Wham! - Last Christmas / Everything She Wants (Singiel, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Freedom [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Last Christmas [1984]
SingielStudyjny3 grudnia 1984
  • w sierpniu 1984 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

"Last Christmas" to piosenka angielskiego duetu popowego Wham!, wydana przez Epic Records w 1984 roku, na podwójnej stronie A z "Everything She Wants". Utwór oryginalnie napisany i wyprodukowany przez George'a Michaela, od momentu swojej premiery jest przedmiotem zainteresowania wielu artystów, którzy na przestrzeni dekad stworzyli wiele własnych wersji.

Piosenka osiągnęła pierwsze miejsce w Danii, Słowenii i Szwecji oraz drugą lokatę w ośmiu krajach: Belgii, Holandii, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Norwegii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Wham! przekazali wszystkie swoje zarobki z tego wydawnictwa na rzecz głodu w Etiopii. W ogólnokrajowym sondażu przeprowadzonym w grudniu 2012 roku w Wielkiej Brytanii piosenka ta została wybrana ósmą w specjalnej audycji telewizji ITV "The Nation's Favourite Christmas Song" (pol. "Ulubiona Narodowa Piosenka Bożonarodzeniowa"). Była to jednak najczęściej grana piosenka bożonarodzeniowa XXI wieku w Wielkiej Brytanii, aż do momentu, gdy w 2015 roku została wyprzedzona przez "Fairytale of New York" grupy The Pogues.

"Last Christmas" miał swój początek w 1984 roku, podczas gdy George Michael i Andrew Ridgeley odwiedzali rodziców Michaela. Został napisany przez Michaela w jego dziecięcej sypialni. Michael zagrał Ridgeley'owi wstęp i melodię refrenu do tego utworu, które Ridgeley nazwał później "chwilą cudu".

Piosenka została nagrana w sierpniu 1984 roku w Advision Studios w Londynie, w Anglii. George Michael napisał, wykonał, wyprodukował i zagrał na każdym instrumencie w utworze. Z maszyną perkusyjną Linn 9000, syntezatorem Roland Juno-60 i dzwonkami do sań, zaczęli nagrywać ten utwór latem. Jedynymi ludźmi w studio byli inżynier Chris Porter i dwóch asystentów. Według Portera, w utworze "odczuwa się radość płynącą z rytmu, ale na przekór temu pojawia się smutek nieodwzajemnionej miłości".

Wham! miał już dwie piosenki numer jeden na liście UK Singles Chart w 1984 roku, a wiadomość, że planują singiel świąteczny oznaczała, że walka o upragnione miejsce nr 1 w Wielkiej Brytanii odbędzie się pomiędzy nimi a innym wielkim aktem tego roku, grupą Frankie Goes to Hollywood, która na początku grudnia osiągnęła trzeci singiel numer jeden z "The Power of Love". Jednak singiel "Do They Know It's Christmas?" Band Aid napisany przez Boba Geldofa i Midge Ure'a, stał się niekwestionowanym numerem jeden w tym okresie, podczas gdy Wham! musiał zadowolić się przez większość czasu drugą lokatą.

Singiel "Last Christmas" rozszedł się do stycznia 2017 roku w nakładzie ponad 1,88 mln egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym singlem w historii brytyjskiej listy przebojów, który nie osiągnął jednak pierwszego miejsca. W grudniu 2018 roku otrzymał status dwukrotnie multiplatynowej płyty.

Wideoklip do "Last Christmas" ukazuje członków grupy Wham! George'a Michaela i Andrew Ridgeley'a oraz towarzyszących im dziewczyn, którzy chcą zobaczyć się z przyjaciółmi w nieokreślonej chacie ośrodka narciarskiego: kolejka linowa, którą można zobaczyć w dwóch ujęciach, pochodzi z Saas-Fee w Szwajcarii, gdzie film został sfilmowany. Wcześnie staje się jasne, że postać dziewczyny Ridgeley'a (grana przez modelkę Kathy Hill) była wcześniej w związku z Michaelem i że piosenka jest do niej skierowana. W całym filmie można ją dostrzec przez to, że zazwyczaj ma na sobie czerwień, a wszyscy inni noszą bardziej stonowane kolory.

Zobacz również

Wham! - Bad Boys
Bad Boys
Singiel, 1983
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:24
5:07

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Wham! - Last Christmas / Everything She Wants1984
Winyl, 7", 45 RPM, Stereo, Gatefold, Wielka Brytania
Epic
GA 4949, GA4949
Wham! - Last Christmas1992
CD, Europa
Epic
EPC 653185 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia140,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Dania180,000  2 x Platynowa płyta
  Hiszpania25,000  Złota płyta
  Wielka Brytania1,880,000  2 x Platynowa płyta
  Grecja10,000  Złota płyta
  Włochy30,000  Platynowa płyta
  Japonia655,000  2 x Platynowa płyta
  Holandia100,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia20,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone751,000