System oceniania płyt

    Ocena płyt winylowych


   Ocena okładek płyt winylowych


   Uwagi dodatkowe


   Ocena odsłuchowa zawiera ocenę obu stron płyty i mogą one się różnić np. strona A: EX, strona B: VG. Różnica w takim przypadku wynika np. z występowania znaczącej rysy (lub kilku rys) na stronie B, które powodują liczniejsze i/lub głośniejsze trzaski. Pojedyncza ocena oznacza, że płyta z obu stron jest w takim samym stanie.

   Czasem dodawane są w opisie także dodatkowe oznaczenia jak minusy lub plusy np. EX-, VG-, G+, G-. Oznaczają one jedynie subiektywne odczucia osoby odsłuchującej, gdzie G- to np. płyta, która nie przeskakuje, ale trzeszczy dość poważnie, jak płyta w stanie F (zadowalającym).

   W opisie dodawane są także dodatkowe dane informujące o: ewentualnym pofalowaniu płyty, występujących głębszych rysach, przeskokach (zwykle dotyczy to płyt gdzie jedna strona jest w świetnym stanie, a na drugiej pojawia się np. jakaś pojedyncza wada).


    Ocena płyt kompatkowych


   Ponieważ dźwięk na płytach kompaktowych zapisany jest cyfrowo, żadne zniekształcenia, trzaski, ani zmiany w jakości dźwięku, nawet po tysiącu odtwarzaniach, nie powinny mieć w ich przypadku miejsca. Ocena nośnika opiera się zatem przede wszystkim na wizualnym stanie płyty (chociaż wszelkie problemy z odtwarzaniem danego egzemplarza wpływają na ocenę oraz cenę i powinny być opisane w szczegółach danego produktu). Mogą zdarzać się sytuacje, że stan płyty fizycznie wygląda na prawie idealny, ale jest np. wadliwie wytłoczona i pojawią się na niej problemy z odtwarzaniem. Jeśli taka sytuacja zostanie przez nas wykryta, to ocena zostaje obniżona, a informacje o tym fakcie znajdą się w szczegółach danego produktu.

   Gwiazdkowy system oceny płyt


   Oprócz systemu oceny jakości dźwięku na nośniku oraz stanu okładki, w sklepie istnieje również gwiazdkowy system oceny zawartości muzycznej płyty, mierzony w skali od 0.5 do 6 gwiazdek. Oceny generowane są na podstawie głosów redakcji sklepu oraz zalogowanych użytkowników sklepu.
   Krótkie podsumowanie skali ocen:

   Góra