Madonna - Who's That Girl (Singiel, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
La Isla Bonita [1987]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Causing a Commotion [1987]
SingielStudyjny23 czerwca 1987
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"Who's That Girl" to piosenka amerykańskiej piosenkarki Madonny ze ścieżki dźwiękowej do filmu Who's That Girl. Utwór został wydany 23 czerwca 1987 roku przez wytwórnię Sire Records jako pierwszy singiel z albumu. Nagranie to zostało później włączone do dwupłytowej edycji największych przebojów artystki z 2009 roku, Celebration. Podczas zdjęć do filmu, noszącego wówczas jeszcze roboczy tytuł Slammer, Madonna poprosiła producenta Patricka Leonarda, by opracował piosenkę, która oddawałaby charakter jej filmowej postaci. Później dodała teksty i wokale do taśmy demo opracowanej przez Leonarda i postanowiła zmienić nazwę piosenki oraz filmu na "Who's That Girl".

Wykorzystując instrumenty perkusyjne, basowe i smyczkowe, kompozycja "Who's That Girl" kontynuowała fascynację Madonny kulturą latynoską poprzez włączenie hiszpańskich tekstów i wykorzystanie efektu podwójnego wokalu. Odbiór krytyki był mieszany i niektórzy krytycy porównywali go do poprzedniego przebojowego singla Madonny, "La Isla Bonita", podczas gdy inni uznali go za niezapadający w pamięć. "Who's That Girl" stał się jednak szóstym singlem Madonny, który znalazł się na szczycie listy przebojów Billboard Hot 100, osiągając jednocześnie pierwsze pozycje na listach przebojów w takich krajach jak Wielka Brytania, Kanada, Holandia, Irlandia i Belgia. Została również nominowana do nagrody Grammy w 1988 roku w kategorii "Najlepsza piosenka z filmu" oraz do nagrody Złotych Globów w 1988 roku w kategorii "Najlepsza oryginalna piosenka".

Wideoklip ukazał inną postać Madonny, a nie jej postać filmową, dla której został wydany. Podobnie jak w piosence, wykorzystano w nim kulturę latynoską i przedstawiono ją ubraną w stylu hiszpańskim jako młodą damę poszukującą skarbu. Madonna wykonała tę piosenkę podczas swoich tras koncertowych Who's That Girl (1987) i Rebel Heart (2015-2016). Kompozycja ta była wielokrotnie przerabiana przez wielu artystów i pojawiła się na różnych składankach i albumach będących hołdem złożonym Madonnie.

Zobacz również

Madonna - Something to Remember
Something to Remember
Kompilacja, 1995
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Madonna - You Can Dance
You Can Dance
Album, 1987
  2 od 15.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Madonna - Who's That Girl1987
Winyl, 12", Stany Zjednoczone
Sire
0-20692, 9 20692-0

Opinie

Sporo negatywnych opinii pojawia się w internecie na temat tego utworu. Postanowiłem więc go sobie przypomnieć i posłuchać ponownie. Okazuje się, że wcale nie jest źle, a nawet bym powiedział, że bardzo mi się podoba. Jest to typowa dla jej twórczości z lat 80. kompozycja, z wpadającym w ucho refrenem i miłą melodią. To, co wyróżnia ten utwór, to fakt, że nie pojawia się na jej głównych albumach, tylko na soundtracku i singlach więc, ktoś kto od niedawna poznaje jej dyskografię, może nawet nie znać tego nagrania.

A dlaczego takie negatywne opinie krążą po internetach? Być może z powodu samego filmu, za który Madonna zdobyła tytuł najgorszej aktorki (Złota Malina), jednocześnie będąc nominowaną do nagrody Grammy za najlepszą piosenkę.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Francja500,000  Złota płyta
  Wielka Brytania380,000  Srebrna płyta
  Japonia35,650