Tears For Fears - Sowing The Seeds Of Love (Singiel, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Everybody Wants to Run the World [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Woman In Chains [1989]
SingielStudyjny21 sierpnia 1989
  • od 1987 do 1989 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 12.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Sowing the Seeds of Love" to piosenka brytyjskiej grupy Tears for Fears, wydana jako pierwszy singiel z ich albumu The Seeds of Love z 1989 roku. Ukazała się dopiero w sierpniu 1989 roku, choć powstawała, podobnie jak większość materiału obecnego na LP, w latach 1987-89. Na większości terytoriów świata pojawiła się nakładem wytwórni Fontana, a w Australazji poprzez Mercury i PolyGram. Autorem kompozycji był Roland Orzabal oraz Curt Smith, a produkcją singla zajął się zespół wraz z pomocą Davida Bascombe'a i Chrisa Hughesa. Siedmiocalowa wersja utworu jest nieco krótsza od albumowej, ale i tak z czasem trwania 5 minut i 42 sekund jest rzadko spotykaną długością nagrania dla tego formatu.

Utwór był hitem na skalę światową, osiągając miejsca w pierwszej piątce w Wielkiej Brytanii, Kanadzie (gdzie był numerem jeden), Irlandii, Włoszech, Holandii, Nowej Zelandii i USA, gdzie znalazł się na drugim miejscu na Billboardzie Hot 100, tuż za Janet Jackson na podium z jej utworem "Miss You Much" (podobna sytuacja jak z singlem "Lovesong" grupy The Cure), a na szczycie listy Modern Rock Tracks. Singiel zanotował także obecność w Top 20 w wielu innych krajach. Ze względu na osiągnięcie pierwszej pozycji na zestawieniu Cash Box, był to technicznie trzeci singiel zespołu w USA, który wspiął się tam na sam szczyt (chociaż nie zdobył podium na Billboardzie).

Historia powstawania

Piosenka zawiera wiele stylów muzycznych i technik nagraniowych, a wielu recenzentów uważa ją za pastisz Beatlesów, wykonany w stylu przypominającym ich dorobek z końca lat 60[1]. Została napisana w czerwcu 1987 roku, w tygodniu brytyjskich wyborów powszechnych, w których Margaret Thatcher i Partia Konserwatywna wygrały trzecią z rzędu kadencję. Wybory te skłoniły Rolanda Orzabala do zainteresowania się polityką i socjalizmem. W momencie jej wydania uznał ją za najbardziej jawnie polityczną piosenkę, jaką kiedykolwiek nagrał Tears for Fears. Teksty nawiązują do zwycięstwa Thatcher w wyborach: Polityczna babcio z twoimi wielkimi ideałami, nie masz pojęcia jak czuje się większość?.

Na tekst piosenki mógł również wpłynąć jubileusz 20-lecia i pierwsze wydanie na płycie kompaktowej albumu The Beatles Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band 1 czerwca 1987 roku, który ponownie pojawił się i osiągnął #3 miejsce na brytyjskiej liście UK Albums Chart. Z okazji rocznicy w brytyjskiej telewizji i radiu pojawiły się pozycje powiązane z "Sergeant Pepper" i wydarzeniem Summer of Love[2] określane mianem: "To było dwadzieścia lat temu".

Tytuł piosenki został zainspirowany zasłyszaną wówczas przez Orzabala audycją radiową o człowieku, który tworzył zbiór tradycyjnych angielskich pieśni ludowych. Jedna z bardziej niejasnych piosenek nosiła tytuł "The Seeds of Love" (pol. "Nasiona miłości"), o którym dowiedział się od ogrodnika zwanego Mr. England (pol. Pan Anglik) i odzwierciedlonym w tekście słowami Mr. England sowing the seeds of love (pol. Pan Anglik rozsiewa nasiona miłości)[3].

Teledysk

Wideoklip został wyreżyserowany przez Jima Blashfielda, który zrealizował już uznane teledyski dla Joni Mitchell ("Good Friends"), Paula Simona ("The Boy in the Bubble") i Michaela Jacksona ("Leave Me Alone"). Wideoklip zdobył dwie nagrody na MTV Music Video Awards: Najlepszy przełomowy teledysk i najlepsze efekty specjalne. Był również nominowany w kategoriach "Najlepszy Wideoklip Grupy" i "Najlepszy Wideoklip Postmodernistyczny"[4].

Wydania

Singiel został wydany na wielu formatach, w tym na 7- i 12-calowym winylu, 12-calowej płycie picture disc, singlu kasetowym i na CD. Utwór po stronie B "Tears Roll Down" jest wczesną, głównie instrumentalną wersją "Laid So Low (Tears Roll Down)", która została wydana jako singiel w 1992 roku i włączona do kompilacji z największymi przebojami zespołu Tears Roll Down.

Adnotacje

  1. Stephen Holden (21 Luty 1990): "Disciples of the Beatles". The New York Times.
  2. Summer of Love (pol. "Lato Miłości") było zjawiskiem społecznym, które miało miejsce w połowie 1967 roku, kiedy to w dzielnicy Haight-Ashbury w San Francisco zebrało się aż 100 tys. osób, głównie młodych ludzi o hipisowskim stylu ubierania się i zachowania. W szerszym ujęciu obejmowało ono scenę muzyki hipisowskiej, narkotyki, nastroje antywojenne i wolną miłość na całym zachodnim wybrzeżu Ameryki, a nawet w Nowym Jorku.
  3. Thrills, Adrian (London, UK 1990): Tears For Fears - The Seeds of Love. Virgin Books. ISBN. 0-86369-329-6.
  4. "MTV Video Music Awards : 1990 - Highlights, Winners, Performers and Photos from the 1990 MTV Video Music Awards". MTV.com.

Zobacz również

Tears For Fears - Songs From The Big Chair
Songs From The Big Chair
Album, 1985
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Tears For Fears - Pale Shelter
Pale Shelter
Singiel, 1983
  1 za 10.00 zł  Kup teraz
Tears For Fears - Mad World
Mad World
Singiel, 1982
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Tears for Fears - Sowing the Seeds of Love1989
CD, Niemcy
Fontana, Phonogram
874 993-2
Tears For Fears - Sowing The Seeds Of Love1989
Winyl, 7", 45 RPM, Europa
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Fontana
874 710-7, IDEA 12