Madonna - Like A Prayer
   La Isla Bonita - Super Mix [1987]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Cherish [1989]

   Informacje o płycie

   "Like A Prayer" to piosenka amerykańskiej wokalistki Madonny z jej czwartego studyjnego albumu Like a Prayer (1989). Został on wydany jako główny singiel 3 marca 1989 roku przez Sire Records. Utwór ten, napisany i wyprodukowany przez Madonnę i Patricka Leonarda, zapowiadał artystyczne i osobiste podejście do pisania piosenek artystki, która uważała, że musi bardziej zaspokajać potrzeby swojej dorosłej publiczności. Tematycznie "Like a Prayer" mówi o pełnej pasji młodej dziewczynie zakochanej w Bogu, który staje się jedyną męską postacią w jej życiu.

   Prince zagrał na gitarze w trzech utworach z płyty Like a PrayerMadonny. Były to "Like a Prayer", "Keep It Together" i "Act of Contrition", choć artysta pozostał bez akredytacji.

   Prince i Madonna współpracowali również przy utworze "Love Song". Piosenka ta została nagrana w studiu Prince'a w Paisley Park, a Madonna ten okres wspomina następująco:

   Byliśmy przyjaciółmi i rozmawialiśmy o wspólnej pracy, więc pojechałam do Minneapolis, żeby z nim napisać kilka rzeczy, ale jedyne, co naprawdę "wykopałam", to "Love Song" [...] Skończyliśmy pisać ją na odległość, bo musiałam być w L.A., a on nie mógł opuścić Minneapolis, i szczerze mówiąc, nie mogłam znieść Minneapolis. Jak tam pojechałam, to było z 20 stopni poniżej zera i to było naprawdę okropne. Byłam zrozpaczona i nie mogłam w tych okolicznościach pisać ani pracować.

   "Like a Prayer" jest piosenką pop-rockową, zawierającą elementy muzyki gospel, chór w tle wokal oraz gitarę rockową. Teksty zawierają słowa liturgiczne, ale mają podwójne znaczenie innuendo seksualne i religijne. "Like a Prayer" został doceniony przez krytyków muzycznych i odniósł komercyjny sukces. W Stanach Zjednoczonych stał się siódmym singlem numer jeden Madonny na Billboardzie Hot 100 i znalazł się na szczycie list przebojów w wielu innych krajach, w tym w Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Magazyn Rolling Stone umieścił "Like a Prayer" wśród 500 największych piosenek wszech czasów (The 500 Greatest Songs of All Time).

   Towarzyszący singlowi teledysk w reżyserii Mary Lambert przedstawia Madonnę jako świadka zabójstwa dziewczyny przez wyznawców białej supremacji. Podczas gdy czarny mężczyzna zostaje aresztowany za morderstwo, Madonna ukrywa się w kościele dla bezpieczeństwa, szukając siły, by ujawnić się jako świadek. Wideoklip przedstawia kościół i symbole katolickie, takie jak stygmaty. Przedstawia też płonące krzyże w stylu Ku Klux Klan i marzenie o pocałunku z czarnym świętym. Watykan potępił teledysk, a grupy rodzinne i religijne protestowały przeciwko jego emisji. Zbojkotowali oni produkty producenta napojów bezalkoholowych Pepsi, który wykorzystał tę piosenkę w swojej reklamie. Firma anulowała swą umowę sponsorską z Madonną, ale pozwoliła jej zachować milion dolarów prowizji.

   Utwór "Like a Prayer" był wykonywany podczas pięciu tras koncertowych Madonny, ostatnio w ramach Madame X Tour. Jest to również nagranie często przerabiane przez innych artystów. Słynie ponadto z szumu medialnego wokół teledysku i różnych interpretacji jego treści, co prowadzi do dyskusji wśród badaczy muzyki i filmu. Wraz z macierzystym albumem, piosenka ta została uznana za punkt zwrotny w karierze Madonny, a krytycy zaczęli uznawać ją za artystkę, a nie tylko za gwiazdę pop.

   Zobacz również

   Madonna - Music
   Music
   Album, 2000
     2 od 11.00 zł  Kup teraz
   Madonna - Causing a Commotion
   Causing a Commotion
   Singiel, 1987
     1 za 15.00 zł  Kup teraz
   Madonna - La Isla Bonita
   La Isla Bonita
   Singiel, 1987
     1 za 19.00 zł  Kup teraz

   Lista utworów

   Tytuł / WykonawcaCzas
   East Side
   7:26
   West Side
   6:35
   2:18

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Australia70,000  Platynowa płyta
     Szwajcaria25,000  Złota płyta
     Niemcy250,000  Złota płyta
     Hiszpania25,000  Złota płyta
     Francja478,000  Srebrna płyta
     Wielka Brytania850,500  Złota płyta
     Włochy25,000  Złota płyta
     Japonia31,810
     Holandia100,000  Platynowa płyta
     Nowa Zelandia5,000  Złota płyta
     Szwecja50,000  Platynowa płyta
     Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta

   Góra