Madonna - Love Don't Live Here Anymore (Singiel, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Live To Tell [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Papa Don't Preach [1986]
SingielStudyjny10 kwietnia 1986
  • w 1978 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Love Don't Live Here Anymore to utwór Madonny, nagrany na potrzeby jej drugiego studyjnego albumu Like a Virgin z 1984 roku. Pierwotnie jednak piosenka została napisana przez Milesa Gregory'ego i wykonana przez formację Rose Royce. Została wyprodukowana przez byłego kompozytora z wytwórni Motown i producenta muzycznego Normana Whitfielda dla Whitfield Records.

Pomysł na cover piosenki powstał z inicjatywy Michaela Ostina, szefa działu A&R w Warner Bros. Records[1]. W książce autora Warrena Zanesa Rewolucje w dźwięku: Warner Bros. Records, pierwsze 50 lat, wspomina:

Miałem to szczęście, że znalazłem materiał, na który Madonna pozytywnie zareagowała, na przykład "Love Don't Live Here Anymore", czyli stare nagranie Rose Royce. Pewnego dnia jadąc do pracy usłyszałem ją w radiu, zadzwoniłem do producenta Nile'a Rodgersa i Madonny, którzy byli w studiu. Powiedziałem: Mam pomysł, Znacie starą kompozycję Rose Royce, "Love Don't Live Here Anymore"? Dlaczego nie spróbujecie nagrać własnej wersji na Like a Virgin?[1]

Początkowo zarówno Rodgers jak i Madonna obawiali się zmierzyć ze znaną już balladą, ale w ostatniej chwili uznali, że jeśli Madonna chce wnieść do albumu różnorodność, nie może być lepszego utworu niż "Love Don't Live Here Anymore"[1]. Według Rodgersa, choć produkcja Like a Virgin była głównie kierowana przez Madonnę, odegrał on zasadniczą rolę w dodaniu do listy utworów "Love Don't Live Here Anymore"[2]. Piosenka ta była ulubioną Madonny, więc kiedy w 1995 roku wydała składankę ballad Something to Remember, dołączyła do niej przerobioną wersję "Love Don't Live Here Anymore" wyprodukowaną przez Davida Reitzasa. Wersja ta została wydana jako drugi singiel z kompilacji w Ameryce Północnej i trzeci w Europie i Australii[3]. Oryginalne wydanie z 1984 roku zostało dołączone do japońskiego Box Set CD Collection z 1996 roku na 3-calowym singlu CD i zawiera listę utworów z 7-calowej wersji winylowej.

Kompozycja

Wersja utworu Madonny zaczyna się od brzmienia gitar akustycznych i smyczków syntezatorowych. Głos artystki brzmi wysoko, wymykając się głębszemu rezonansowi utworu. Po pierwszym wersie, Tony Thompson zaczyna grać na perkusji, która rozbrzmiewa w rytmie piosenki. Pod koniec Madonna śpiewa niczym wokalistka soulowa, a utwór kończy się nabraniem oddechu.

Piosenka została nagrana w Power Station Studio na Manhattanie, w Nowym Jorku. Rodgers wspominał: Madonna nigdy wcześniej nie występowała na żywo z orkiestrą. Ja za to bardzo lubiłem robić wszystko na żywo, więc powiedziałem tylko: "Madonna, wyjdź tam i zaśpiewaj, a my do ciebie dołączymy". Początkowo Madonna wahała się, ale występy na żywo przyniosły niezapomniane rezultaty. Zaśpiewała, była pełna emocji i zaczęła płakać, ale zostawiłem to na nagraniu[4].

Remiks z 1995 roku był zupełnie inny niż wersja z 1984 roku. Zaczyna się od brzmienia skrzypiec i dud Uilleanna, po czym Madonna zaczyna pierwszy werset. W miarę postępu utworu zanika dźwięk skrzypiec i rusza maszyna perkusyjna, a wraz z nią rozbrzmiewa fortepian. Gdy refren jest śpiewany po raz trzeci, dodawany jest również bęben basowy. Skrzypce znów zanikają, gdy Madonna śpiewa Through the windmills of my eye, Everyone can see the loneliness inside me. Pod koniec kilkakrotnie wypowiada refren, podkreślając słowo "anymore" i frazę "live here anymore". Piosenka kończy się wraz z zanikającymi dudami. Utwór został również zremiksowany w różnych formatach. SoulShock & Karlin stworzyli remiks w stylu R&B, a Marcus Schulz remiks house. Głos Madonny został połączony z energetycznym uderzeniem oraz z liniami organów i efektami syntezatorów. Remiksy zostały wydane jako promocyjne 12" i single CD 6 maja 1996 roku[5].

Odbiór krytyczny

Autor Rikky Rooksby napisał w swojej książce The Complete Guide to the Music of Madonna, że śpiew Madonny zasługuje na pochwałę za odwagę i jest znakiem, że będzie stawiała sobie wyzwania[6]. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic, recenzując Like a Virgin, napisał, że cover piosenki jest "warty wysłuchania"[7]. Debbie Bull z Rolling Stone stwierdziła, że jej ballada "Love Don't Live Here Anymore" jest okropna[8]. Larry Flick z Billboardu skomentował obie wersje piosenki, nazywając pierwszą z nich bujnym kawałkiem symfonicznego popu, a drugą old-schoolowym soulem. Obie aranżacje doskonale pasują do jej wokalu, który obfituje w emocje i teatralne wzdychania. [...] Smyczkowa wersja Davida Reitzasa ucieszy tych, którzy nigdy nie mieli dość poprzedniego singla "You'll See". Najważniejsze jest to, że będzie to prawdopodobnie kolejny plus dla artystki, której notowania jako wiarygodnego podmiotu muzycznego zasłużenie rosną z każdym wydawnictwem[9]. Pochwalił on również taneczne remiksy piosenki.

Adnotacje

  1.   123Zanes, Warren (2009): Revolutions in sound: Warner Bros. Records, the first fifty years. Chronicle Books. s. 209. ISBN. 978-0-8118-6628-6.
  2. "Rodgers: No more Madonna tunes". The Belfast Telegraph (Luty 6, 2014).
  3. Taraborrelli, Randy J. (2002): Madonna: An Intimate Biography. Simon & Schuster. s. 201. ISBN. 978-1-4165-8346-2.
  4. Rosen, Craig (1996): The Billboard Book of Number One Albums: The Inside Story Behind Pop Music's Blockbuster Records. Billboard books. s. 283. ISBN. 978-0-8230-7586-7.
  5. Flick, Larry (Maj 11, 1996): "Daphne Gets New Lease on Her Career With 'Rent'" Billboard (19). ISSN. 0006-2510.
  6. Rooksby, Rikky (2004): The Complete Guide to the Music of Madonna. Omnibus Press. s. 20. ISBN. 0-7119-9883-3.
  7. Thomas, Stephen Thomas (Wrzesień 9, 2002): "Like A Virgin > Overview". AllMusic.
  8. Bull, Debby (Styczeń 2, 1985): "Madonna, the Rolling Stone files" Rolling Stone. ISBN. 0-7868-8154-2.
  9. Flick, Larry (Kwiecień 6, 1996): Billboard Reviews & Previews. Billboard.

Zobacz również

Madonna - American Life
American Life
Album, 2003
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Madonna - Like A Prayer
Like A Prayer
Album, 1989
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Madonna - Something to Remember
Something to Remember
Kompilacja, 1995
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Madonna - Love Don't Live Here Anymore1996
CD, Europa
Warner Bros. Records, Maverick
9362-43692-2

Opinie

Madonna jest najbardziej znana ze swoich kontrowersji, seksapilu i ruchów tanecznych. Jej najpopularniejsze piosenki to taneczne kawałki goszczące na parkietach dyskotek. Jednak większość ludzi lekceważy Madonnę, jeśli chodzi o ballady, a artystka ma do tego głos, czego dowodem jest ten singiel. Jej klasyczna ballada "Love Don't Live Here Anymore" pokazuje inną stronę wokalistki, delikatną i zmysłową, a nawet intymną. Jej głos zaskakująco nigdy nie ma problemów na wysokich tonach, a piosenka ta "wypływa" z niej bez wysiłku.