No Mercy - Where Do You Go (Singiel, 1996): oprawa graficzna przedniej okładki
Missing (I Miss You Like The Deserts Miss The Rain) [1995]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
SingielStudyjny13 maja 1996
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Where Do You Go" to piosenka napisana przez Petera Bischofa i Franza Reuthera. Utwór został po raz pierwszy nagrany przez niemiecki zespół Eurodance La Bouche w 1995 roku na potrzeby ich albumu Sweet Dreams. Omawiana wersja utworu została stworzona przez europopową grupę No Mercy i zaczerpnięta z ich debiutanckiego albumu, My Promise. 13 maja 1996 roku ukazała się jako ich pierwszy singiel i stała się światowym hitem notującym w pierwszej piątce list przebojów nie tylko w Niemczech, skąd pochodziło trio, ale także w Australii, Austrii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Teledysk do utworu został wyreżyserowany oraz nakręcony w Miami na Florydzie przez Hannesa Rossachera i miał swoją premierę we wrześniu 1996 roku. Remiks "Where Do You Go (Ocean Drive Mix)" pojawił się w 1998 roku w amerykańskiej komedii A Night at the Roxbury, w której można również usłyszeć inny wielki europejski przebój, "What Is Love" Haddawaya. W 2017 roku serwis internetowy BuzzFeed umieścił piosenkę na #8 miejscu na swojej liście 101 największych piosenek tanecznych lat 90[1].

Historia powstania

Wokalista Marty Cintron został odkryty przez niemieckiego producenta muzycznego Franka Fariana, gdy grał w klubie w Ocean Drive w Miami. Zasugerował, że powinni zrobić razem projekt. Następnie Cintron udał się do studia Fariana w Niemczech. Farian uważał, że najlepiej będzie stworzyć coś jako grupa, więc Cintron przedstawił go braciom bliźniakom i tancerzom Arielowi i Gabrielowi Hernándezowi, z którymi współpracował wcześniej. Koncertowali oni z Princem i uczestniczyli w niektórych jego filmach. Pierwszym utworem, jaki grupa nagrała, był "Missing", na którego nagranie Farian otrzymał pozwolenie po wysłuchaniu piosenki na Ibizie[2]. Ich wersja znalazła się w pierwszej piątce w Szwajcarii i stała się wielkim przebojem w całej Europie. Ale to właśnie ich kolejny singiel, "Where Do You Go", który został wydany w maju 1996 roku, stał się międzynarodowym sukcesem. Znalazł się on na pierwszym miejscu w Danii, Irlandii i Szkocji, a w pierwszej piątce w Australii, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Kompozycja

"Where Do You Go" to utwór taneczny o strukturze rytmu 4/4, wykonany z prędkością 127 uderzeń na minutę. Zbudowany jest wokół rytmu bębna, który został samplowany z remiksu utworu "Missing" autorstwa Todda Terry'ego, a który został wydany przez angielską formację Everything But The Girl. Motyw z refrenu "where do you go, my lovely?" nawiązuje do hitu Petera Sarstedta z 1969 roku "Where Do You Go To (My Lovely)".

Odbiór krytyczny

Redaktor serwisu AllMusic Leo Stanley wyróżnił tę piosenkę w swojej recenzji albumu zespołu. Powiedział, że ma wystarczająco dużo motywów i beatów, aby znaleźć się na listach przebojów i parkietach[3]. Larry Flick z Billboardu napisał: Sprawdźcie to latynoskie męskie trio kontynuujące zwycięską passę Aristy, która w popowym radiu rozrzuca taneczne kawałki. Tym razem beaty są urozmaicane trzepoczącymi gitarowymi riffami akustycznymi i tworzą mieszankę, która sprawi, że dawni wyjadacze będą powracać do swoich ulubionych, starych tanecznych kroków. Lukier na torcie to natychmiastowo wpadający w ucho refren i zwolnienie a cappella w połowie utworu. Zabawa, zabawa, zabawa[4]. Matt Stopera i Brian Galindo z BuzzFeed zauważyli: Hiszpańska gitara + agresywny taneczno-muzyczny beat lat 90-tych = perfekcja[1]. Bob Cannon z Entertainment Weekly stwierdził, że jak każdy dobry utwór taneczny, jego wpadający w ucho motyw grzebie ci głęboko w mózgu[5]. Dave Sholin z Gavin Report powiedział: To trio doświadczonych tancerzy i wykonawców spotka się z ciepłym przyjęciem ze strony 40 najlepszych programistów poszukujących świeżych dźwięków do wypełnienia tych slotów popowo-tanecznych[6].

Adnotacje

  1.   12Stopera, Matt; Galindo, Brian (Marzec 11, 2017): "The 101 Greatest Dance Songs of the '90s". BuzzFeed.
  2. Arena, James (Jefferson, North Carolina 2017): Stars of 90's Dance Pop: 29 Hitmakers Discuss Their Careers. McFarland & Company, Inc..
  3. Stanley, Leo: "No Mercy - No Mercy". AllMusic.
  4. "Billboard: Single Reviews". Billboard.
  5. Cannon, Bob (20 września 1996): "Where Do You Go". Entertainment Weekly.
  6. Sholin, Dave (Maj 24, 1996): "Gavin Picks > Singles". Gavin Report. s. 58.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
No Mercy - Where Do You Go1996
Winyl, 7", Stany Zjednoczone
Arista
07822-13225-7
No Mercy - Where Do You Go - All 8 Mixes1996
CD, Maxi-Singiel, Europa
MCI
7432141042-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania400,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia5,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone700,000  Złota płyta