Madonna - True Blue (Singiel, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Papa Don't Preach [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Open Your Heart [1986]
SingielStudyjny17 września 1986
 • w 1985 roku
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 7 minut czytania

"True Blue" to piosenka amerykańskiej piosenkarki Madonny. Jest to tytułowy utwór z jej trzeciego albumu studyjnego True Blue (1986) i został wydany jako trzeci singiel albumu 17 września 1986 roku przez wytwórnię Sire Records. Napisana i wyprodukowana przez Madonnę i Steve'a Bray'a piosenka dotyczy uczuć Madonny do jej ówczesnego męża Seana Penna. Jest to piosenka dance-popowa, zawierająca instrumentarium z gitary rytmicznej, syntezatora, klawiszy i perkusji. Główny refren jest wspierany przez alternatywny, włączający progresję akordów zwykle obecnych w muzyce doo-wop.

Przyjęta przez krytyków jako lekka i urocza piosenka retro, "True Blue" znalazła się na szczycie list przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie i stała się kolejną z rzędu piosenką Madonny z pierwszej dziesiątki w Stanach Zjednoczonych, osiągając miejsce trzecie na Billboardzie Hot 100. Oryginalny teledysk przedstawiał Madonnę w nowym wyglądzie, szczuplejszą i z platynowymi blond włosami. Alternatywny teledysk został nakręcony w ramach konkursu "Make My Video" w telewizji MTV. Ostatecznie wybrane teledyski miały podobny temat inspirowany latami 50. i fabułę zgodną z tekstem piosenki. "True Blue" był wykonywany na żywo na trasie Who's That Girl World Tour (1987) oraz Rebel Heart Tour (2015-2016).

Historia powstawania

Kiedy w 1985 roku Madonna rozpoczęła pracę nad swoim trzecim albumem studyjnym, True Blue, była już w związku z aktorem Seanem Pennem, którego poślubiła pod koniec roku. Był to pierwszy album, na którym piosenkarka wystąpiła w roli producenta płyt i chciała dodać do niego własne "wyrafinowanie". Jej optymizm przejawiał się w powstałych piosenkach, w tym w utworze tytułowym, którego była współautorką i współproducentem wraz ze Stephenem Brayem[1][2]. Według Madonny, "True Blue" wzięło swój tytuł od ulubionego wyrażenia Penna i jego bardzo czystej wizji miłości[3]. Piosenka i album były "bezwstydną walentynką" Madonny dla Penna[4][5]. W jednym z wywiadów Bray powiedział: Ona [Madonna] była bardzo zakochana. To było oczywiste, że jeśli jest zakochana, będzie pisać piosenki o miłości. Jeśli nie jest zakochana, to na pewno nie będzie pisać piosenek miłosnych[6]. W 2015 roku Madonna powiedziała, że "True Blue" to piosenka o prawdziwej miłości. Nie wiedziałam, o czym mówię, kiedy ją pisałam[7].

Kompozycja i tekst

"True Blue" to taneczno-popowa piosenka, która została muzycznie zainspirowana przez grupy dziewczęce Motown z lat 60-tych, uważane za bezpośrednich protoplastów muzycznego brzmienia Madonny, oraz muzyki, przy której dorastała w rodzinnym Detroit[2][3]. Piosenka jest skomponowana w tonacji B-dur. Jest utrzymana w metrum złożonym poczwórnym, powszechnie używanym w doo-wopie, i ma umiarkowane tempo 118 uderzeń na minutę[8]. "True Blue" zawiera instrumentarium gitary rytmicznej, syntezatora, instrumentów klawiszowych i perkusji dla linii basu[9], z podstawową sekwencją I-vi-IV-V (B-G♯m-E-F♯) jako główną progresją akordów[10].

Zakres wokalny Madonny obejmuje nieco mniej niż półtorej oktawy, od F♯3 do B4[8]. Refren jest wspierany przez dźwięki dzwonów, alternatywną zwrotkę - "This time I know it's true" - śpiewaną przez trzech pobocznych wokalistów podczas interludium[11], oraz kontr melodię basu, która wprowadza jej wokal podczas drugiego refrenu[10]. Tekst piosenki jest skonstruowany w formie wersowo-chóralnej, a jego tematem są uczucia Madonny do Penna; wykorzystuje archaiczne słowo miłosne "dear" w wersie "Just think back and remember, dear"[12]. Według autorki Lucy O'Brien, która napisała w biografii artystki Madonna: Like an Icon, kompozycja wersowo-chóralna przypominała singiel "Chapel of Love" zespołu The Dixie Cups z 1964 roku, w którym wokalistki w tle Siedah Garrett i Edie Lehman towarzyszyły przekonującemu "dziewczęcemu" wokalowi Madonny niczym chór[2].

Odbiór krytyczny

Davitt Sigerson z Rolling Stone powiedział, że piosenka marnotrawi klasyczny beat i niezmiernie obiecujący tytuł[13]. W swojej książce Madonna: An Intimate Biography, dziennikarz J. Randy Taraborrelli opisał piosenkę jako lekki, zabawny utwór z całego projektu albumu True Blue, mający klimat retro lat 50-tych[14]. Rikky Rooksby, w swojej książce The Complete Guide to the Music of Madonna, powiedział, że "True Blue" jest sacharynową, utrzymaną w szybkim tempie wersją "Shoo-Bee-Do" (z Like a Virgin) z telegraficznymi rymami... [To] piosenka, która jest po prostu słodka i nie nadaje się na tytułowy utwór albumu[10].

Teledysk

"True Blue" doczekał się dwóch teledysków. Nakręcony na początku września 1986 roku w Nowym Jorku, własny teledysk Madonny do piosenki został wyreżyserowany przez Jamesa Foleya, który pracował z Madonną przy jej teledyskach do "Live to Tell" i "Papa Don't Preach", wyprodukowany przez Roberta Colesberry'ego i Davida Massara ze zdjęciami Michaela Ballhausa. Wersja Foley'a przedstawia Madonnę z trzema tancerzami i samochodem z lat 50-tych w niebieskiej jadłodajni. Madonna zmienia fryzurę z krótko przystrzyżonej w "Papa Don't Preach" na bufiastą platynową fryzurę blond i śpiewa piosenkę w choreograficznym ruchu, wspierana przez swoich tancerzy. Pokazuje to powrót do rock 'n' rollowej kultury młodzieżowej lat pięćdziesiątych[15].

Niebieskie tło zmienia się na słoneczne, gdy Madonna śpiewa "The sun is bursting right out of the sky", co idzie w parze z lirycznym znaczeniem piosenki. W teledysku pojawiają się dwie bliskie przyjaciółki Madonny, Erika Belle i Debi Mazar. Teledysk został wydany w czasie, gdy Madonna przechodziła przez nieudane małżeństwo z ówczesnym mężem, aktorem Seanem Pennem. W tym okresie Madonna skupiła się na bardziej tradycyjnej modzie i postawie oraz starała się sprawiać wrażenie, że bardziej szanuje tradycyjne role płciowe. Po pozbyciu się swojego wizerunku seks-kociaka i męskiej zabawki z teledysku "Live to Tell", Madonna ponownie przyjęła nowy wygląd na potrzeby tego klipu[16]. Uczęszczała na zajęcia aerobiku w hollywoodzkim centrum zdrowia The Sports Connection, co było odpowiedzialne za jej stonowany wygląd w wideo[15].

Wykonania na żywo

Madonna po raz pierwszy wykonała tę piosenkę podczas swojej trasy koncertowej Who's That Girl World Tour w 1987 roku. Po zakończeniu występu "Lucky Star", wyszła na scenę ubrana w niebieską jedwabną sukienkę, aby zaśpiewać ten utwór. W podobnej scenerii jak w teledysku do piosenki, Madonnę wspierali jej wokaliści, którzy wcielili się w role jej przyjaciółek. Pod koniec piosenki męski tancerz prosi ją do tańca[17]. Choreografię do tego numeru, jak i wielu innych podczas trasy koncertowej, przygotował Jeffrey Hornaday, który pracował wcześniej przy filmie Flashdance z 1983 roku[18]. Dwa różne wykonania piosenki podczas trasy koncertowej znalazły się na dwóch wydaniach wideo na żywo: Who's That Girl: Live in Japan, nakręconym w Tokio, w Japonii, 22 czerwca 1987 roku[19], oraz Ciao Italia: Live from Italy, nakręconym w Turynie, we Włoszech, 4 września 1987 roku[20].

Madonna nie wykonywała tej piosenki ponownie aż do 2015-16 roku, gdy pojawił się jako część jej trasy Rebel Heart Tour. Wykonała akustyczną, napędzaną ukulele wersję piosenki siedząc na szczycie stosu opon, prosząc jednocześnie tłum o śpiewanie razem z nią. Pisząc dla Daily News, Jim Farber uznał, że podczas występu [Madonna] podkreśliła rzadką szczerość, podczas gdy Jordan Zivitz z Montreal Gazette stwierdził, że był to zarówno ujmująco osobliwy, jak i spotęgowany przez śpiew ponad 16 000 głosów moment, przyprawiający o gęsią skórkę, będący na swój sposób bardziej doniosły niż pozostałe, towarzyszące mu wykonania[21][22]. Glenn Gamboa z Newsday wyraził podobną opinię, mówiąc, że urocza akustyczna wersja "True Blue" była rzadkim ukłonem w stronę romantyzmu, najsłodszym z sentymentów Madonny[23]. Wykonanie piosenki podczas występów 19-20 marca 2016 w Sydney na Allphones Arena zostało zarejestrowane i wydane na piątym albumie koncertowym Madonny, Rebel Heart Tour[24].

Adnotacje

 1. Taraborrelli (2002), s. 119
 2.   123O'Brien (2008), s. 161
 3.   12Metz, Benson (1999), s. 48
 4. Morton (2002), s. 789
 5. Holden, Stephen (Lipiec 10, 1986): "Madonna Cleans Up Act But Her Music Remains True Blue To Controversy". Chicago Tribune.
 6. St. Michael (2004), s. 43
 7. Rob Sheffield (Wrzesień 17, 2015): "Bitch, She's Madonna: NYC Stop Showcases Genius of Rebel Heart Tour". Rolling Stone.
 8.   12"Madonna Ciccone 'True Blue' Sheet Music". Musicnotes.com (1986).
 9. Marsh (1999), s. 184
 10.   123Rooksby (2004), s. 24
 11. McKeen (2000), s. 234
 12. Dean (2003), s. 523
 13. Sigerson, Davitt (Lipiec 17, 1986): "Madonna: True Blue". Rolling Stone.
 14. Taraborrelli (2002), s. 53
 15.   12Clerk (2002), s. 49
 16. Peach (1998), s. 176
 17. Voller (1999), s. 29
 18. Parish, Pitts (2003), s. 526
 19. "Who's That Girl: Live in Japan". Warner-Pioneer Japan (1987).
 20. Phares, Heather: "Ciao Italia: Live in Italy (Video) > Overview". Allmusic. Rovi Corporation.
 21. Farber, Jim (Wrzesień 10, 2015): "Madonna seemed to be happy at last during upbeat 'Rebel Heart' tour opener: review". Daily News (New York).
 22. Zivitz, Jordan (Wrzesień 10, 2015): "Concert review: Madonna's Rebel Heart Tour starts beating at the Bell Centre". The Gazette (Montreal).
 23. Gamboa, Glenn (Wrzesień 17, 2015): "Amy Schumer brings laughs to Madonna's 'Rebel Heart' tour". Newsday.
 24. "Rebel Heart Tour (album)" (2× CD, DVD, Blu-ray) . Eagle Records (2017). 2017.
Bibliografia
 1. Clerk, Carol (2002): "Madonnastyle". Music Sales Group. ISBN. 0-7119-8874-9.
 2. Dean, Maury (2003): "Rock 'n' Roll Gold Rush: A Singles Un-Cyclopedia". Algora Publishing. ISBN. 0-87586-207-1.
 3. Marsh, Dave (1999): "The heart of rock & soul: the 1001 greatest singles ever made". Da Capo Press. ISBN. 0-306-80901-X.
 4. McKeen, William (2000): "Rock and Roll is Here to Stay: An Anthology". W. W. Norton & Company. ISBN. 0-393-04700-8.
 5. Metz, Allan; Benson, Carol (1999): "The Madonna Companion: Two Decades of Commentary". Music Sales Group. ISBN. 0-8256-7194-9.
 6. Morton, Andrew (2002): "Madonna". Macmillan Publishers. ISBN. 0-312-98310-7.
 7. O'Brien, Lucy (2008): Madonna: Like an Icon. Bantam Press. ISBN. 978-0-552-15361-4.
 8. Parish, James Robert; Pitts, Michael R. (2003): "Hollywood Songsters: Garland to O'Connor". Taylor & Francis. ISBN. 0-415-94333-7.
 9. Peach, Lucinda J. (1998): "Women in culture: a women's studies anthology". Wiley-Blackwell. ISBN. 1-55786-649-X.
 10. Rooksby, Rikky (2004): "The Complete Guide to the Music of Madonna". Omnibus Press. ISBN. 0-7119-9883-3.
 11. St. Michael, Mick (2004): "Madonna 'talking': Madonna in Her Own Words". Omnibus Press. ISBN. 1-84449-418-7.
 12. Taraborrelli, J. Randy (2002): "Madonna: An Intimate Biography". Simon & Schuster. ISBN. 0-7432-2880-4.
 13. Voller, Debbie (1999): "Madonna: The Style Book". Omnibus Press. ISBN. 0-7119-7511-6.

Zobacz również

Madonna - Like A Prayer
Like A Prayer
Album, 1989
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Madonna - Papa Don't Preach
Papa Don't Preach
Singiel, 1986
Madonna - Get Together
Get Together
Singiel, 2006
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
6:37
6:52
4:14
4:28

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Madonna - True Blue1986
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Stany Zjednoczone
Sire
0-20533, 9 20533-0 A
Madonna - True Blue1986
Winyl, 12", 45 RPM, Maxi-Singiel, Europa
  1 w przygotowaniu Zobacz
Sire
920 564-0

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Francja360,000  Srebrna płyta
  Wielka Brytania557,000  Srebrna płyta
  Japonia5,170
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta