4]. Bush i Hervieu są ubrani w szare japońskie hakamy[5]. Bush chciała, aby taniec w "Running Up That Hill" był bardziej klasycznym przedstawieniem. Stwierdziła, że taniec w teledyskach był do tej pory przedstawiany dość banalnie: przypadkowe obrazy, ruchliwość, mnóstwo tańca, bez naprawdę poważnego wyrazu i wspaniałej ekspresji, jaką może on dać. Poczuliśmy więc, jak interesująca byłaby bardzo prosta rutyna między dwojgiem ludzi, prawie klasyczna i bardzo prosto sfilmowana. Więc właśnie tego próbowaliśmy, naprawdę, zrobić poważny taniec[6].

Choreografia nawiązuje do tańca współczesnego, powtarzając gest sugerujący narysowanie łuku i strzały (gest ten został ukazany dosłownie na okładce singla, w którym Bush pozuje z prawdziwym łukiem i strzałą), przeplatając się z surrealistycznymi sekwencjami Bush i Hervieu przeszukującymi tłumy zamaskowanych obcych ludzi. W kulminacyjnym momencie piosenki partner Bush wycofuje się od niej, a następnie oboje zostają oderwani od siebie i przeciągnięci wzdłuż długiej sali w przeciwnych kierunkach przez niekończący się strumień anonimowych postaci w maskach wykonanych z obrazów twarzy Bush i Hervieu. MTV zdecydowało się nie pokazywać tego teledysku (w momencie jego pierwotnego wydania) i zamiast tego wykorzystało odtwarzanie "na żywo" utworu nagranego podczas promocyjnego występu w programie telewizyjnym BBC Wogan. Według Paddy'ego Busha (brata Kate), MTV nie było szczególnie zainteresowane nadawaniem teledysków, które nie miały w sobie zsynchronizowanych ruchów warg. Podobał im się pomysł śpiewania piosenek[6].

Remiks z roku 2012

12 sierpnia 2012 roku Bush wydała nową wersję utworu "Running Up That Hill (A Deal With God)". Nagranie o podtytule "2012 Remix", wykorzystuje podkład muzyczny rozszerzonej wersji 12-calowego singla z 1985 roku, nad którym nagrano nowe główne wokale. Utwór został przerobiony na półton, aby dopasować się do obecnego, niższego zakresu wokalu artystki. Nowa wersja miała swoją premierę podczas ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Bush nie pojawiła się osobiście, ale nagranie znalazło się w części ceremonii zamknięcia, po wejściu sportowców i przed wręczeniem medali maratończykom. Utwór określił temat spektaklu tanecznego, w którym "wzgórze" lub piramida były stopniowo montowane przez tancerzy z olbrzymich białych bloków, reprezentujących każde z wydarzeń olimpijskich[7]. Spektakl nie był pokazywany w relacji telewizji NBC w Stanach Zjednoczonych ze względu na ograniczenia czasowe i problemy z opóźnieniem przekazu[8].

Utwór znajduje się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 A Symphony of British Music: Music for the Closing Ceremony of the London 2012 Olympic Games.

W dniu 19 sierpnia remiks wszedł na listę przebojów w Wielkiej Brytanii na pozycji #6. Był to powrót artystki do pierwszej dziesiątki po prawie siedmiu latach, po "King Of The Mountain" w 2005 roku[9].

Wersje innych artystów

Utwór "Running Up That Hill" został na przestrzeni kilku dekad przerobiony przez różnych wykonawców. Do najważniejszych coverów należy wersja takich formacji jak Placebo, Chromatics, Faith & The Muse oraz Tori Amos.

Wersja Placebo z 2003 roku

Alternatywny rockowy zespół Placebo nagrał swoją wersję "Running Up That Hill", wydając go pierwotnie na bonusowym krążku swojego albumu Sleeping with Ghosts z 2003 roku, a następnie prezentując go na wydawnictwie Covers i amerykańskiej wersji albumu Meds w 2007 roku. Piosenka Placebo jest bardziej ponura niż oryginał. Została ona opisana przez magazyn Q jako brzmiąca bardziej jak pakt z diabłem niż oryginalny układ z Bogiem[10]. Ich wersja piosenki pojawiła się w premierowym odcinku serialu The Vampire Diaries. Można ją również usłyszeć w filmach From Paris with Love i The Heavy.

Wersja Chromatics z 2007 roku

Elektroniczny zespół Chromatics wydał cover na swojej płycie Night Drive z 2007 roku. Ta wersja została znacznie zredukowana i mocno wykorzystała elektroniczną perkusję, syntezatory i dyszący wokal, skutecznie rearanżując utwór w stylu Italo disco[11].

Adnotacje

 1. "Runnin up That Hill - Kate Bush". Allmusic.
 2. "TV CREAM WILL RETURN".
 3.   12"Radio 1 Classic Albums wywiad z Richardem Skinnerem w audycji z dnia 26 stycznia 1992".
 4. "Cloudbusting / Music / Running Up That Hill".
 5. "Wywiad z choreografem i projektantem kostiumów".
 6.   12"Komentarze o tańcu".
 7. "2012 Remix of Running Up That Hill Featured in Olympics closing ceremony -".
 8. Carter, Chelsea (13 Sierpień 2012): "Viewers outraged after NBC cuts away from Olympics closing ceremony". CNN.com. Turner Broadcasting System, Inc..
 9. "Olympic gigs prompt chart success". BBC News (19 Sierpień 2012).
 10. "Placebo - recenzja". Q (Sierpień 2006).
 11. "Covers of Kate Bush 'Running Up That Hill'". Stereogum (2017-05-22).

Zobacz również

Kate Bush - Army Dreamers
Army Dreamers
Singiel, 1980
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Kate Bush - Never For Ever
Never For Ever
Album, 1980
Kate Bush - The Man With The Child In His Eyes
The Man With The Child In His Eyes
Singiel, 1978
  1 za 5.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Kate Bush - Running Up That Hill1985
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Europa
EMI
1C K 060 20 0758 6, 060-20 0758 6, 1C K 060-20 0758 6
Kate Bush - Running Up That Hill1985
Winyl, 12", 33 ⅓ RPM, Stany Zjednoczone
EMI America
V-7865

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania400,000  Złota płyta