Tina Turner - GoldenEye (Singiel, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
Disco Inferno [1993]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Cose Della Vita - Can't Stop Thinking Of You [1997]
SingielŚcieżka dźwiękowa6 listopada 1995
  • - Olympic Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

"GoldenEye" (znany też jako Golden Eye) to utwór w wykonaniu Tiny Turner oraz tytułowa piosenka tematyczna do filmu o przygodach Jamesa Bonda z 1995 roku, GoldenEye. Wydana jako singiel w listopadzie 1995 roku, piosenka była wielkim hitem na liście przebojów w Europie, zajmując pierwsze miejsce na liście przebojów węgierskich Singles Chart i zajmując czołową piątkę w Austrii, Finlandii, Francji i Szwajcarii, a także miejsce 10 na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Mniej udany był poza kontynentem europejskim, osiągając 43 miejsce w Kanadzie, 63 w Australii i 2 miejsce na amerykańskiej liście Billboard Bubbling Under Hot 100.

Utwór "GoldenEye" w wykonaniu Tiny Turner nie był jedyną piosenką tematyczną do filmu o przygodach Jamesa Bonda GoldenEye.

Szwedzki zespół popowy Ace of Base również nagrał utwór na potrzeby filmu, ale ostatecznie z niego zrezygnowano na rzecz utworu Turner. "The GoldenEye" Ace of Base został później przerobiony na "The Juvenile", który ukazał się na ich albumie Da Capo w 2002 roku. Na filmie Goldeneye Opening - Ace of Base - The Juvenile można zobaczyć jakby prezentowała się ta piosenka na napisach początkowych filmu.

Piosenka została napisana przez Bono i The Edge'a z U2. Artyści napisali piosenkę dla Turner, kiedy dowiedzieli się, że została zaproszona do zaśpiewania tematu do nadchodzącego filmu o Bondzie. Utwór został wyprodukowany i zmiksowany przez brytyjskiego producenta/remiksera/kompozytora Nellee'a Hoopera, najbardziej znanego z pracy z Massive Attack, Madonną, U2 i Björk.

"GoldenEye" ukazał się po raz pierwszy na oryginalnej ścieżce dźwiękowej do filmu, a dopiero rok później znalazł się na albumie Turner Wildest Dreams. Jak wiele poprzednich motywów Bonda, wersja Tiny Turner nie była jedyną nagraną piosenką do filmu. Szwedzki zespół popowy Ace of Base nagrał również utwór, który trafił do studia. "The GoldenEye" Ace of Base został później przerobiony na "The Juvenile", który ukazał się na ich albumie Da Capo w 2002 roku.

Zobacz również

Tina Turner - Wildest Dreams
Wildest Dreams
Album, 1996
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Tina Turner - GoldenEye1995
CD, Maxi-Singiel, Europa
Parlophone
7243 8 82518 2 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja171,000  Srebrna płyta