The Cranberries - Analyse (Singiel, 2001): oprawa graficzna przedniej okładki
Animal Instinct [1999]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Time Is Ticking Out [2001]
SingielStudyjny17 września 2001
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 12.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"Analyse" to pop-rockowa kompozycja nagrana przez irlandzki zespół The Cranberries. Utwór jako singiel ukazał się nakładem wytwórni MCA Records 17 września 2001 roku i był pierwszym pochodzącym z ich piątego studyjnego albumu, Wake Up And Smell The Coffee, wydanego w tym samym roku. Autorką piosenki jest wokalistka Dolores O'Riordan, a jej producentem Stephen Street, współpracujący wcześniej z Morrissey'em i jego formacją The Smiths.

Wideoklip promocyjny, wyreżyserowany przez Keira McFarlane'a, musiał zostać zedytowany z powodu ataków z 11 września, które częściowo przyczyniły się do niskiej pozycji singla w ich rodzimej Irlandii (miejsce #28, ich jedenasty i ostatni przebój w Top 40) i Wielkiej Brytanii (#89, ich pierwszy singiel, który nie dotarł do Top 40 od czasów "Animal Instinct"), ale stał się hitem w pierwszej dziesiątce we Włoszech, Polsce i Hiszpanii.

Remiksy i wersje

Producent muzyczny Marius de Vries otrzymał zlecenie na zremiksowanie "Analyse" i jego produkcja nazwana została "Oceanic remix". Jest ona chill-out'ową wersją oryginalnego utworu z elementami lekkiej elektroniki i dodatkami fortepianowymi. Podczas gdy wersja zredagowana została udostępniona na niektórych komercyjnych singlach, wersja długa ukazała się tylko na promocyjnych płytach CD. De Vries remiksował również kolejny singiel zespołu, "Time Is Ticking Out".

Akustyczne wersje "Analyse" ukazały się na dwóch amerykańskich składankach radiowych. Pierwsza z nich pojawiła się na KBCO Studio C, Volume 13 i została nagrana w stacji radiowej KBCO z siedzibą w Boulder 16 sierpnia 2001 roku[1]. Natomiast drugą zarejestrowano w Studiu C stacji radiowej KTCZ-FM z Minneapolis cztery dni później i ukazała się ona na Cities 97 Sampler Volume 13[2].

Studyjna wersja "Analyse" miała zostać wydana na ścieżce dźwiękowej Sweet November (pol. Słodki listopad), ale ostatecznie nie została na niej zawarta ze względu na czas wydania albumu[3]. Utwór został wykorzystany w 2002 roku w pilotażowym odcinku filmu Nancy Drew programu telewizyjnego ABC.

Teledysk

We wrześniu 2001 roku zaplanowana była premiera promocyjnego teledysku w reżyserii Keira McFarlane'a. Oryginalny film, przedstawiający wokalistkę występującą na szczycie budynku, podczas gdy samolot przelatywał nad dwoma wieżowcami, został odwołany z mediów po tym, jak został wysłany do głównych światowych sieci wideo przed atakami z 11 września w Nowym Jorku. Zmontowana wersja, w której usunięto wszystkie zdjęcia samolotów, została odesłana do mediów 1 października 2001 roku[4]. Obie wersje wideoklipu znajdują się na kompilacji DVD Stars: The Best of Videos 1992–2002.

Adnotacje

  1. "KBCO Studio C - Volume 13 - 97.3 KBCO: World Class Rock". kbco.com.
  2. "Cities 97 Sampler Volume 13 - Cities 97". cities97.com.
  3. Alex (10 Luty 2013): "No Crans on “Sweet November” Soundtrack?". Zombieguide.com.
  4. Alex (30 Wrzesień 2001): "Cranberries' Re-Edited Video 'Analyse' Rushed Back to Broadcasters". Zombieguide.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:58
3:55
3:21
2:49

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Cranberries - Analyse2001
CD, Europa
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
MCA Records
155 874-2