Michael Jackson - Will You Be There (Singiel, 1993): oprawa graficzna przedniej okładki
Who Is It [1992]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Give In To Me [1993]
SingielStudyjny28 czerwca 1993
  • w latach 1990 - 1991
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 9.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

"Will You Be There" to piosenka autorstwa Michaela Jacksona, która została wydana 28 czerwca 1993 roku jako ósmy singel z albumu Dangerous z 1991 roku. Piosenka zdobyła uznanie za jej pojawienie się na ścieżce dźwiękowej do filmu Free Willy (1993), pod tytułem "Will You Be There (Theme from Free Willy)", którego jest głównym tematem, a także została zawarta na kompilacji The All Time Greatest Movie Songs i grze wideo Michael Jackson: The Experience. Wersja albumowa, trwająca siedem minut i czterdzieści sekund, jest najdłuższym utworem w solowej dyskografii Michaela Jacksona.

"Will You Be There" stał się kolejnym udanym singlem z Dangerous, osiągając w USA #7 miejsce na Billboardzie Hot 100, sprzedając 1.000.000 egzemplarzy i zdobywając tam status platynowej płyty. Poza Stanami Zjednoczonymi, "Will You Be There" osiągnął pozycje w pierwszej dziesiątce list przebojów w Belgii, Kanadzie, Holandii, Nowej Zelandii, Republice Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Kompozycja

Piosenka jest napisana w tonacji D-dur[1]. Wokal Jacksona rozciąga się od D3 do E♭5[1]. Ma tempo 83 uderzeń na minutę. Jackson napisał i wyprodukował "Will You Be There" (z współprodukcją Bruce'a Swediena) i orkiestrował rytm i aranżacje wokalne. Główne instrumenty użyte w nagraniu to fortepian, syntezator, keyboard, perkusja i bębny. W dokumencie wyprodukowanym przez brytyjską sieć telewizyjną ITV w 2002 roku Jackson wyznał, że utwór został napisany na jego posiadłości Neverland Ranch, w tym, co nazywa jego Giving Tree[2]: Napisałem tak wiele moich piosenek w tym drzewie. Napisałem... Will You Be There... (Życie z Michaelem Jacksonem, wyemitowane w lutym 2003)[3].

Pełna wersja piosenki zawiera preludium z udziałem Orkiestry Cleveland i jego Chóru wykonujących fragment dziewiątej symfonii Beethovena. Fragment ten pochodzi z czwartej części i jest mniej znaną częścią słynnej "Ody do radości". Autorem niemieckiego tekstu jest Friedrich Schiller.

Po tym klasycznym wstępie następuje chorałowe interludium zaaranżowane przez Andrae i Sandrę Crouch. The Andrae Crouch Singers są również słyszalni w pozostałej części piosenki. Dodatkowo, Jackson wykonuje wypowiedziany wiersz na końcu.

Pełna wersja piosenki bez intro rozbrzmiewa podczas napisów końcowych filmu Free Willy. Wersja radiowa, znana również jako "Will You Be There (Reprise)", pomija intro i outro.

Problemy prawne

"Will You Be There" było przedmiotem dwóch procesów sądowych. Pierwszy z nich dotyczył naruszenia praw autorskich nagrania Cleveland Orchestra i braku uznania dla Beethovena za wykorzystanie jego preludium symfonicznego. Pozew został złożony przez Cleveland Orchestra[4] na kwotę 7 milionów dolarów i został rozstrzygnięty na drodze pozasądowej, a kolejne wydania Dangerous zawierały już pełne informacje w książeczce albumu. Drugim pozwem było oskarżenie o plagiat przez włoskiego autora piosenek Albano Carrisi, który twierdził, że "Will You Be There" zostało skopiowane z jego piosenki "I Cigni di Balaka" ("Łabędzie z Balaki"). Po siedmiu latach, włoski sąd orzekł na korzyść Carrisi, ponieważ Jackson nie pojawił się w sądzie. W następnej sprawie kilka miesięcy później, sąd orzekł jednak na korzyść Jacksona i odrzucił roszczenie, stwierdzając, że podczas gdy te dwie piosenki były bardzo podobne, obie mogły być zainspirowane przez formację The Ink Spots i ich przebojem z 1939 roku "Bless You for Being an Angel"[5].

Teledysk

Dwa różne teledyski zostały stworzone przez Vince'a Pattersona. Oficjalny teledysk ukazywał Jacksona wykonującego piosenkę podczas Dangerous World Tour, przeplatane scenami z Free Willy. Oryginalne kopie VHS z Free Willy zawierały teledysk przed filmem. Drugi teledysk z Dangerous: The Short Films zawierał pełną długość specjalnego występu z okazji 10-lecia MTV, wraz ze scenami z występów z Dangerous World Tour i materiałem z udziałem fanów.

Odbiór krytyczny

Chris Lacy z portalu internetowego Albumism zauważył "gospelowy zapał" w "Will You Be There"[6]. Larry Flick z magazynu Billboard opisał piosenkę jako wysoce inspirującą, gospel/popową melodię, stwierdzając, że Jackson oferuje jeden z jego najczystszych wokali od dłuższego czasu, mądrze omijając ruchliwe instrumentarium i studyjne sztuczki. Dodał, W rezultacie, słuchacze mogli sobie przypomnieć jaki on jest naprawdę wyjątkowy i unikalny[7]. Troy J. Augusto z Cashbox skomentował: Nie tak bezpośredni jak wiele materiałów Michaela, ale wystarczająco marzycielski, aby połączyć się z publicznością. Dodał, że Potężny wokalny refren i smyczkowa aranżacja dodają piosence uroku[8]. Alan Jones z Music Week przyznał jej ocenę 4 na 5, stwierdzając, że ten "afrocentryczny, podnoszący na duchu" utwór "będzie hitem"[9].

Adnotacje

  1.   12"Will You Be There– Michael Jackson Digital Sheet Music (Digital Download)". MusicNotes.com. Alfred Publishing.
  2. Odniesienie do amerykańskiej ilustrowanej książki dla dzieci The Giving Tree autorstwa Shela Silversteina, po raz pierwszy opublikowanej w 1964 roku. Mały chłopiec przez całe swoje życie (aż do późnej starości) otrzymuje od tytułowego drzewa, wszystko czego zapragnie.
  3. "Will You Be There". Fanpop.
  4. Lisa D. Campbell (1993): Michael Jackson: The King of Pop. Branden Publishing Company. s. 315.
  5. "Michael Jackson Fends Off Plagiarism Suit". MTV.com (20 Styczeń 1998).
  6. Lacy, Chris (Listopad 21, 2016): "TRIBUTE: Celebrating 25 Years of Michael Jackson's 'Dangerous'". Albumism.
  7. Flick, Larry (26 czerwca 1993): "Recenzje singla" Billboard. s. 84.
  8. Augusto, Troy J. (3 lipca 1993): "Pop Singles: Reviews - Pick Of The Week" Cashbox. s. 13.
  9. Jones, Alan (12 czerwca 1993): "Market Preview: Mainstream - Singles" Music Week. s. 8.

Zobacz również

Michael Jackson - Thriller
Thriller
Album, 1982
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Michael Jackson - Blood on the Dance Floor - History in the Mix
Blood on the Dance Floor - History in the Mix
Kompilacja, 1997
  2 od 9.00 zł  Kup teraz
Michael Jackson - Stranger In Moscow
Stranger In Moscow
Singiel, 1996
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:22
5:21
3:06
7:41

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Michael Jackson - Will You Be There1993
CD, Maxi-Singiel, Europa
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Epic, MJJ Productions
659222 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Nowa Zelandia5,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta