Tears for Fears - Woman In Chains (Singiel, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Sowing The Seeds Of Love [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Advice for the Young at Heart [1990]
SingielStudyjny6 listopada 1989
  • w latach 1988 - 1989
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 5.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"Woman in Chains" to piosenka angielskiego zespołu Tears for Fears, wydana przez wytwórnię Fontana jako drugi singiel z ich albumu The Seeds of Love z 1989 roku. Utwór został napisany przez Rolanda Orzabala w latach 1988-89 i wyprodukowany przez Dave'a Bascombe. Ze względu na poruszany w tekstach temat, niektóre publikacje opisały to nagranie jako "feministyczny hymn"[1][2].

Singiel okazał się międzynarodowym sukcesem, osiągając pozycje w Top 40 na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Irlandii, Włoszech i Nowej Zelandii, a Top 20 w Kanadzie, Francji, Holandii i w Polsce, gdzie na zestawieniu (niesprzedażowym) Listy Przebojów Trójki zajął miejsce piąte.

W studyjnej wersji nagrania pojawia się Phil Collins na perkusji. Tears for Fears tylko chciał, żebym zagrał takie wspaniałe bębny jak w "In the Air Tonight"... - wspominał Collins, Chcemy, żebyś wystąpił tu w wielkim stylu[3].

Piosenka zawiera również wkład wokalny Olety Adams, która od tamtego czasu cieszyła się udaną karierą solową. Singiel został wydany ponownie w 1992 roku, z inną stroną B i z opisem "Tears For Fears featuring Oleta Adams" - aby podkreślić solowy sukces wokalistki i promować składankę Tears for Fears Tears Roll Down (Greatest Hits 82-92). To wydanie osiągnęło w Wielkiej Brytanii pozycję #57.

Zawartość

"Woman in Chains" został nagrany jako duet. Orzabal wyjaśnił dla Melody Maker impuls do tematyki tekstu utworu: Czytałem wtedy trochę literatury feministycznej i odkryłem, że istnieją jeszcze dziś na świecie społeczeństwa, które nie są patriarchalne. Nie mają one mężczyzny na górze i kobiet na dole. Są matrocentryczne - mają kobietę w centrum i te społeczeństwa są o wiele mniej gwałtowne, o wiele mniej chciwe i ogólnie przejawiają mniej animozji ... ale piosenka jest również o tym, jak mężczyźni tradycyjnie deprecjonują swoją kobiecą stronę charakteru i jak zarówno mężczyźni, jak i kobiety przez to cierpią.... Myślę, że mężczyźni w patriarchalnym społeczeństwie są postawieni w trudnej sytuacji - dobra, może i powiedziano nam, że sprawujemy kontrolę, ale jest też mnóstwo rzeczy, których nam brakuje, a które kobietom wolno.

Utwór został zsamplowany na singlu S.A.S. "So Free" z udziałem Cam'rona oraz na Uneasy Listening Vol. 1 przez DJ Z-Tripa i DJ P. Pojawia się również na ścieżce dźwiękowej filmu z 1993 roku Boxing Helena (pol. Uwięziona Helena).

Teledysk

Wideo, wyreżyserowane przez Andy'ego Morahana[4] zostało sfilmowane w czerni i bieli. Skupia się na brutalnych relacjach między mężczyzną (bokserem) a kobietą (tancerką erotyczną, graną przez Angelę Alvarado), przeplatanych zdjęciami zespołu i gościnnej wokalistki Olety Adams, wykonujących razem piosenkę. Na perkusji gra również Chris Hughes.

Adnotacje

  1. Willman, Chris (24 Wrzesień 1989): "Tears for Fears: Just So-So in 'The Seeds of Love'".
  2. Holden, Stephen (Wrzesień 27, 1989): "The Pop Life". The New York Times.
  3. Mark Ellen (30 Październik 2015): "Does Everybody Still Hate Phil Collins?*". Classic Rock.
  4. Garcia, Alex S: "mvdbase.com - Tears For Fears - "Woman in chains"". Music Video DataBase.

Zobacz również

Tears for Fears - Elemental
Elemental
Album, 1993
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Tears For Fears - Pale Shelter
Pale Shelter
Singiel, 1983
  1 za 10.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Tears for Fears - Woman In Chains1989
Winyl, 12", 33 ⅓ RPM, Europa
Fontana
876 249-1
Tears For Fears - Woman In Chains1989
CD, Europa
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Fontana
876 249-2, IDCD 13
Tears for Fears - Woman In Chains - Jakkatta Remix2004
CD, Promocyjne, Wielka Brytania i Europa
Z Records
CAFEBESTCJ 1